Folders |
2013 Team Scores - Mt. Sac InvitationalPublished by
Results courtesy of Mt. SAC Invite and RaceWire!
Mt. SAC Invitational - Team Scores
October 25-26, 2013
Mt. SAC - Walnut, CA
FRIDAY OCTOBER 26, 2013
Race #1 Boys Junior Varsity Division 3 10:30 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CATHEDRAL 30 1:27:28 0:28 3, 4, 5, 6, 12, 14, 32
2 BONITA 46 1:27:33 0:53 1, 2, 9, 16, 18, 26, 28
3 UNIVERSITY CITY (SD) 94 1:29:44 1:05 8, 11, 15, 19, 41
4 SAN MARCOS (SB) 163 1:32:00 1:18 13, 22, 37, 40, 51, 61, 78
5 IRVINE 178 1:32:33 1:30 7, 31, 35, 48, 57, 66, 96
6 ALEMANY 197 1:33:06 1:26 20, 25, 36, 46, 70, 84, 92
7 ST. FRANCIS (LC) 213 1:33:24 1:47 10, 34, 42, 60, 67, 71, 88
8 SADDLEBACK 255 1:34:49 1:30 27, 30, 53, 63, 82, 83, 86
9 SAN JUAN HILLS 258 1:34:58 0:39 43, 47, 49, 54, 65, 77, 87
10 SAN JACINTO 258 1:35:00 1:53 29, 33, 38, 64, 94, 107, 113
11 EL CAPITAN 267 1:35:03 1:41 23, 45, 56, 58, 85, 108
12 LOS AMIGOS 315 1:36:28 1:22 44, 50, 59, 69, 93
13 SERVITE 339 1:39:55 4:51 21, 24, 90, 98, 106, 112
14 OAKMONT 342 1:41:42 7:27 17, 39, 81, 91, 114
15 WEST VALLEY (HEM) 384 1:40:02 3:10 55, 72, 74, 79, 104
16 NORTH MONTEREY 419 1:40:35 1:48 62, 76, 80, 100, 101, 116
17 PACIFICA (GG) 439 1:42:10 2:31 68, 73, 97, 99, 102, 111
18 WILSON (HH) 450 1:45:21 4:26 52, 89, 95, 105, 109, 110
19 SAN BERNARDINO 528 2:02:50 9:42 75, 103, 115, 117, 118
DNP ATASCADERO 0:21:19 1 Runner
DNP COCONINO 0:18:39 1 Runner
DNP DIAMOND RANCH 0:24:08 1 Runner
DNP RIO AMERICANO 0:45:21 2 Runners
DNP HIGH TECH HIGH 0:39:20 2 Runners
DNP PIONEER (WHI) 0:39:41 2 Runners
DNP TAHQUITZ 0:41:52 2 Runners
DNP BISHOP AMAT 0:38:43 2 Runners
DNP LUTHERAN (ORA) 1:00:01 3 Runners
DNP BELLFLOWER 1:17:25 4 Runners
DNP BARSTOW 1:29:13 4 Runners
DNP PALM DESERT 1:23:34 4 Runners
DNP CATHEDRAL CATHOLIC 1:20:05 4 Runners
Race #2 Boys Junior Varsity Division 3
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 JURUPA HILLS 39 1:28:51 0:59 1, 2, 6, 11, 19, 102, 107
2 YORBA LINDA 69 1:29:50 1:09 4, 7, 9, 17, 32, 33, 51
3 RIO MESA 93 1:31:05 1:11 5, 15, 16, 20, 37, 40
4 OAK PARK 100 1:31:45 0:32 13, 14, 22, 23, 28, 36, 39
5 DEL ORO 181 1:33:23 1:48 3, 35, 43, 45, 55, 77, 80
6 PALOS VERDES 187 1:34:07 1:38 18, 24, 31, 42, 72, 73, 87
7 LAGUNA HILLS 213 1:34:39 2:05 8, 26, 54, 57, 68, 71, 85
8 YOSEMITE 238 1:35:19 0:37 38, 41, 49, 50, 60, 62, 75
9 CALABASAS 289 1:37:06 1:59 25, 47, 61, 65, 91, 98, 115
10 BUENA PARK 298 1:38:08 4:00 10, 21, 63, 90, 114, 117, 118
11 RANCHO ALAMITOS 341 1:38:56 2:19 29, 52, 56, 101, 103, 127
12 TEHACHAPI 366 1:39:52 1:56 34, 74, 76, 83, 99, 105, 109
13 PACIFIC 370 1:39:38 1:00 64, 67, 69, 78, 92, 94, 96
14 WILL C. WOOD 379 1:46:00 6:54 12, 44, 66, 128, 129, 131
15 BEVERLY HILLS 381 1:45:40 7:44 27, 46, 59, 119, 130
16 GAHR 407 1:41:03 1:17 58, 79, 86, 89, 95, 100, 104
17 LA CANADA 428 1:43:38 4:32 30, 84, 93, 97, 124
18 TEMPLE CITY 434 1:42:42 1:53 70, 81, 82, 88, 113, 121, 126
19 RIM OF THE WORLD 501 1:46:17 3:31 48, 106, 111, 116, 120, 123
20 PASADENA 505 1:46:30 3:53 53, 108, 110, 112, 122, 125
DNP HANFORD WEST 0:24:03
DNP SOUTH PASADENA 0:17:59 1 Runner
DNP YUCCA VALLEY 0:42:18 2 Runners
DNP OCEAN VIEW 0:40:04 2 Runners
DNP SONORA (LH) 0:37:44 2 Runners
DNP BURROUGHS (RID) 1:02:57 3 Runners
DNP RUBIDOUX 1:15:51 4 Runners
Race #3 Girls Junior Varsity Division 3 10:45 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SOUTH PASADENA 93 1:55:15 1:14 11, 14, 17, 21, 30
2 SAN JUAN HILLS 98 1:54:32 2:34 4, 5, 12, 32, 45, 96, 100
3 DEL ORO 109 1:56:04 2:13 8, 15, 16, 27, 43
4 BONITA 109 1:55:12 2:37 2, 10, 24, 34, 39, 40, 41
5 ST. JOSEPH (LAK) 187 2:00:03 1:51 20, 25, 35, 49, 58, 74, 83
6 SAN JACINTO 193 1:59:30 4:14 6, 7, 23, 72, 85
7 RIO MESA 209 2:01:07 2:12 22, 33, 37, 50, 67, 94
8 IRVINE 237 2:02:25 1:28 26, 46, 52, 56, 57
9 LAGUNA HILLS 250 2:01:49 5:50 1, 9, 61, 86, 93, 112, 123
10 WILSON (HH) 254 2:03:27 2:49 19, 42, 44, 73, 76
11 YORBA LINDA 255 2:04:16 7:42 3, 18, 54, 63, 117
12 ALEMANY 311 2:05:59 2:29 31, 55, 64, 80, 81, 95
13 RUBIDOUX 315 2:06:15 2:40 29, 60, 65, 77, 84, 107
14 RIO AMERICANO 327 2:06:50 2:01 48, 53, 68, 70, 88, 99
15 JURUPA HILLS 329 2:07:11 2:24 38, 47, 78, 79, 87
16 OAK PARK 369 2:09:19 4:35 13, 69, 90, 92, 105, 110
17 BUENA PARK 395 2:10:26 2:16 59, 62, 82, 91, 101, 102, 106
18 OAKMONT 404 2:14:23 6:38 28, 36, 104, 115, 121
19 PACIFIC 429 2:12:47 3:18 51, 75, 97, 98, 108, 122
20 SAN BERNARDINO 505 2:20:26 4:48 66, 89, 111, 119, 120
21 NORTH MONTEREY 510 2:18:39 3:17 71, 103, 109, 113, 114, 116, 118
DNP HOOVER (GLE) 0:27:32 1 Runner
DNP BISHOP AMAT 0:23:08 1 Runner
DNP PALM DESERT 0:25:32 1 Runner
DNP SAN DIMAS 0:28:12 1 Runner
DNP CHAMINADE 0:24:17 1 Runner
DNP EL CAMINO (SAC) 0:30:05 1 Runner
DNP RIM OF THE WORLD 0:26:16 1 Runner
DNP YOSEMITE 0:54:26 2 Runners
DNP WEST VALLEY (HEM) 0:54:19 2 Runners
DNP CABRILLO (LOM) 0:53:09 2 Runners
DNP COCONINO 0:48:31 2 Runners
DNP CORONA DEL MAR 0:53:05 2 Runners
DNP EL CAPITAN 0:55:26 2 Runners
DNP LA CANADA 0:51:43 2 Runners
DNP LUTHERAN (ORA) 0:46:36 2 Runners
DNP TEHACHAPI 1:16:43 3 Runners
DNP TEMPLE CITY 1:23:45 3 Runners
DNP TAHQUITZ 1:18:34 3 Runners
DNP ST. LUCY'S 1:08:25 3 Runners
DNP CATHEDRAL CATHOLIC 1:12:29 3 Runners
DNP YUCCA VALLEY 1:11:02 3 Runners
DNP PALOS VERDES 1:07:07 3 Runners
DNP PACIFICA (GG) 1:43:07 4 Runners
DNP SADDLEBACK 1:45:51 4 Runners
DNP BELLFLOWER 1:54:49 4 Runners
DNP EL DORADO (PLA) 1:28:02 4 Runners
Race #4 Boys Freshman Division 3 11:05 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 PASO ROBLES 75 1:31:00 1:37 2, 3, 11, 23, 36, 43, 49
2 ROSEMEAD 82 1:31:58 0:54 5, 10, 16, 22, 29, 51, 85
3 YORBA LINDA 90 1:32:00 0:56 8, 9, 17, 25, 31, 46, 50
4 EL DORADO (PLA) 111 1:32:24 1:57 1, 18, 21, 33, 38, 39, 57
5 GAREY 137 1:33:54 1:28 6, 20, 26, 37, 48, 55, 104
6 BONITA 153 1:34:21 0:58 14, 19, 35, 40, 45, 75, 76
7 BARSTOW 184 1:35:17 1:23 12, 32, 41, 47, 52, 108, 109
8 BEVERLY HILLS 202 1:36:01 2:05 7, 27, 42, 62, 64, 72, 78
9 BURROUGHS (RID) 215 1:37:12 3:19 15, 24, 28, 54, 94, 96
10 CORONA DEL MAR 237 1:37:12 2:14 13, 30, 53, 67, 74, 77, 79
11 CALABASAS 292 1:39:27 3:31 4, 58, 60, 84, 86, 92, 100
12 WILSON (HH) 348 1:41:53 2:06 44, 66, 68, 81, 89
13 GAHR 385 1:43:17 1:10 69, 70, 71, 87, 88, 98, 110
14 PALOS VERDES 388 1:45:22 3:35 34, 61, 90, 101, 102, 105
15 TEMPLE CITY 398 1:44:12 2:04 56, 73, 83, 91, 95, 99, 106
16 NORTH MONTEREY 421 1:46:23 2:38 63, 65, 93, 97, 103, 111, 112
17 TAHQUITZ 441 1:51:55 7:16 59, 80, 82, 107, 113
DNP COCONINO 0:26:38 1 Runner
DNP RANCHO ALAMITOS 0:50:03 2 Runners
DNP SAN BERNARDINO 0:40:02 2 Runners
DNP BISHOP AMAT 0:37:27 2 Runners
DNP CENTURY 0:37:40 2 Runners
DNP YESHIVA 0:47:02 2 Runners
DNP EL CAPITAN 0:39:32 2 Runners
DNP HUENEME 1:00:47 3 Runners
DNP PACIFICA (GG) 1:03:25 3 Runners
DNP SANTA MARGARITA 0:55:43 3 Runners
DNP TEHACHAPI 0:58:32 3 Runners
DNP NORTHVIEW 1:26:37 4 Runners
DNP BELLFLOWER 1:15:41 4 Runners
DNP GRAND TERRACE 1:23:45 4 Runners
Race #5 Boys Freshman Division 3 11:12 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CATHEDRAL CATHOLIC 58 1:29:04 1:57 1, 3, 4, 7, 43, 44, 45
2 SAN JUAN HILLS 115 1:32:54 1:20 6, 21, 23, 24, 41, 48, 60
3 VALLEY CHRISTIAN (SJ) 127 1:33:04 1:23 14, 15, 16, 30, 52, 57
4 WEST VALLEY (HEM) 164 1:34:27 4:38 2, 10, 13, 34, 105
5 CABRILLO (LOM) 203 1:36:01 1:48 12, 27, 39, 62, 63, 81, 101
6 OAKMONT 205 1:36:01 1:47 18, 29, 38, 47, 73
7 SAN MARCOS (SB) 215 1:35:51 2:41 8, 9, 42, 70, 86
8 IRVINE 233 1:37:13 0:57 28, 31, 54, 59, 61, 75, 89
9 YOSEMITE 245 1:37:33 1:38 19, 26, 65, 66, 69, 90, 96
10 SERVITE 266 1:37:42 1:54 17, 51, 53, 71, 74, 76, 83
11 LOMPOC 307 1:39:24 2:31 20, 56, 58, 80, 93
12 SADDLEBACK 310 1:40:10 2:51 25, 40, 46, 97, 102, 103, 114
13 PALM DESERT 312 1:40:21 2:58 33, 36, 49, 88, 106, 107, 116
14 DEL ORO 328 1:40:03 3:12 11, 67, 68, 84, 98, 111, 118
15 HIGH TECH HIGH 349 1:40:40 1:35 35, 64, 78, 85, 87
16 LAGUNA HILLS 358 1:41:32 3:03 22, 55, 82, 99, 100, 104, 115
17 ATASCADERO 359 1:43:21 5:00 5, 37, 92, 112, 113
18 BUENA PARK 367 1:41:28 2:13 32, 72, 77, 91, 95, 109, 110
19 PIONEER (WHI) 448 1:52:19 9:40 50, 79, 94, 108, 117
DNP LAGUNA CREEK 0:20:06 1 Runner
DNP SAN DIMAS 0:20:17 1 Runner
DNP MONROVIA 0:25:00 1 Runner
DNP ALHAMBRA (MAR) 0:39:27 2 Runners
DNP COLTON 0:41:32 2 Runners
DNP WILL C. WOOD 0:39:45 2 Runners
DNP COCONINO 0:59:47 3 Runners
DNP ST. FRANCIS (LC) 1:17:42 3 Runners
DNP HOOVER (GLE) 0:59:59 3 Runners
DNP SAN JACINTO 1:14:24 4 Runners
Race #6 Girls Freshman Division 3 11:18 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 PALOS VERDES 20 1:40:53 1:02 1, 2, 4, 5, 8, 37, 50
2 CATHEDRAL CATHOLIC 70 1:49:05 2:51 7, 10, 12, 13, 28, 30, 55
3 YORBA LINDA 83 1:50:09 3:41 6, 9, 15, 18, 35, 41, 43
4 LAGUNA HILLS 114 1:52:40 5:24 3, 14, 19, 25, 53, 54, 56
5 SAN JUAN HILLS 127 1:55:52 2:41 11, 24, 26, 32, 34, 38, 39
6 UNIVERSITY CITY (SD) 161 1:59:50 5:07 20, 23, 27, 29, 62
7 ROSEMEAD 179 2:00:16 2:24 22, 31, 33, 45, 48, 49, 51
8 BEVERLY HILLS 192 2:01:58 4:28 16, 36, 40, 42, 58, 60, 65
9 TEMPLE CITY 227 2:10:17 8:14 17, 21, 59, 64, 66
10 JURUPA HILLS 246 2:05:49 1:27 44, 46, 47, 52, 57, 61, 63
DNP OAKMONT 0:24:59 1 Runner
DNP WILSON (HH) 0:23:37 1 Runner
DNP HANFORD WEST 0:26:44 1 Runner
DNP WEST VALLEY (HEM) 0:22:46 1 Runner
DNP OCEAN VIEW 0:26:28 1 Runner
DNP ST. LUCY'S 0:45:25 2 Runners
DNP BELLFLOWER 0:53:48 2 Runners
DNP SAN BERNARDINO 1:01:17 2 Runners
DNP LUTHERAN (ORA) 0:49:45 2 Runners
DNP PALM DESERT 1:18:12 3 Runners
DNP RUBIDOUX 1:14:36 3 Runners
DNP SADDLEBACK 1:17:46 3 Runners
DNP BUENA PARK 1:22:02 3 Runners
DNP BONITA 1:10:54 3 Runners
DNP TAMALPAIS 1:28:44 4 Runners
Race #7 Girls Freshman Division 3 11:26 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CORONA DEL MAR 41 1:45:41 3:24 1, 2, 11, 13, 14, 18, 20
2 LA JOLLA 59 1:49:46 2:42 4, 5, 7, 17, 26, 29, 34
3 SAN MARCOS (SB) 109 1:54:59 2:39 6, 12, 28, 31, 32, 33, 38
4 SOUTH PASADENA 119 1:35:15 2:53 15, 19, 41, 44, 53
5 OAK PARK 141 1:58:51 3:53 9, 10, 36, 39, 47
6 ST. JOSEPH (LAK) 162 2:01:47 6:40 8, 24, 27, 40, 63, 65, 67
7 RIM OF THE WORLD 168 2:02:48 5:36 21, 23, 25, 35, 64, 66, 69
8 CABRILLO (LOM) 190 2:04:36 7:10 3, 37, 42, 48, 60
9 CALABASAS 219 2:08:29 4:05 22, 43, 49, 50, 55, 58, 68
10 PIONEER (WHI) 230 2:09:54 5:50 16, 45, 46, 61, 62
11 NORTH MONTEREY 243 2:11:18 3:26 30, 51, 52, 54, 56, 57, 59
DNP HIGH TECH HIGH 0:20:38 1 Runner
DNP ALHAMBRA (MAR) 0:24:11 1 Runner
DNP MONROVIA 0:29:13 1 Runner
DNP NORTHVIEW 0:26:52 1 Runner
DNP SAN JACINTO 0:25:59 1 Runner
DNP YOSEMITE 0:47:54 2 Runners
DNP PACIFICA (GG) 0:57:18 2 Runners
DNP EL DORADO (PLA) 0:46:52 2 Runners
DNP EL CAMINO (SAC) 0:53:18 2 Runners
DNP RIO MESA 0:47:46 2 Runners
DNP TAHQUITZ 1:07:04 2 Runners
DNP LOS AMIGOS 0:54:57 2 Runners
DNP COCONINO 1:09:08 3 Runners
DNP ATASCADERO 1:08:14 3 Runners
DNP BARSTOW 1:49:10 4 Runners
Race #8 Boys Sophomore Division 3 11:40 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 DEL ORO 108 1:30:58 2:04 2, 4, 25, 31, 46, 53, 74
2 PALOS VERDES 109 1:30:45 1:56 3, 14, 16, 34, 42, 62, 87
3 GABRIELINO 112 1:31:05 1:43 8, 11, 15, 30, 48
4 LA CANADA 130 1:14:59 1:11 22, 24, 32, 52, 57, 60
5 ROSEMEAD 134 1:32:11 1:32 7, 23, 28, 36, 40
6 CABRILLO (LOM) 145 1:31:52 4:36 1, 5, 6, 45, 88
7 SERVITE 158 1:32:53 1:54 13, 17, 19, 54, 55, 59, 79
8 BUENA PARK 163 1:33:16 1:47 10, 18, 41, 43, 51, 58, 75
9 CORONA DEL MAR 239 1:36:23 1:04 33, 44, 49, 50, 63, 70, 72
10 IRVINE 245 1:36:29 2:40 9, 38, 61, 66, 71, 73, 84
11 TEMPLE CITY 257 1:37:24 2:19 20, 35, 56, 69, 77, 78, 82
12 ATASCADERO 277 1:38:27 3:18 12, 21, 76, 83, 85
13 BONITA 284 1:38:40 2:18 26, 29, 68, 80, 81, 86, 92
14 OAKMONT 305 1:39:38 2:38 39, 47, 64, 65, 90, 93
15 LAGUNA HILLS 311 1:41:02 3:34 27, 37, 67, 89, 91, 97
16 TEHACHAPI 482 2:01:58 1:04 94, 95, 96, 98, 99
DNP LAGUNA CREEK 0:19:16 1 Runner
DNP EL CAMINO (SAC) 0:22:02
DNP HUENEME 0:16:51 1 Runner
DNP BURROUGHS (RID) 0:19:09 1 Runner
DNP SAN DIMAS 0:40:46 2 Runners
DNP PALM DESERT 0:43:09 2 Runners
DNP COCONINO 0:43:41 2 Runners
DNP COLTON 0:55:10 3 Runners
DNP DIAMOND RANCH 1:11:28 3 Runners
DNP RANCHO ALAMITOS 1:08:38 3 Runners
DNP ST. FRANCIS (LC) 1:20:12 4 Runners
DNP NORTHVIEW 1:20:50 4 Runners
DNP BISHOP AMAT 1:20:06 4 Runners
Race #9 Boys Sophomore Division 3 11:47AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SAN MARCOS (SB) 50 1:13:31 1:06 5, 7, 15, 23, 32, 47
2 SADDLEBACK 96 1:32:54 2:08 1, 6, 21, 22, 46, 51, 57
3 WILSON (HH) 105 1:33:15 1:50 2, 12, 26, 31, 34, 38, 66
4 HIGH TECH HIGH 106 1:33:16 1:38 3, 13, 28, 29, 33, 63, 67
5 SAN JUAN HILLS 119 1:33:44 1:41 4, 9, 27, 39, 40, 42, 60
6 YORBA LINDA 138 1:34:57 1:44 8, 11, 18, 49, 52, 64
7 RIO AMERICANO 151 1:35:58 1:35 16, 17, 24, 36, 58, 61
8 WILL C. WOOD 171 1:36:52 2:46 10, 14, 19, 59, 69, 77
9 YOSEMITE 231 1:38:19 0:39 35, 43, 44, 54, 55, 56, 70
10 CENTURY 237 1:41:51 3:37 20, 30, 41, 72, 74
11 CHAMINADE 248 1:41:10 3:53 25, 45, 50, 53, 75
12 GRAND TERRACE 317 1:45:29 3:32 37, 65, 68, 71, 76
13 SAN BERNARDINO 340 1:50:30 4:34 48, 62, 73, 78, 79
DNP CALABASAS 0:19:56 1 Runner
DNP BELLFLOWER 0:40:32 2 Runners
DNP RIM OF THE WORLD 0:49:12 2 Runners
DNP YUCCA VALLEY 0:42:04 2 Runners
DNP BARSTOW 1:02:38 3 Runners
DNP CATHEDRAL CATHOLIC 1:00:39 3 Runners
DNP HANFORD WEST 1:02:08 3 Runners
DNP PACIFICA (GG) 0:56:58 3 Runners
DNP SAN JACINTO 1:07:42 3 Runners
DNP TAHQUITZ 1:09:58 3 Runners
DNP BEVERLY HILLS 1:35:37 4 Runners
DNP EL DORADO (PLA) 1:16:09 4 Runners
DNP GAHR 1:21:58 4 Runners
DNP NORTH MONTEREY 1:17:56 4 Runners
DNP LOMPOC 1:22:09 4 Runners
Race #10 Girls Sophomore Division 3 11:54 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 OAK PARK 47 1:52:54 1:15 5, 7, 8, 10, 17, 28, 42
2 YOSEMITE 69 1:52:59 3:49 1, 2, 4, 25, 37, 43, 48
3 ROSEMEAD 104 1:57:32 1:57 11, 14, 20, 24, 35, 39, 41
4 BEVERLY HILLS 129 2:00:28 2:39 16, 18, 19, 27, 49, 56
5 CABRILLO (LOM) 131 2:00:34 4:52 9, 13, 21, 30, 58, 59, 61
6 RIO MESA 141 2:02:28 6:49 6, 12, 29, 31, 63
7 PALOS VERDES 172 2:03:04 2:17 22, 23, 36, 40, 51, 60
8 SADDLEBACK 173 2:03:01 4:03 3, 32, 33, 52, 53, 55, 62
9 TEMPLE CITY 187 2:03:59 1:20 26, 34, 38, 44, 45, 46, 50
10 COCONINO 237 2:17:11 12:09 15, 47, 54, 57, 64, 65
DNP SAN JACINTO 0:22:25 1 Runner
DNP SAN DIMAS 0:28:23 1 Runner
DNP OAKMONT 0:53:01 2 Runners
DNP BARSTOW 0:51:38 2 Runners
DNP SOUTH PASADENA 0:47:03 2 Runners
DNP PACIFICA (GG) 0:49:10 2 Runners
DNP GABRIELINO 0:45:30 2 Runners
DNP BONITA 0:44:21 2 Runners
DNP ST. JOSEPH (LAK) 1:19:07 3 Runners
DNP YUCCA VALLEY 1:10:20 3 Runners
DNP HIGH TECH HIGH 1:07:21 3 Runners
DNP WILSON (HH) 1:36:27 4 Runners
DNP WILL C. WOOD 1:44:48 4 Runners
DNP CATHEDRAL CATHOLIC 1:38:05 4 Runners
DNP UNIVERSITY CITY (SD) 1:31:59 4 Runners
DNP HUENEME 1:42:21 4 Runners
Race #11 Girls Sophomore Division 3 12:02 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CORONA DEL MAR 36 1:46:46 4:05 1, 3, 4, 9, 19, 33, 39
2 SAN MARCOS (SB) 75 1:54:55 2:41 7, 10, 15, 16, 27, 29
3 YORBA LINDA 87 1:56:24 2:41 8, 12, 14, 25, 28, 30, 43
4 RIM OF THE WORLD 123 2:00:46 3:12 11, 20, 22, 23, 47, 51, 54
5 ST. LUCY'S 177 2:05:18 6:23 6, 31, 38, 45, 57
6 SAN JUAN HILLS 182 2:04:58 1:24 24, 35, 37, 42, 44, 48, 52
7 RIO AMERICANO 185 2:06:58 4:39 13, 26, 41, 50, 55
8 BUENA PARK 185 2:09:57 9:11 5, 17, 40, 60, 63, 64, 66
9 ALHAMBRA (MAR) 189 2:09:07 5:24 18, 21, 32, 56, 62
10 LAGUNA HILLS 190 2:06:02 8:13 2, 34, 46, 49, 59
11 GRAND TERRACE 273 2:20:36 6:54 36, 53, 58, 61, 65
DNP BELLFLOWER 0:32:29 1 Runner
DNP PALM DESERT 0:25:49 1 Runner
DNP WEST VALLEY (HEM) 0:26:01 1 Runner
DNP NORTHVIEW 0:23:25 1 Runner
DNP CALABASAS 0:47:01 2 Runners
DNP LOS AMIGOS 0:46:29 2 Runners
DNP ATASCADERO 0:41:49 2 Runners
DNP TEHACHAPI 0:47:53 2 Runners
DNP EL DORADO (PLA) 0:46:41 2 Runners
DNP EL CAPITAN 0:55:55 2 Runners
DNP LA JOLLA 1:14:49 3 Runners
DNP NORTH MONTEREY 1:28:01 3 Runners
DNP SAN BERNARDINO 1:17:57 3 Runners
LUTHERAN (ORA) 1:43:07 4 Runners
Race #12 Boys Varsity Division 3 12:16 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 OAKMONT 68 1:23:43 1:21 2, 6, 8, 22, 30, 31, 57
2 ALEMANY 114 1:25:56 0:52 10, 16, 23, 26, 39, 40, 65
3 SAN JACINTO 152 1:26:27 1:26 5, 24, 25, 46, 52, 56, 68
4 SONORA (LH) 215 1:28:35 1:38 19, 29, 33, 44, 90, 98
5 CALABASAS 229 1:28:28 2:41 7, 18, 48, 53, 103
6 EL DORADO (PLA) 233 1:28:43 1:10 34, 35, 36, 43, 85
7 WILSON (HH) 243 1:29:04 1:17 20, 28, 47, 69, 79, 88
8 INDEPENDENCE (BAK) 246 1:29:12 1:53 13, 15, 51, 75, 92, 126
9 HIGH TECH HIGH 274 1:29:18 2:12 9, 45, 50, 81, 89, 106, 124
10 LOS AMIGOS 275 1:29:05 2:48 3, 4, 76, 91, 101
11 PIONEER (WHI) 285 1:30:06 2:33 11, 27, 58, 80, 109, 136
12 GRAND TERRACE 286 1:29:33 0:45 42, 49, 61, 62, 72, 119
13 SADDLEBACK 301 1:30:34 1:49 17, 32, 74, 83, 95, 129
14 BELLFLOWER 322 1:30:49 2:00 14, 54, 71, 86, 97, 111, 116
15 DON LUGO 322 1:29:54 3:32 1, 59, 64, 93, 105, 122, 132
16 DELANO 344 1:31:24 2:14 12, 55, 82, 96, 99, 123, 133
17 ATASCADERO 345 1:31:57 2:29 21, 37, 73, 100, 114, 128, 138
18 TAMALPAIS 396 1:32:47 1:56 38, 70, 84, 94, 110, 112
19 PALM DESERT 420 1:33:32 1:55 60, 63, 78, 102, 117, 134
20 LAKESIDE 444 1:34:23 2:23 41, 66, 104, 113, 120, 130
21 RIM OF THE WORLD 515 1:36:35 1:42 67, 107, 108, 115, 118, 146
22 MONROVIA 610 1:41:31 3:07 87, 121, 125, 137, 140
23 CHAMINADE 655 1:49:46 5:38 77, 141, 142, 147, 148
24 JOHN GLENN 675 1:45:47 2:19 127, 131, 135, 139, 143, 144, 145
DNP WEST VALLEY (HEM) 1:11:40 4 Runners
Race #13 Boys Varsity Division 3 12:23 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 BEVERLY HILLS 81 1:25:49 1:57 1, 11, 13, 22, 34, 53, 60
2 RIO AMERICANO 107 1:27:15 1:53 3, 9, 25, 29, 41, 95, 111
3 GABRIELINO 138 1:28:22 1:49 7, 12, 19, 48, 52, 78, 98
4 NORTH MONTEREY 147 1:28:18 2:11 8, 10, 15, 45, 69
5 SAVANNA 177 1:30:37 0:37 26, 30, 32, 42, 47, 65, 107
6 RANCHO ALAMITOS 198 1:30:51 2:03 16, 24, 27, 49, 82
7 SAN BERNARDINO 217 1:30:48 2:56 4, 20, 37, 67, 89, 90
8 AZUSA 218 1:31:00 2:30 6, 33, 35, 70, 74, 77, 84
9 HANFORD WEST 248 1:31:23 3:43 2, 17, 62, 68, 99, 114, 123
10 VALLEY CHRISTIAN (SJ) 249 1:31:58 2:23 14, 43, 54, 55, 83
11 LAGUNA CREEK 277 1:33:31 2:18 21, 28, 51, 80, 97, 109, 132
12 PALM SPRINGS 288 1:33:27 4:05 5, 23, 59, 93, 108, 122, 130
13 COCONINO 293 1:33:37 1:10 38, 39, 64, 71, 81, 94
14 WESTERN (ANA) 314 1:34:55 2:43 31, 36, 50, 87, 110
15 EL CAMINO (SAC) 330 1:34:33 1:16 46, 58, 61, 73, 92, 136
16 OCEAN VIEW 342 1:34:55 1:05 44, 66, 72, 75, 85, 118
17 YUMA 359 1:37:16 4:39 18, 56, 57, 104, 124
18 LITTLEROCK 434 1:37:55 1:05 76, 79, 86, 88, 105, 113, 117
19 DIAMOND RANCH 491 1:42:05 3:05 63, 91, 96, 120, 121, 126
20 LYNWOOD 502 1:44:41 5:01 40, 101, 103, 127, 131, 134, 135
21 TEHACHAPI 543 1:43:55 1:36 100, 102, 106, 116, 119, 125
22 YESHIVA 617 1:52:33 3:06 112, 115, 128, 129, 133, 137
DNP ALHAMBRA (MAR) 0:58:58 3 Runners
Race #14 Boys Varsity Division 3 12:30 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 EL CAPITAN 60 1:23:27 0:53 2, 7, 13, 14, 24, 25, 97
2 LAGUNA HILLS 91 1:24:36 1:02 3, 17, 20, 21, 30, 81
3 ROSEMEAD 100 1:24:47 1:07 6, 10, 18, 32, 34, 61
4 VISTA GRANDE 191 1:27:37 0:32 26, 37, 40, 43, 45, 51, 72
5 RIDGEVIEW 194 1:27:40 1:51 12, 15, 29, 60, 78, 80, 96
6 HESPERIA 205 1:27:22 2:36 1, 4, 38, 79, 83, 87, 92
7 LOMPOC 208 1:27:57 1:49 8, 39, 41, 49, 71, 109, 113
8 SIERRA VISTA 216 1:28:10 1:31 11, 22, 52, 65, 66, 70
9 BOLSA GRANDE 228 1:28:08 2:10 5, 16, 63, 69, 75, 84
10 TAHQUITZ 256 1:29:43 1:58 27, 36, 48, 50, 95, 105, 111
11 PACIFICA (GG) 264 1:29:34 1:08 33, 35, 55, 64, 77, 91
12 BARSTOW 277 1:29:58 1:35 28, 31, 56, 76, 86
13 CABRILLO (LOM) 305 1:32:20 4:58 9, 42, 54, 82, 118, 119, 122
14 PASADENA 306 1:30:49 1:56 19, 46, 62, 89, 90, 103
15 SAN DIMAS 364 1:33:23 1:58 47, 57, 58, 100, 102, 117
16 GAREY 385 1:33:55 3:07 23, 67, 88, 99, 108
17 CENTURY 398 1:34:32 3:06 44, 59, 85, 94, 116
18 MIRA MONTE (BAK) 437 1:35:58 2:09 53, 73, 98, 106, 107, 124
19 TEMPLE CITY 448 1:35:58 2:16 68, 74, 93, 101, 112, 114
20 ANTELOPE VALLEY 570 1:45:29 2:35 104, 110, 115, 120, 121, 123
DNP NORTHVIEW 0:19:22 1 Runner
DNP COLTON 1:16:49 4 Runners
DNP HUENEME 1:15:38 4 Runners
Race #15 Boys Varsity-Sub Sweeps Division 3 12:37 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 PASO ROBLES 56 1:21:02 0:33 6, 7, 10, 16, 17, 24, 65
2 BISHOP AMAT 59 1:21:21 0:42 3, 11, 13, 14, 18, 35
3 CORONA DEL MAR 132 1:23:40 1:17 5, 23, 27, 37, 40, 49, 56
4 GAHR 177 1:24:49 3:09 4, 12, 22, 31, 108, 110, 115
5 CATHEDRAL CATHOLIC 197 1:25:04 2:13 8, 28, 29, 47, 85, 94
6 SAN JUAN HILLS 207 1:25:50 1:02 19, 33, 48, 52, 55, 64, 79
7 SERVITE 233 1:26:31 0:57 25, 38, 50, 58, 62
8 BUENA PARK 234 1:26:40 0:38 36, 41, 42, 54, 61, 84
9 PACIFIC 249 1:26:44 1:53 15, 20, 51, 72, 91, 113
10 WILL C. WOOD 266 1:26:50 1:59 9, 45, 63, 71, 78, 95, 96
11 PALOS VERDES 270 1:27:24 1:13 26, 43, 57, 68, 76, 88
12 YOSEMITE 282 1:27:17 3:07 2, 44, 59, 75, 102, 104
13 RIO MESA 290 1:27:03 2:51 1, 46, 69, 82, 92, 98, 111
14 BURROUGHS (RID) 290 1:27:48 1:13 30, 39, 66, 74, 81, 106
15 ST. FRANCIS (LC) 335 1:28:57 1:27 32, 67, 70, 73, 93
16 LA CANADA 395 1:30:42 2:21 21, 80, 86, 101, 107, 112
17 OAK PARK 414 1:31:00 1:12 53, 83, 89, 90, 99, 100
18 HOOVER (GLE) 422 1:33:45 4:05 34, 60, 103, 109, 116, 117
19 SANTA MARGARITA 480 1:34:26 2:31 77, 87, 97, 105, 114
DNP DEL ORO 1:07:39 4 Runners
Race #16 Girls Varsity Division 3 12:43 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 TAMALPAIS 63 1:39:46 1:03 7, 8, 12, 13, 23, 37, 45
2 SAN MARCOS (SB) 98 1:41:12 2:39 3, 9, 14, 24, 48, 55, 92
3 EL DORADO (PLA) 116 1:41:27 3:09 1, 21, 29, 31, 34, 43, 46
4 SOUTH PASADENA 149 1:44:47 0:45 19, 25, 32, 35, 38, 66, 68
5 RIO AMERICANO 152 1:43:31 3:59 2, 6, 26, 41, 77, 79, 80
6 VALLEY CHRISTIAN (SJ) 166 1:44:48 3:44 5, 11, 20, 47, 83, 91, 93
7 OCEAN VIEW 169 1:45:23 1:58 16, 18, 30, 40, 65, 96
8 VISTA GRANDE 199 1:46:06 2:56 4, 27, 42, 62, 64, 73, 87
9 CHAMINADE 231 1:47:58 1:40 28, 33, 44, 57, 69, 100, 103
10 HUENEME 256 1:48:52 2:11 17, 50, 54, 63, 72, 76, 97
11 WILL C. WOOD 262 1:51:53 7:47 10, 15, 59, 61, 117
12 PALM SPRINGS 312 1:51:38 1:27 49, 51, 53, 78, 81, 84, 101
13 GABRIELINO 312 1:51:16 2:02 36, 56, 67, 71, 82, 89
14 PASADENA 377 1:58:56 7:55 22, 39, 90, 104, 122
15 BUENA PARK 394 1:55:59 3:01 60, 70, 74, 85, 105, 108, 123
16 MIRA MONTE (BAK) 435 2:00:48 4:41 52, 75, 86, 109, 113, 120, 121
17 EL CAMINO (SAC) 459 2:00:54 4:10 58, 94, 95, 102, 110, 111
18 ANTELOPE VALLEY 540 2:09:34 2:40 99, 106, 107, 112, 116, 129, 130
19 YUMA 569 2:14:28 4:10 98, 114, 115, 118, 124, 125
20 JOHN GLENN 588 2:19:37 6:02 88, 119, 126, 127, 128
DNP NORTHVIEW 1:08:34 3 Runners
DNP HANFORD WEST 1:38:47 4 Runners
DNP PIONEER (WHI) 1:44:41 4 Runners
DNP SAN BERNARDINO 1:38:49 4 Runners
Race #17 Girls Varsity Division 3 12:51 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 BOLSA GRANDE 75 1:40:25 3:48 1, 5, 6, 21, 42, 84
2 YUCCA VALLEY 125 1:45:37 1:29 13, 14, 22, 33, 43
3 RIO MESA 126 1:45:40 1:57 9, 10, 23, 36, 48, 54, 64
4 ST. LUCY'S 159 1:47:19 2:00 12, 26, 30, 35, 56, 57, 58
5 ROSEMEAD 189 1:47:54 3:46 3, 24, 29, 66, 67
6 CABRILLO (LOM) 195 1:48:56 1:17 27, 28, 38, 41, 61, 68
7 EL CAPITAN 196 1:47:22 4:56 2, 17, 19, 70, 88, 109
8 PACIFIC 221 1:49:49 3:54 11, 15, 20, 82, 93, 119
9 RIDGEVIEW 241 1:50:29 3:22 8, 40, 51, 65, 77, 81, 87
10 INDEPENDENCE (BAK) 263 1:51:42 2:52 18, 37, 53, 75, 80, 91, 97
11 TEHACHAPI 298 1:53:37 4:48 16, 44, 59, 69, 110, 116
12 LAKESIDE 304 1:54:03 3:22 45, 47, 49, 50, 113, 114
13 GRAND TERRACE 305 1:54:14 3:06 31, 46, 52, 74, 102, 103
14 WEST VALLEY (HEM) 341 1:55:23 3:07 39, 55, 63, 79, 105
15 SONORA (LH) 364 1:56:49 2:57 32, 71, 76, 86, 99, 107
16 DEER VALLEY 379 1:57:07 5:43 4, 62, 90, 111, 112
17 SAVANNA 390 1:57:58 3:48 25, 78, 89, 92, 106
18 SAN DIMAS 395 1:58:21 2:56 34, 72, 94, 95, 100, 122
19 MONROVIA 423 2:01:58 7:42 7, 83, 85, 123, 125, 126
20 COCONINO 473 2:02:28 3:05 60, 73, 108, 115, 117, 118, 121
21 BARSTOW 519 2:04:56 1:57 96, 98, 101, 104, 120, 124
DNP LOS AMIGOS 0:24:47 1 Runner
DNP ALHAMBRA (MAR) 0:42:58 2 Runners
DNP LITTLEROCK 0:50:12 2 Runners
DNP HESPERIA 1:08:15 3 Runners
Race #18 Girls Varsity Division 3 12:59 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 ALEMANY 97 1:46:15 3:06 3, 7, 12, 20, 55, 70, 76
2 WILSON (HH) 102 1:46:34 1:52 4, 5, 26, 31, 36, 51, 62
3 WESTERN (ANA) 105 1:47:15 1:07 11, 15, 23, 24, 32, 65
4 RIM OF THE WORLD 109 1:46:02 3:16 1, 13, 22, 35, 38, 45, 73
5 PALM DESERT 127 1:48:09 1:51 6, 17, 28, 37, 39, 69
6 DON LUGO 135 1:48:49 2:00 10, 18, 27, 33, 47, 90
7 OAKMONT 168 1:50:04 2:28 9, 14, 41, 50, 54, 80
8 INDIO 191 1:52:07 4:22 8, 25, 30, 49, 79
9 GAREY 243 1:55:42 4:38 19, 34, 46, 59, 85, 92
10 SIERRA VISTA 250 1:54:00 4:18 2, 56, 61, 64, 67, 72, 77
11 BELLFLOWER 267 1:55:42 1:17 43, 48, 52, 58, 66, 71
12 DELANO 298 2:01:53 6:16 16, 21, 82, 88, 91, 93, 94
13 CALABASAS 307 2:00:59 4:38 29, 42, 60, 87, 89
14 SADDLEBACK 310 1:58:28 2:17 44, 57, 63, 68, 78, 81
15 TEMPLE CITY 325 1:59:28 3:06 40, 53, 74, 75, 83, 84, 86
DNP COLTON 0:23:39 1 Runner
DNP DIAMOND RANCH 0:47:15 2 Runners
DNP LYNWOOD 0:48:06 2 Runners
DNP HIGH TECH HIGH 1:05:33 3 Runners
DNP SAN JACINTO 1:26:38 4 Runners
DNP TAHQUITZ 1:32:43 4 Runners
Race #19 Girls Varsity-Sub Sweeps Division 3 1:07 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 LAGUNA HILLS 46 1:37:54 1:36 1, 2, 8, 16, 19, 27, 32
2 CORONA DEL MAR 50 1:39:09 0:33 5, 7, 11, 12, 15, 36, 74
3 PASO ROBLES 65 1:39:26 1:21 3, 10, 14, 18, 20, 38, 70
4 YORBA LINDA 136 1:43:16 2:54 4, 6, 25, 50, 51, 66
5 SAN JUAN HILLS 148 1:44:12 1:46 13, 23, 26, 40, 46, 47, 56
6 ST. JOSEPH (LAK) 166 1:45:04 2:28 9, 28, 34, 37, 58, 60, 69
7 JURUPA HILLS 199 1:46:58 2:36 17, 29, 41, 49, 63, 76, 78
8 PALOS VERDES 208 1:47:15 1:50 21, 33, 43, 54, 57
9 LUTHERAN (ORA) 215 1:47:39 2:08 24, 35, 39, 55, 62, 65, 73
10 OAK PARK 252 1:50:21 3:36 30, 31, 53, 59, 79
11 ATASCADERO 288 1:52:14 1:26 44, 45, 64, 67, 68, 81, 90
12 PACIFICA (GG) 319 1:55:23 3:04 42, 48, 71, 75, 83, 93
13 YOSEMITE 347 1:58:55 4:45 22, 72, 82, 85, 86, 87, 91
14 NORTH MONTEREY 405 2:03:42 4:02 52, 84, 88, 89, 92
15 LAGUNA CREEK 407 2:05:23 4:38 61, 77, 80, 94, 95, 96, 97
DNP LA JOLLA 0:19:45 1 Runner
DNP UNIVERSITY CITY (SD) 1:02:12 3 Runners
DNP RUBIDOUX 1:25:05 4 Runners
DNP BURROUGHS (RID) 1:24:34 4 Runners
Race #20 Boys Freshman Division 4 & 5 1:15 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 JSERRA 41 1:34:56 1:04 4, 6, 8, 9, 14, 23, 54
2 MCFARLAND 58 1:35:00 3:53 1, 2, 10, 12, 33, 37, 59
3 BANNING (BAN) 87 1:39:12 2:06 5, 11, 22, 24, 25
4 CREAN LUTHERAN 134 1:44:14 6:03 3, 15, 18, 43, 55, 56, 71
5 POLY (PAS) 146 1:44:53 1:19 21, 27, 31, 32, 35, 42, 46
6 FLINTRIDGE (LCF) 170 1:49:29 6:35 13, 16, 29, 49, 63
7 GARCES 178 1:49:30 5:24 20, 26, 34, 38, 60, 69
8 SAGE HILL 198 1:50:47 3:42 17, 39, 40, 50, 52, 66, 68
9 VIEWPOINT 210 1:57:11 9:07 19, 28, 30, 61, 72, 74
10 CROSSROADS 219 1:58:53 12:26 7, 41, 47, 51, 73
11 MARANATHA 254 1:58:30 4:36 36, 44, 45, 64, 65, 67, 70
12 KERN VALLEY 278 2:02:56 2:58 48, 53, 57, 58, 62
DNP NIPOMO 0:18:54 1 Runner
DNP RIVERSIDE PREP 0:19:37 1 Runner
DNP COSTA MESA 0:18:12 1 Runner
DNP WINDWARD 0:20:59 1 Runner
DNP SIERRA CANYON 0:23:37 1 Runner
DNP GANESHA 0:39:36 2 Runners
DNP ACADEMY FOR ACADEMIC EXCELL 0:42:57 2 Runners
DNP WESTERN CHRISTIAN 0:44:46 2 Runners
DNP TRUCKEE 0:40:56 2 Runners
DNP MARSHALL FUNDAMENTAL 0:46:30 2 Runners
DNP EXCELSIOR 0:40:27 2 Runners
DNP ONTARIO CHRISTIAN 0:46:13 2 Runners
DNP HORIZON 0:43:46 2 Runners
DNP SAN PASQUAL VALLEY 0:58:46 2 Runners
DNP MATER DEI (CV) 0:37:45 2 Runners
DNP DESERT MIRAGE 1:01:40 3 Runners
DNP CRESPI 1:05:35 3 Runners
DNP UNIVERSITY PREP (VIC) 1:03:27 3 Runners
DNP CAMPBELL HALL 1:10:54 3 Runners
DNP NOTRE DAME (SO) 1:11:31 3 Runners
DNP ST. MONICA ACADEMY 1:03:41 3 Runners
DNP ST. ANTHONY 1:37:44 4 Runners
DNP ACAD. CAREER AND EXPLORATIO 1:26:51 4 Runners
DNP BISHOP MONTGOMERY 1:29:52 4 Runners
DNP BIG BEAR 1:19:41 4 Runners
DNP MESA GRANDE ACADEM 1:19:19 4 Runners
Race #21 Boys Freshman Division 4 & 5 1:23 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 HILLCREST 95 1:38:02 3:10 2, 4, 7, 28, 54, 55
2 SAN LORENZO VALLEY 96 1:38:18 1:58 5, 9, 20, 23, 39, 57
3 SALESIAN (LA) 130 1:39:56 2:57 3, 19, 22, 34, 52, 77, 78
4 HALF MOON BAY 132 1:39:31 3:52 1, 6, 21, 45, 59, 60
5 EL SEGUNDO 141 1:40:46 2:07 12, 14, 17, 48, 50, 74
6 STUART HALL 142 1:40:59 2:37 10, 13, 16, 42, 61, 76, 87
7 WHITNEY (CER) 186 1:43:16 1:59 25, 27, 31, 41, 62
8 WEBB 218 1:45:04 2:56 8, 36, 43, 65, 66, 68
9 SANTA FE CHRISTIAN 219 1:44:54 2:18 15, 46, 47, 53, 58, 64, 73
10 CARPINTERIA 236 1:45:43 2:14 26, 33, 37, 69, 71, 75
11 SHERMAN INDIAN 240 1:46:32 4:05 11, 29, 56, 63, 81, 92
12 HARVARD-WESTLAKE 261 1:48:05 3:24 30, 32, 35, 79, 85, 86
13 BASSETT 287 1:49:51 3:56 18, 24, 80, 82, 83, 84, 90
14 OXFORD ACADEMY 304 1:51:39 3:49 38, 40, 49, 88, 89
15 BRET HARTE 304 1:49:26 1:24 44, 51, 67, 70, 72, 91, 93
DNP HARBOR TEACHER PREP 0:22:34 1 Runner
DNP HERITAGE CHRISTIAN 0:25:08 1 Runner
DNP WHITTIER CHRISTIAN 0:21:10 1 Runner
DNP SAN JOAQUIN MEMORIAL 0:23:44 1 Runner
DNP ROSAMOND 0:23:47 1 Runner
DNP WEST POINT GREY ACADEMY CAN 0:19:40 1 Runner
DNP SONORA (SON) 0:23:03 1 Runner
DNP ST. BONAVENTURE 0:19:52 1 Runner
DNP ST. PAUL 0:24:36 1 Runner
DNP EDGEWOOD 0:39:56 2 Runners
DNP MAMMOTH 0:41:52 2 Runners
DNP FILLMORE 0:45:31 2 Runners
DNP BRENTWOOD 0:56:00 2 Runners
DNP CALVARY CHAPEL (DOW) 0:49:47 2 Runners
DNP ALBERT EINSTEIN ACADEMY 1:00:49 2 Runners
DNP MALIBU 0:45:49 3 Runners
DNP PARACLETE 0:40:54 2 Runners
DNP VALLEY CHRISTIAN (CER) 0:42:43 2 Runners
DNP LINFIELD 0:40:48 2 Runners
DNP LA CENTER FOR ENRICHED STUD 1:15:39 3 Runners
DNP NORDHOFF 1:13:49 4 Runners
DNP DUARTE 1:08:38 5 Runners
DNP SADDLEBACK VALLEY CHRISTIAN 1:09:31 6 Runners
DNP BRETHREN CHRISTIAN 1:15:06 7 Runners
DNP TAFT (TAF) 0:56:44 3 Runners
DNP ARVIN 1:02:40 3 Runners
DNP HAMILTON (ANZ) 1:32:29 4 Runners
DNP DON BOSCO 1:36:08 4 Runners
DNP TEMPLETON (TEM) 1:26:16 4 Runners
Race #22 Girls Freshman Division 4 & 5 1:31 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 MCFARLAND 55 1:54:11 5:00 1, 6, 7, 8, 33, 41, 58
2 HILLCREST 93 1:59:48 2:35 2, 19, 23, 24, 25
3 MARYMOUNT 122 2:03:02 4:51 3, 4, 30, 39, 46, 59
4 XAVIER PREP (PD) 124 2:03:42 3:37 5, 17, 28, 36, 38, 68
5 FLINTRIDGE (LC) 138 2:05:26 5:11 10, 11, 20, 37, 60
6 COSTA MESA 147 2:06:10 5:10 9, 15, 16, 50, 57, 69
7 FLINTRIDGE (LCF) 163 2:07:49 3:32 14, 22, 34, 45, 48, 49, 56
8 LAGUNA BEACH 166 2:08:00 2:58 18, 29, 35, 40, 44
9 IMMACULATE HEART 197 2:14:47 9:05 12, 13, 32, 65, 75
10 EL SEGUNDO 201 2:13:28 6:28 21, 26, 27, 61, 66
11 CARPINTERIA 241 2:16:09 1:19 42, 43, 47, 54, 55, 62
12 GARCES 293 2:24:21 3:21 51, 52, 53, 67, 70, 71, 72
13 VIEWPOINT 305 2:26:50 6:23 31, 63, 64, 73, 74
DNP SACRED HEART OF JESUS 0:30:28 1 Runner
DNP NOTRE DAME (SO) 0:23:53 1 Runner
DNP HARBOR TEACHER PREP 0:37:18 1 Runner
DNP PALM VALLEY 0:25:55 1 Runner
DNP PARACLETE 0:28:26 1 Runner
DNP MATER DEI (CV) 0:21:39 1 Runner
DNP UPPER LAKE 0:33:33 1 Runner
DNP LIBERTY (MAD) 0:21:29 1 Runner
DNP CREAN LUTHERAN 0:23:42 1 Runner
DNP SIERRA CANYON 0:21:54 1 Runner
DNP TEMPLETON (TEM) 0:24:59 1 Runner
DNP BASSETT 0:31:52 1 Runner
DNP UNION MINE 0:21:32 1 Runner
DNP UNIVERSITY PREP (VIC) 0:30:30 1 Runner
DNP DESERT MIRAGE 0:31:06 1 Runner
DNP WESTERN CHRISTIAN 0:25:32 1 Runner
DNP BRENTWOOD 0:25:04 1 Runner
DNP HERITAGE CHRISTIAN 0:49:25 2 Runners
DNP BISHOP MONTGOMERY 0:51:24 2 Runners
DNP BRET HARTE 1:01:52 2 Runners
DNP EDGEWOOD 1:00:43 2 Runners
DNP CALVARY CHAPEL (DOW) 0:53:32 2 Runners
DNP CONVENTCRED 0:47:32 2 Runners
DNP GANESHA 0:54:27 2 Runners
DNP WORKMAN 0:55:11 2 Runners
DNP LOUISVILLE 1:01:02 2 Runners
DNP NIPOMO 0:58:35 2 Runners
DNP VALLEY CHRISTIAN (CER) 0:56:55 2 Runners
DNP TRUCKEE 0:45:39 2 Runners
DNP POLY (PAS) 0:55:32 2 Runners
DNP RIVERSIDE PREP 0:52:53 2 Runners
DNP TERRA LINDA 0:49:53 2 Runners
DNP LINFIELD 1:01:34 2 Runners
DNP SANTA FE CHRISTIAN 1:15:23 3 Runners
DNP WEST POINT GREY ACADE MY (C 1:18.30 3 Runners
DNP VIVIAN WEBB 1:24:51 3 Runners
DNP BRETHREN CHRISTIAN 1:27:27 3 Runners
DNP COUNTRY DAY (LJ) 1:22:45 3 Runners
DNP JSERRA 1:21:06 3 Runners
DNP FILLMORE 1:19:20 3 Runners
DNP HALF MOON BAY 1:06:34 3 Runners
DNP ST. PAUL 1:52:59 4 Runners
DNP OXFORD ACADEMY 1:51:25 4 Runners
DNP MARANATHA 1:46:50 4 Runners
DNP ACAD. CAREER AND EXPLORATIO 1:42:18 4 Runners
DNP WHITTIER CHRISTIAN 1:38:22 4 Runners
DNP LA REINA 1:44:53 4 Runners
DNP ACADEMY FOR ACADEMIC EXCELL 1:46:42 4 Runners
DNP ROSARY 1:49:36 4 Runners
Race #23 Boys Sophomore Division 4 & 5 1:45 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 JSERRA 58 1:37:39 3:42 2, 3, 4, 8, 41
2 SALESIAN (LA) 68 1:38:59 1:36 5, 11, 12, 15, 25, 27
3 SAN MARINO 69 1:38:52 3:26 1, 6, 9, 18, 35, 39, 44
4 EL SEGUNDO 88 1:40:32 1:24 7, 13, 21, 23, 24, 26, 29
5 LA SALLE 127 1:44:17 2:23 10, 17, 31, 32, 37, 53, 60
6 CROSSROADS 149 1:46:20 3:09 16, 22, 28, 34, 49, 54, 55
7 DON BOSCO 159 1:47:07 3:23 14, 19, 30, 45, 51
8 VASQUEZ 203 1:51:01 2:59 20, 38, 46, 47, 52
9 STUART HALL 223 1:52:59 2:59 33, 40, 43, 48, 59
10 TAFT (TAF) 241 1:55:34 2:37 36, 42, 50, 56, 57, 64, 65
11 ACADEMY FOR ACADEMIC EXCELLE 310 2:07:18 3:00 58, 61, 62, 63, 66
DNP HORIZON 0:19:42 1 Runner
DNP CRESPI 0:19:30 1 Runner
DNP VISTAMAR 0:24:44 1 Runner
DNP MAMMOTH 0:19:47 1 Runner
DNP HERITAGE CHRISTIAN 0:21:59 1 Runner
DNP MESA GRANDE ACADEM 0:23:53 1 Runner
DNP ST. LAWRENCE 0:26:18 1 Runner
DNP ACAD. CAREER AND EXPLORATIO 0:41:49 2 Runners
DNP VIEWPOINT 0:42:37 2 Runners
DNP SAGE HILL 0:42:35 2 Runners
DNP DUARTE 0:43:32 2 Runners
DNP ST. ANTHONY 0:49:45 2 Runners
DNP DESERT MIRAGE 0:38:44 2 Runners
DNP HARVARD-WESTLAKE 0:43:01 2 Runners
DNP WORKMAN 1:06:04 3 Runners
DNP HARBOR TEACHER PREP 1:11:14 3 Runners
DNP ST. BONAVENTURE 1:04:35 3 Runners
DNP COSTA MESA 1:09:02 3 Runners
DNP BISHOP MONTGOMERY 1:07:32 3 Runners
DNP ST. PAUL 1:25:21 4 Runners
Race #24 Boys Sophomore Division 4 & 5 1:52 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 BRET HARTE 48 1:36:31 2:17 2, 3, 10, 16, 17, 27, 29
2 VALLEY CHRISTIAN (CER) 76 1:39:48 2:33 5, 13, 14, 19, 25, 31, 34
3 NORDHOFF 78 1:39:36 4:21 1, 4, 15, 22, 36, 45
4 PARACLETE 131 1:45:40 4:05 8, 9, 24, 42, 48, 54, 55
5 SHERMAN INDIAN 132 1:46:19 5:40 6, 11, 21, 41, 53
6 RIVERSIDE PREP 136 1:46:08 4:06 7, 12, 35, 38, 44, 51, 60
7 MARSHALL FUNDAMENTAL 144 1:47:21 2:19 18, 20, 23, 40, 43, 50, 56
8 OXFORD ACADEMY 183 1:51:11 2:04 28, 32, 37, 39, 47, 49, 57
9 CAL ACADEMY MATH SCIENCE 187 1:51:56 3:21 26, 30, 33, 46, 52, 58, 59
DNP CARPINTERIA 0:23:55 1 Runner
DNP TEMPLETON (TEM) 0:21:33 1 Runner
DNP ALBANY 0:20:25 1 Runner
DNP NOTRE DAME (SO) 0:24:20 1 Runner
DNP LA CENTER FOR ENRICHED STUD 0:24:08 1 Runner
DNP BASSETT 0:19:30 1 Runner
DNP SADDLEBACK VALLEY CHRISTIAN 0:21:04 1 Runner
DNP UNIVERSITY PREP (VIC) 0:19:56 1 Runner
DNP WHITTIER CHRISTIAN 0:22:15 1 Runner
DNP ROSAMOND 0:49:04 2 Runners
DNP GANESHA 0:40:59 2 Runners
DNP SIERRA CANYON 0:45:19 2 Runners
DNP EDGEWOOD 0:42:38 2 Runners
DNP FLINTRIDGE (LCF) 0:45:50 2 Runners
DNP HALF MOON BAY 0:39:16 2 Runners
DNP BRENTWOOD 1:05:25 3 Runners
DNP GARCES 1:09:43 3 Runners
DNP HAMILTON (ANZ) 1:08:08 3 Runners
DNP LINFIELD 1:09:00 3 Runners
DNP LIBERTY (MAD) 0:57:32 3 Runners
DNP WINDWARD 1:09:26 3 Runners
DNP UPPER LAKE 0:58:49 3 Runners
DNP HILLCREST 1:00:48 3 Runners
DNP WHITNEY (CER) 1:27:10 4 Runners
DNP WEBB 1:25:27 4 Runners
Race #25 Girls Sophomore Division 4 & 5 1:59 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SAN MARINO 48 1:49:36 0:46 6, 9, 10, 11, 12, 20, 36
2 HILLCREST 68 1:50:57 2:13 5, 7, 13, 14, 29, 67, 74
3 EASTLAKE 120 1:55:36 2:36 4, 23, 25, 33, 35, 40, 43
4 MARYMOUNT 122 1:55:51 4:44 2, 15, 26, 32, 47, 58, 66
5 BRET HARTE 128 1:56:33 1:43 18, 19, 22, 27, 42, 75
6 EL SEGUNDO 132 1:56:50 1:07 16, 21, 30, 31, 34, 46, 48
7 LA SALLE 134 2:02:22 15:51 1, 3, 17, 24, 89, 90
8 MCFARLAND 186 2:02:31 5:22 8, 28, 37, 52, 61
9 FILLMORE 261 2:09:13 3:37 38, 39, 57, 62, 65
10 GARCES 288 2:15:58 8:15 44, 50, 53, 54, 87
11 MARSHALL FUNDAMENTAL 302 2:14:52 0:58 56, 59, 60, 63, 64, 68, 69
12 VALLEY CHRISTIAN (CER) 330 2:18:31 4:08 49, 51, 72, 78, 80
13 OXFORD ACADEMY 352 2:43:29 27:00 41, 55, 79, 86, 91
14 NOTRE DAME (SO) 352 2:22:14 5:52 45, 71, 76, 77, 83, 88
15 VIVIAN WEBB 390 2:27:16 3:03 70, 73, 81, 82, 84, 85
DNP CONVENTCRED 0:26:26 1 Runner
DNP COUNTRY DAY (LJ) 0:30:29 1 Runner
DNP DESERT MIRAGE 0:26:48 1 Runner
DNP EXCELSIOR 0:31:28 1 Runner
DNP EDGEWOOD 0:29:33 1 Runner
DNP HORIZON 0:28:47 1 Runner
DNP HESPERIA CHRISTIAN 0:23:07 1 Runner
DNP LINFIELD 0:24:41 1 Runner
DNP CALVARY CHAPEL (DOW) 0:23:06 1 Runner
DNP LA REINA 0:28:21 1 Runner
DNP BETHEL CHRISTIAN (RIV) 0:26:55 1 Runner
DNP SAN PASQUAL VALLEY 0:27:08 1 Runner
DNP TRUCKEE 0:29:11 1 Runner
DNP UPPER LAKE 0:28:53 1 Runner
DNP VASQUEZ 0:27:12 1 Runner
DNP WORKMAN 0:26:27 1 Runner
DNP MATER DEI (CV) 0:26:32 1 Runner
DNP CROSSROADS 0:51:12 2 Runners
DNP BRENTWOOD 0:49:11 2 Runners
DNP BASSETT 0:57:50 2 Runners
DNP ARCHER 1:10:55 2 Runners
DNP ALBANY 0:46:50 2 Runners
DNP ACADEMY FOR ACADEMIC EXCELL 0:58:03 2 Runners
DNP MALIBU 0:55:18 2 Runners
DNP TEMPLETON (TEM) 0:46:45 2 Runners
DNP ST. PAUL 0:55:54 2 Runners
DNP ST. MONICA ACADEMY 0:59:14 2 Runners
DNP ACAD. CAREER AND EXPLORATIO 0:50:14 2 Runners
DNP JSERRA 0:48:03 2 Runners
DNP ST. ANTHONY 0:51:35 2 Runners
DNP SACRED HEART OF JESUS 0:52:01 2 Runners
DNP LOUISVILLE 0:53:21 2 Runners
DNP RIVERSIDE PREP 0:50:22 2 Runners
DNP PARACLETE 0:55:01 2 Runners
DNP MARANATHA 1:19:22 3 Runners
DNP FLINTRIDGE (LCF) 1:23:55 3 Runners
DNP CREAN LUTHERAN 1:24:50 3 Runners
DNP LIBERTY (MAD) 1:08:55 3 Runners
DNP XAVIER PREP (PD) 1:18:07 3 Runners
DNP HERITAGE CHRISTIAN 1:30:42 3 Runners
DNP HALF MOON BAY 1:11:30 3 Runners
DNP NORDHOFF 1:14:49 3 Runners
DNP IMMACULATE HEART 1:39:41 4 Runners
DNP BRETHREN CHRISTIAN 1:56:50 4 Runners
DNP FLINTRIDGE (LC) 1:41:34 4 Runners
Race #26 Boys Junior Varsity Division 4 & 5 2:13 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 MCFARLAND 35 1:32:49 2:07 1, 2, 4, 10, 18, 33, 99
2 DON BOSCO 80 1:37:14 1:10 6, 9, 14, 22, 29, 115
3 XAVIER PREP (PD) 184 1:41:44 3:09 7, 12, 39, 48, 78
4 STUART HALL 201 1:42:48 1:29 19, 37, 41, 49, 55, 59, 64
5 SAN MARINO 209 1:42:44 3:33 5, 15, 30, 72, 87
6 VALLEY CHRISTIAN (CER) 215 1:43:17 1:33 20, 28, 50, 56, 61, 62, 74
7 OXFORD ACADEMY 238 1:44:05 2:49 16, 25, 46, 66, 85, 95, 110
8 EDGEWOOD 244 1:45:32 4:20 21, 27, 35, 57, 104
9 NOTRE DAME (SO) 263 1:44:14 4:59 3, 11, 69, 84, 96, 112, 123
10 BASSETT 284 1:45:53 1:45 31, 47, 60, 71, 75, 80, 82
11 SALESIAN (LA) 300 1:53:15 8:36 8, 13, 36, 119, 124
12 FILLMORE 306 1:46:53 2:27 26, 45, 73, 76, 86
13 LA SALLE 307 1:48:59 4:23 24, 32, 44, 102, 105
14 HARVARD-WESTLAKE 320 1:49:50 5:39 40, 42, 53, 68, 117
15 UNIVERSITY PREP (VIC) 332 1:48:47 3:43 17, 38, 79, 97, 101, 106, 116
16 CROSSROADS 344 1:48:32 2:13 43, 58, 65, 88, 90, 94, 107
17 HARBOR TEACHER PREP 348 1:49:11 2:24 34, 51, 83, 89, 91, 111, 120
18 WEBB 377 1:32:49 3:31 70, 93, 100, 114, 125
19 CREAN LUTHERAN 388 1:54:11 6:35 23, 52, 92, 103, 118
20 ROSAMOND 419 1:53:29 3:35 54, 77, 81, 98, 109, 121
21 MARSHALL FUNDAMENTAL 473 1:59:50 5:55 63, 67, 108, 113, 122, 126
DNP BRENTWOOD 0:23:35 1 Runner
DNP WESTERN CHRISTIAN 0:23:39 1 Runner
DNP RIVERSIDE PREP 0:21:55 1 Runner
DNP ALBANY 0:18:53 1 Runner
DNP MESA GRANDE ACADEM 0:23:21 1 Runner
DNP SAN LORENZO VALLEY 0:18:48 1 Runner
DNP PROVIDENCE 0:45:24 2 Runners
DNP TRUCKEE 0:43:32 2 Runners
DNP CRESPI 0:44:39 2 Runners
DNP TERRA LINDA 0:45:25 2 Runners
DNP COUNTRY DAY (LJ) 0:42:53 2 Runners
DNP VISTAMAR 0:47:20 2 Runners
DNP ST. ANTHONY 0:49:46 2 Runners
DNP EL SEGUNDO 0:42:46 2 Runners
DNP BANNING (BAN) 0:37:51 2 Runners
DNP ARVIN 0:53:55 2 Runners
DNP ACADEMY FOR ACADEMIC EXCELL 0:47:43 2 Runners
DNP PARACLETE 0:44:29 2 Runners
DNP COSTA MESA 1:02:54 3 Runners
DNP WINDWARD 1:08:09 3 Runners
DNP WHITNEY (CER) 1:02:09 3 Runners
DNP DESERT MIRAGE 1:10:27 3 Runners
DNP CARPINTERIA 1:09:11 3 Runners
DNP VIEWPOINT 1:03:39 3 Runners
DNP FLINTRIDGE (LCF) 1:02:28 3 Runners
DNP OAKS CHRISTIAN 1:02:50 3 Runners
DNP NORDHOFF 1:08:24 3 Runners
DNP MATER DEI (CV) 0:59:57 3 Runners
DNP CAL ACADEMY MATH SCIENCE 1:23:56 4 Runners
DNP ONTARIO CHRISTIAN 1:22:20 4 Runners
DNP SAGE HILL 1:30:57 4 Runners
DNP SANTA FE CHRISTIAN 1:25:42 4 Runners
DNP BIG BEAR 1:24:01 4 Runners
DNP DUARTE 1:29:15 4 Runners
DNP ACAD. CAREER AND EXPLORATIO 1:31:07 4 Runners
DNP CAMPBELL HALL 1:42:16 4 Runners
DNP LA CENTER FOR ENRICHED STUD 1:33:45 4 Runners
DNP HAWTHORNE MATH AND SCIENCE 1:39:38 4 Runners
DNP ST. BONAVENTURE 1:21:53 4 Runners
DNP GARCES 1:31:43 4 Runners
DNP BISHOP MONTGOMERY 1:36:20 4 Runners
Race #27 Girls Junior Varsity Division 4 & 5 2:20 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 VALLEY CHRISTIAN (CER) 39 1:57:30 2:21 1, 2, 6, 14, 16, 31, 32
2 CAL ACADEMY MATH SCIENCE 49 0:49:57 15, 34, 41, 79
3 LAGUNA BEACH 88 2:02:21 2:04 5, 8, 13, 26, 36, 39
4 LA REINA 104 2:03:04 2:32 3, 9, 27, 28, 37, 46, 57
5 PARACLETE 118 2:04:36 2:34 7, 12, 19, 33, 47, 77, 78
6 HALF MOON BAY 142 2:06:09 2:31 10, 17, 23, 42, 50, 56
7 UNIVERSITY PREP (VIC) 203 2:09:24 2:25 20, 24, 35, 52, 72, 88, 90
8 OXFORD ACADEMY 244 2:13:23 7:05 11, 22, 45, 66, 100, 110
9 MARSHALL FUNDAMENTAL 260 2:12:38 1:01 38, 44, 53, 60, 65, 68, 73
10 NOTRE DAME ACAD (LA) 279 2:13:36 0:30 48, 49, 59, 61, 62, 63, 74
11 MARYMOUNT 282 2:13:40 3:36 25, 29, 70, 75, 83, 86, 89
12 SHERMAN INDIAN 297 2:15:41 4:42 21, 54, 55, 76, 91, 108, 109
13 SAGE HILL 330 2:21:25 8:30 18, 40, 81, 85, 106
14 FLINTRIDGE (LCF) 346 2:21:16 7:37 4, 58, 93, 94, 97
15 CALVARY CHAPEL (DOW) 372 2:21:22 5:08 30, 71, 84, 92, 95, 107
16 CANTWELL SACRED HEART 406 2:25:23 5:30 43, 80, 82, 99, 102, 103
17 ST. MATTHIAS 420 2:27:02 5:57 64, 67, 87, 98, 104
18 ST. PAUL 422 2:29:05 6:37 51, 69, 96, 101, 105
DNP BASSETT 0:29:24 1 Runner
DNP ROSAMOND 0:28:36 1 Runner
DNP OAKS CHRISTIAN 0:28:52 1 Runner
DNP PAYSON 0:31:20 1 Runner
DNP DESERT MIRAGE 0:31:18 1 Runner
DNP ST. BONAVENTURE 0:33:26 1 Runner
DNP TRUCKEE 0:23:13 1 Runner
DNP HARVARD-WESTLAKE 0:52:58 2 Runners
DNP HAWTHORNE MATH AND SCIENCE 1:10:02 2 Runners
DNP EDGEWOOD 0:55:48 2 Runners
DNP MESA GRANDE ACADEM 1:05:35 2 Runners
DNP XAVIER PREP (PD) 0:50:42 2 Runners
DNP GARCES 1:20:27 3 Runners
DNP NOTRE DAME (SO) 1:20:51 3 Runners
DNP LOUISVILLE 1:15:35 3 Runners
DNP TEMPLETON (TEM) 1:26:46 3 Runners
DNP CONVENTCRED 1:19:28 3 Runners
DNP COSTA MESA 1:22:44 3 Runners
DNP EL SEGUNDO 1:37:19 4 Runners
DNP BISHOP MONTGOMERY 1:55:48 4 Runners
DNP WHITNEY (CER) 1:34:08 4 Runners
DNP VIVIAN WEBB 1:51:25 4 Runners
DNP COUNTRY DAY (LJ) 1:44:58 4 Runners
DNP MONROVIA 2:12:45 4 Runners
DNP POMONA CATHOLIC 2:00:32 4 Runners
DNP FLINTRIDGE (LC) 1:49:28 4 Runners
DNP NORDHOFF 1:53:14 4 Runners
DNP IMMACULATE HEART 1:45:34 4 Runners
DNP SACRED HEART OF JESUS 1:50:10 4 Runners
Race #28 Boys Varsity Division 4 2:35 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SAN MARINO 62 1:24:22 0:48 7, 8, 9, 16, 22, 26, 58
2 NOTRE DAME (SO) 145 1:27:39 2:31 2, 21, 24, 37, 61, 63
3 COSTA MESA 156 1:27:31 2:18 4, 5, 45, 48, 54, 70
4 SONORA (SON) 161 1:27:45 3:09 1, 20, 34, 35, 71, 128
5 ALBANY 172 1:29:12 1:14 15, 30, 38, 42, 47
6 EDGEWOOD 195 1:30:08 0:37 28, 29, 43, 46, 49, 56
7 WEST VALLEY (COT) 204 1:30:10 2:34 14, 23, 32, 52, 83
8 VALLEY CHRISTIAN (CER) 237 1:31:13 2:33 12, 18, 51, 76, 80
9 NIPOMO 264 1:32:11 2:16 17, 39, 53, 73, 82, 107, 109
10 ESCALON 299 1:33:13 2:19 19, 55, 68, 69, 88, 100, 103
11 CARPINTERIA 335 1:34:37 1:30 41, 65, 66, 77, 86, 95, 96
12 MARSHALL FUNDAMENTAL 342 1:35:02 2:34 25, 31, 92, 93, 101, 122, 134
13 HOLTVILLE 388 1:36:23 1:53 57, 59, 60, 104, 108, 138
14 LIVERMORE VALLEY 399 1:38:13 7:44 3, 11, 112, 119, 154
15 WHITTIER CHRISTIAN 410 1:37:22 3:50 13, 50, 106, 120, 121
16 TERRA LINDA 432 1:38:09 4:39 10, 40, 117, 130, 135, 140
17 UNIVERSITY PREP (VIC) 451 1:38:46 2:59 44, 72, 81, 123, 131, 133, 152
18 BRET HARTE 456 1:39:53 5:50 6, 67, 94, 144, 145
19 WORKMAN 476 1:40:54 4:32 36, 75, 79, 139, 147
20 LA CENTER FOR ENRICHED STUDI 501 1:40:24 1:19 87, 89, 98, 102, 125, 129, 132
21 BISHOP UNION 518 1:42:54 5:17 27, 78, 113, 149, 151, 157
22 GUAJOME PARK ACADEMY 530 1:41:54 3:20 62, 85, 118, 124, 141, 146
23 HAWTHORNE MATH AND SCIENCE 545 1:42:48 3:18 74, 97, 110, 116, 148, 156
24 TAFT (TAF) 550 1:42:33 2:53 64, 99, 114, 136, 137
25 GANESHA 558 1:46:36 6:34 33, 90, 127, 153, 155
26 CANTWELL SACRED HEART 580 1:43:51 2:21 91, 105, 115, 126, 143
27 PAYSON 645 1:50:44 6:07 84, 111, 142, 150, 158
DNP SANTA ROSA ACADEMY 0:23:17 1 Runner
DNP BISHOP MONTGOMERY 0:40:11 2 Runners
DNP DESERT MIRAGE 0:59:28 3 Runners
DNP HORIZON 0:58:25 3 Runners
DNP SAN JOAQUIN MEMORIAL 1:27:17 4 Runners
Race #29 Boys Varsity-Sub Sweeps Division 4 2:42 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SAN LORENZO VALLEY 107 1:26:38 2:08 2, 11, 12, 24, 58, 66, 72
2 EL SEGUNDO 144 1:28:20 1:25 6, 18, 26, 45, 49, 56, 88
3 TRUCKEE 170 1:29:07 1:32 8, 21, 40, 42, 59, 92, 99
4 BASSETT 173 1:29:00 1:25 13, 14, 37, 48, 61, 105
5 PARKER 188 1:29:09 2:08 4, 36, 38, 39, 71, 96, 118
6 EASTLAKE 192 1:29:10 2:43 3, 17, 19, 55, 98, 122
7 CREAN LUTHERAN 211 1:30:11 1:12 22, 32, 34, 53, 70, 73, 123
8 UNION MINE 222 1:30:05 1:52 7, 16, 54, 69, 76, 86
9 CORONADO 234 1:29:47 2:51 1, 51, 57, 60, 65, 91, 149
10 SALESIAN (LA) 235 1:30:38 2:14 9, 33, 35, 64, 94, 102, 104
11 LA SALLE 309 1:32:28 1:51 20, 29, 63, 97, 100, 139
12 WASCO 321 1:32:52 1:34 31, 52, 68, 77, 93, 144
13 VALLEY ACADEMY OF ARTS AND S 331 1:32:56 2:32 15, 43, 50, 109, 114
14 GARCES 349 1:33:45 1:30 46, 47, 62, 83, 111, 116, 128
15 ARVIN 372 1:33:54 2:47 10, 44, 89, 110, 119, 137, 141
16 NORDHOFF 438 1:35:52 2:40 25, 79, 80, 121, 133, 134, 148
17 WHITNEY (CER) 451 1:36:23 2:52 23, 81, 84, 127, 136
18 ST. ANTHONY 468 1:36:23 1:57 41, 74, 112, 115, 126
19 MALIBU 478 1:36:28 2:29 30, 103, 107, 108, 130, 140
20 KENNEDY (DEL) 485 1:37:21 2:18 75, 78, 87, 95, 150, 152, 156
21 MARANATHA 492 1:37:32 3:40 28, 67, 120, 124, 153, 162
22 HERITAGE CHRISTIAN 524 1:39:58 6:06 5, 82, 129, 151, 157, 159
23 CALAVERAS 578 1:40:20 4:13 27, 117, 132, 147, 155
24 CLASSICAL ACADEMY 615 1:40:20 1:30 90, 106, 131, 143, 145, 146
25 LIBERTY (MAD) 619 1:42:55 4:27 85, 113, 125, 135, 161, 163
26 MADISON 693 1:45:31 4:09 101, 138, 142, 154, 158, 160
DNP ARCATA 0:16:19 1 Runner
DNP DUARTE 0:38:56 2 Runners
DNP BANNING (BAN) 0:47:03 2 Runners
DNP CAMPBELL HALL 0:58:06 3 Runners
DNP TEMPLETON (TEM) 1:00:19 3 Runners
DNP EXCELSIOR 1:21:02 4 Runners
Race #30 Boys Varsity Division 5 2:49 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 NORTH TAHOE 26 1:24:11 1:51 1, 2, 3, 8, 12, 16, 19
2 STUART HALL 105 1:30:45 2:27 4, 10, 11, 34, 46, 62
3 ST. PAUL 150 1:33:35 1:58 9, 25, 30, 42, 44, 52, 87
4 HARBOR TEACHER PREP 155 1:34:14 0:46 26, 27, 28, 36, 38, 50, 78
5 PACIFICA CHRISTIAN 178 1:34:36 1:59 18, 22, 35, 43, 60, 85
6 CHRISTIAN 225 1:36:09 3:29 6, 23, 53, 57, 86
7 MESA GRANDE ACADEM 292 1:39:15 2:48 21, 40, 70, 73, 88, 117
8 JULIAN 298 1:40:28 5:13 15, 17, 31, 116, 119, 123
9 WEST SHORES 306 1:39:53 0:43 48, 54, 63, 69, 72, 106, 134
10 MISSION PREP 315 1:40:17 1:52 32, 56, 71, 76, 80, 82, 90
11 WILDWOOD 316 1:40:18 2:15 33, 49, 59, 84, 91, 104, 135
12 ACAD. CAREER AND EXPLORATION 318 1:40:34 1:18 41, 61, 64, 75, 77
13 AQUINAS 319 1:40:43 4:16 5, 47, 74, 96, 97, 122
14 ST. LAWRENCE 332 1:43:08 6:27 20, 39, 45, 99, 129
15 BRIGHT STAR 391 1:43:47 2:18 51, 68, 79, 92, 101
16 SILVER VALLEY 394 1:44:31 5:12 7, 67, 98, 108, 114, 138, 143
17 VILLAGE CHRISTIAN 403 1:45:22 5:53 14, 58, 95, 110, 126
18 ALBERT EINSTEIN ACADEMY 448 1:48:28 6:48 24, 83, 100, 105, 136, 139
19 EASTSIDE CHRISTIAN 456 1:49:24 5:41 37, 55, 113, 118, 133, 145, 146
20 PALM VALLEY 471 1:49:53 7:44 13, 89, 112, 120, 137
21 CORNERSTONE CHRISTIAN (WIL) 475 1:49:10 4:27 29, 103, 107, 115, 121, 125, 128
22 CAL LUTHERAN 503 1:50:43 4:42 65, 93, 102, 111, 132
23 PACIFIC HILLS 541 1:54:45 5:48 66, 94, 109, 131, 141, 142, 144
24 RIVERSIDE CHRISTIAN 602 1:58:30 5:02 81, 124, 127, 130, 140
DNP COASTAL CHRISTIAN 0:17:44 1 Runner
DNP SIERRA CANYON 0:21:01 1 Runner
DNP KERN VALLEY 0:37:26 2 Runners
DNP UPPER LAKE 1:08:20 3 Runners
DNP SAN PASQUAL VALLEY 1:02:18 3 Runners
DNP BETHEL CHRISTIAN (RIV) 1:07:24 3 Runners
DNP ST. MONICA ACADEMY 1:26:01 4 Runners
DNP CAL FOR THE DEAF 1:45:40 4 Runners
Race #31 Boys Varsity-Sub Sweeps Division 5 2:56 PM
Boys 3 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CATE 69 1:29:47 1:44 1, 6, 10, 23, 29, 39, 42
2 PACIFIC RIDGE 78 1:30:39 1:00 7, 8, 15, 20, 28, 51, 67
3 VIEWPOINT 110 1:31:38 1:52 3, 16, 17, 34, 40, 44
4 OXFORD ACADEMY 127 1:32:22 2:19 2, 5, 27, 46, 47, 49, 55
5 SANTA FE CHRISTIAN 162 1:34:11 0:39 19, 32, 36, 37, 38, 61, 63
6 WESTERN CHRISTIAN 171 1:35:01 2:11 11, 21, 26, 54, 59, 76, 87
7 SADDLEBACK VALLEY CHRISTIAN 209 1:36:50 2:42 9, 24, 50, 62, 64, 68
8 VISTAMAR 209 1:36:50 3:26 12, 25, 31, 57, 84, 93
9 LAGUNA BLANCA 209 1:36:36 4:20 4, 14, 33, 70, 88, 106
10 ACADEMY FOR ACADEMIC EXCELLE 211 1:36:51 1:49 22, 30, 43, 56, 60, 92, 95
11 WINDWARD 275 1:39:31 2:58 13, 41, 71, 72, 78, 81
12 PROVIDENCE 275 1:39:31 2:39 18, 48, 58, 74, 77, 86, 96
13 CALVARY CHAPEL (SA) 322 1:42:05 3:08 35, 52, 69, 75, 91
14 THE BUCKLEY 373 1:46:21 4:38 45, 66, 79, 83, 100, 103
15 CENTRAL VALLEY CHRISTIAN 414 1:49:21 4:15 53, 80, 82, 98, 101, 104
16 ARROWHEAD CHRISTIAN 439 1:54:07 5:21 65, 73, 94, 102, 105
17 CAPISTRANO VALLEY CHRISTIAN 460 1:51:07 1:55 85, 89, 90, 97, 99
DNP VASQUEZ 0:16:46 1 Runner
DNP CALVARY CHAPEL (DOW) 0:39:07 2 Runners
DNP HESPERIA CHRISTIAN 0:39:37 2 Runners
DNP MAMMOTH 0:48:11 2 Runners
DNP WEST POINT GREY ACADEMY (CA 0:36:39 2 Runners
DNP LAKE ARROWHEAD CHRISTIAN 0:43:38 2 Runners
DNP AVALON (CAT) 1:16:32 4 Runners
Race #32 Girls Varsity Division 4 3:03 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 VALLEY CHRISTIAN (CER) 75 1:45:37 1:45 5, 7, 18, 19, 26, 30
2 PARKER 75 1:45:15 2:36 1, 12, 13, 20, 29, 34, 37
3 ALBANY 81 1:46:19 1:53 4, 14, 15, 23, 25, 27, 28
4 EASTLAKE 123 1:28:48 2:14 8, 35, 39, 41, 42, 67
5 GARCES 175 1:50:27 4:15 3, 6, 31, 62, 73, 76, 92
6 PAYSON 212 1:53:38 3:46 16, 22, 33, 53, 88, 89, 114
7 RIVERSIDE PREP 251 1:54:39 4:57 2, 48, 49, 66, 86
8 EDGEWOOD 259 1:55:52 2:45 21, 24, 63, 71, 80, 84, 95
9 CANTWELL SACRED HEART 299 1:58:02 1:34 40, 54, 57, 70, 78, 93, 101
10 UNIVERSITY PREP (VIC) 303 1:58:13 0:58 47, 58, 61, 68, 69
11 MARSHALL FUNDAMENTAL 305 1:58:15 4:22 17, 51, 56, 83, 98, 102, 103
12 WORKMAN 309 1:58:13 5:53 10, 45, 65, 74, 115, 116, 121
13 BANNING (BAN) 330 1:59:53 6:45 9, 43, 79, 82, 117, 126, 127
14 GUAJOME PARK ACADEMY 332 1:59:27 5:24 11, 38, 72, 104, 107, 108, 113
15 CLASSICAL ACADEMY 352 2:00:08 2:26 32, 75, 77, 81, 87, 97, 118
16 BASSETT 367 2:01:55 3:19 36, 50, 85, 91, 105, 110
17 BRET HARTE 372 2:04:10 5:57 44, 46, 64, 94, 124
18 TAFT (TAF) 389 2:04:41 5:25 52, 59, 60, 96, 122
19 HAWTHORNE MATH AND SCIENCE 470 2:07:54 4:09 55, 90, 100, 106, 119
20 ARCHER 551 2:12:42 2:39 99, 109, 111, 112, 120, 123, 125
DNP ARCATA 0:19:19 1 Runner
DNP DESERT MIRAGE 0:26:05 1 Runner
DNP HERITAGE CHRISTIAN 0:25:58 1 Runner
DNP MARYMOUNT 0:46:16 2 Runners
DNP WOODLAKE 0:44:55 2 Runners
DNP ARVIN 0:49:46 2 Runners
DNP UNION MINE 0:39:54 2 Runners
DNP HOLTVILLE 1:25:12 3 Runners
DNP GANESHA 1:20:35 3 Runners
DNP DUARTE 1:45:01 4 Runners
DNP MATER DEI (CV) 1:33:37 4 Runners
DNP CALAVERAS 1:44:21 4 Runners
DNP LIBERTY (MAD) 1:44:11 4 Runners
DNP LA CENTER FOR ENRICHED STUD 1:43:40 4 Runners
Race #33 Girls Varsity-Sub Sweeps Division 4 3:11 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 NOTRE DAME (SO) 60 1:43:10 2:29 4, 8, 13, 17, 18, 23, 44
2 NIPOMO 110 1:43:35 4:14 1, 3, 7, 47, 52, 79, 91
3 COSTA MESA 130 1:48:28 2:06 9, 16, 29, 31, 45, 58
4 IMMACULATE HEART 131 1:48:16 2:15 10, 11, 24, 35, 51, 53, 66
5 EL SEGUNDO 143 1:49:37 0:46 20, 25, 30, 32, 36, 48
6 LOUISVILLE 169 1:50:09 2:41 12, 19, 21, 50, 67, 76, 80
7 SAN MARINO 174 1:49:00 5:48 5, 6, 26, 40, 97
8 WASCO 249 1:54:30 3:01 22, 42, 43, 56, 86, 95, 102
9 NORDHOFF 267 1:54:59 3:15 15, 39, 60, 71, 82, 112
10 NOTRE DAME ACAD (LA) 281 1:56:31 3:28 28, 33, 34, 90, 96, 103, 106
11 ORCUTT ACADEMY 287 1:55:42 3:26 14, 57, 59, 72, 85, 104, 117
12 ESCALON 291 1:55:55 0:40 49, 54, 61, 63, 64, 65, 84
13 ST. BONAVENTURE 305 1:56:41 1:41 38, 46, 69, 74, 78, 122
14 MARLBOROUGH 324 1:56:02 6:09 2, 70, 77, 83, 92, 93
15 ST. ANTHONY 387 2:01:28 3:41 27, 81, 87, 94, 98, 128
16 ROSAMOND 397 2:03:26 4:49 37, 41, 99, 101, 119, 121, 127
17 TERRA LINDA 435 2:04:01 3:08 62, 68, 89, 105, 111, 126
18 CARPINTERIA 474 2:07:19 4:00 55, 73, 113, 115, 118, 123
19 MADISON 534 2:11:17 3:22 75, 109, 114, 116, 120, 124, 129
20 SAN JOAQUIN MEMORIAL 573 2:17:13 6:05 100, 107, 108, 125, 133, 134
21 CAMPBELL HALL 591 2:20:42 6:15 88, 110, 130, 131, 132
DNP BISHOP MONTGOMERY 0:45:56 2 Runners
DNP LA SALLE 0:46:34 2 Runners
DNP LIVERMORE VALLEY 1:22:53 3 Runners
DNP CREAN LUTHERAN 1:31:40 3 Runners
DNP BISHOP UNION 1:09:18 3 Runners
Race #34 Girls Varsity Division 5 3:19 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CENTRAL VALLEY CHRISTIAN 40 1:45:00 4:09 1, 5, 6, 7, 21, 74
2 CONVENTCRED 63 1:48:34 2:33 3, 4, 16, 18, 22
3 ST. JOSEPH (ALA) 103 1:52:22 4:17 2, 9, 24, 27, 41, 62, 68
4 MISSION PREP 106 1:52:55 2:41 11, 13, 14, 26, 42, 43, 48
5 VIVIAN WEBB 151 1:58:19 1:33 20, 23, 30, 34, 44, 49, 56
6 HAMILTON (ANZ) 166 1:58:58 3:38 12, 32, 33, 35, 54, 67
7 WESTERN CHRISTIAN 177 1:59:19 3:39 10, 28, 40, 46, 53
8 PACIFICA CHRISTIAN 186 2:00:56 2:26 19, 29, 38, 45, 55, 77
9 MESA GRANDE ACADEM 195 2:00:44 3:12 15, 31, 47, 50, 52, 69, 75
10 CALVARY CHAPEL (DOW) 218 2:03:00 4:50 8, 36, 57, 58, 59, 66
11 HARBOR TEACHER PREP 302 2:13:12 5:22 39, 51, 61, 70, 81, 83, 84
12 SANTA ROSA ACADEMY 316 2:18:49 9:29 25, 37, 71, 88, 95
13 JULIAN 334 2:19:20 8:57 17, 65, 79, 82, 91
14 RIVERSIDE CHRISTIAN 367 2:20:57 2:33 64, 72, 73, 78, 80, 94
15 ALVERNO 407 2:28:27 4:27 60, 85, 86, 87, 89, 90
16 ALBERT EINSTEIN ACADEMY 420 2:31:33 6:17 63, 76, 92, 93, 96, 97, 98
DNP VASQUEZ 0:30:15 1 Runner
DNP LAGUNA BLANCA 0:24:14 1 Runner
DNP ST. LAWRENCE 0:24:16 1 Runner
DNP SAN PASQUAL VALLEY 0:23:39 1 Runner
DNP WINDWARD 0:31:10 1 Runner
DNP KERN VALLEY 0:29:22 1 Runner
DNP SILVER VALLEY 0:44:32 2 Runners
DNP CATE 0:42:50 2 Runners
DNP UPPER LAKE 1:17:20 3 Runners
DNP ACADEMY FOR ACADEMIC EXCELL 1:14:11 3 Runners
DNP THE BUCKLEY 1:27:49 3 Runners
DNP CALVARY CHAPEL (SA) 1:37:28 4 Runners
DNP TRINITY CLASSICAL ACADEMY 1:46:27 4 Runners
Race #35 Girls Varsity-Sub Sweeps Division 5 3:27 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 NORTH TAHOE 94 1:47:46 4:11 1, 2, 4, 43, 44, 49, 50
2 SACRED HEART OF JESUS 95 1:49:51 3:29 5, 6, 7, 36, 41, 54, 71
3 OXFORD ACADEMY 121 1:54:50 1:03 20, 21, 22, 24, 34, 52, 57
4 AVALON (CAT) 131 1:54:38 2:08 12, 26, 28, 30, 35, 46, 79
5 VIEWPOINT 148 1:55:29 2:59 9, 19, 33, 39, 48, 62, 65
6 PACIFIC RIDGE 150 1:55:17 3:05 10, 17, 23, 45, 55, 72
7 ST. PAUL 195 1:57:35 3:44 8, 31, 32, 61, 63, 69, 74
8 SANTA FE CHRISTIAN 202 1:57:05 4:36 3, 37, 47, 56, 59, 67, 83
9 VISTAMAR 223 2:00:51 4:21 15, 27, 38, 66, 77, 91
10 ARROWHEAD CHRISTIAN 233 2:00:56 4:32 14, 29, 51, 64, 75, 78, 85
11 PROVIDENCE 250 2:02:56 5:30 13, 16, 60, 80, 81, 82, 89
12 WILDWOOD 277 2:08:05 8:26 11, 40, 42, 90, 94
13 ONTARIO CHRISTIAN 304 2:08:39 6:21 18, 53, 58, 87, 88
14 AQUINAS 364 2:16:04 7:10 25, 73, 84, 86, 96, 98
15 BRIGHT STAR 399 2:16:31 4:09 68, 70, 76, 92, 93, 95, 97
DNP HORIZON 0:26:58 1 Runner
DNP DURHAM 0:20:56 1 Runner
DNP SADDLEBACK VALLEY CHRISTIAN 1:35:37 4 Runners
DNP ACAD. CAREER AND EXPLORATIO 1:42:19 4 Runners
Race #36 Girls Frosh/Soph Division 3 3:35 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 DEL ORO 36 1:48:36 1:39 1, 4, 7, 11, 13, 15, 24
2 BREA OLINDA 51 1:50:56 2:12 2, 8, 9, 14, 18, 19, 22
3 ESPERANZA 52 1:51:04 2:39 3, 5, 6, 17, 21, 26, 30
4 DEL NORTE (SD) 85 1:56:22 2:44 10, 12, 16, 20, 27, 28
5 GAHR 145 2:08:27 4:13 23, 25, 29, 32, 36, 38, 39
6 LA CANADA 170 2:16:52 3:24 31, 33, 34, 35, 37
DNP BISHOP AMAT 0:25:18 1 Runner
DNP SAN LUIS OBISPO 0:23:16 1 Runner
Race #37 Boys Freshman Division 3 3:49 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 NORTHWOOD 89 1:34:40 1:01 10, 15, 18, 20, 26, 40
2 BREA OLINDA 107 1:34:11 3:11 1, 8, 22, 30, 46, 47, 50
3 ST. JOHN BOSCO 112 1:34:13 2:21 5, 6, 12, 44, 45, 69, 70
4 CATHEDRAL 123 1:35:28 4:49 2, 3, 25, 29, 64, 65, 71
5 RUBIDOUX 142 1:36:36 2:58 4, 21, 33, 35, 49
6 OAK PARK 142 1:37:01 1:15 16, 23, 24, 38, 41, 42, 43
7 DEL NORTE (SD) 149 1:37:39 4:04 7, 14, 27, 39, 62
8 ESPERANZA 167 1:38:22 2:15 11, 19, 34, 51, 52, 53, 56
9 LOS ALTOS (HH) 173 1:38:38 2:59 9, 13, 36, 57, 58
10 JURUPA HILLS 209 1:40:10 1:12 31, 32, 37, 54, 55, 59, 61
11 SOUTH PASADENA 278 1:48:53 5:13 17, 60, 63, 66, 72
12 LUTHERAN (ORA) 284 1:55:27 11:00 28, 48, 67, 68, 73
DNP UNIVERSITY CITY (SD) 1:02:01 3 Runners
DNP SAN LUIS OBISPO 0:56:56 3 Runners
DNP DAMIEN 1:20:58 4 Runners
Race #38 Boys Sophomore Division 3 3:57 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 BREA OLINDA 31 1:30:19 1:39 1, 5, 6, 9, 10, 14, 15
2 CATHEDRAL 71 1:34:35 1:14 8, 11, 12, 17, 23, 24, 33
3 OAK PARK 74 1:33:35 2:32 2, 4, 21, 22, 25, 27, 29
4 ESPERANZA 97 1:35:39 2:43 3, 13, 19, 30, 32
5 SOUTH PASADENA 120 1:39:26 2:29 16, 18, 20, 31, 35, 37, 38
6 JURUPA HILLS 131 1:41:35 3:49 7, 26, 28, 34, 36, 39
DNP INDIO 0:21:10 1 Runner
DNP RUBIDOUX 0:36:28 2 Runners
DNP LUTHERAN (ORA) 0:43:01 2 Runners
DNP DEL NORTE (SD) 0:35:29 2 Runners
DNP ST. JOHN BOSCO 0:57:08 3 Runners
DNP LOS ALTOS (HH) 0:57:19 3 Runners
DNP DAMIEN 1:03:53 3 Runners
DNP UNIVERSITY CITY (SD) 1:18:05 4 Runners
Race #39 Boys JV National Championships Division 3 4:10 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 UNIVERSITY CITY (SD) 39 1:24:56 0:31 3, 5, 9, 10, 12, 19, 34
2 JURUPA HILLS 44 1:24:30 0:50 1, 2, 7, 14, 20, 21, 25
3 ST. JOHN BOSCO 129 1:28:08 1:36 8, 17, 18, 35, 51, 54, 76
4 DEL NORTE (SD) 130 1:28:16 1:32 4, 23, 24, 38, 41, 47, 67
5 BREA OLINDA 137 1:28:33 2:12 6, 15, 26, 27, 63, 65, 71
6 LUTHERAN (ORA) 141 1:28:50 1:20 13, 16, 29, 33, 50, 55, 57
7 ESPERANZA 183 1:30:45 1:16 11, 37, 44, 45, 46, 56, 59
8 SOUTH PASADENA 215 1:31:43 1:10 30, 39, 40, 42, 64, 74
9 NORTHWOOD 229 1:32:02 1:12 28, 36, 52, 53, 60, 68, 72
10 LOS ALTOS (HH) 244 1:35:07 4:58 22, 32, 49, 62, 79, 80
11 DAMIEN 297 1:34:54 1:48 31, 58, 66, 69, 73
12 INDIO 297 1:35:55 1:58 43, 48, 61, 70, 75, 77, 78
DNP SAN LUIS OBISPO 1:17:07 4 Runners
Race #40 Girls JV National Championships Division 3,4 & 5 4:21 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 BISHOP AMAT 95 1:46:15 1:41 2, 3, 14, 35, 41, 45, 50
2 DEL NORTE (SD) 107 1:47:03 0:57 10, 20, 21, 22, 34, 54, 71
3 LAGUNA BEACH 110 1:47:01 0:31 15, 19, 24, 25, 27, 42
4 NORTHWOOD 150 1:48:17 1:45 4, 9, 30, 49, 58, 61, 75
5 BRANSON 182 1:49:10 2:03 6, 16, 37, 53, 70
6 CATHEDRAL CATHOLIC 195 1:49:37 1:51 5, 17, 52, 59, 62, 73
7 HARVARD-WESTLAKE 204 1:49:52 2:38 7, 18, 23, 65, 91, 118, 122
8 MCFARLAND 214 1:49:44 3:08 1, 13, 44, 67, 89, 93, 111
9 LA REINA 221 1:50:36 2:08 8, 29, 36, 72, 76, 77, 79
10 WEST POINT GREY ACADEMY (CAN 255 1:51:30 2:10 12, 39, 46, 78, 80, 134
11 FLINTRIDGE (LC) 272 1:52:16 1:29 31, 32, 38, 84, 87, 94, 95
12 IRVINE 297 1:52:56 1:42 26, 40, 63, 83, 85, 115, 132
13 FLINTRIDGE (LCF) 315 1:53:35 1:25 43, 56, 60, 64, 92, 99, 114
14 DEL ORO 330 1:54:14 3:20 11, 48, 68, 98, 105
15 LA CANADA 359 1:55:07 2:30 33, 51, 82, 86, 107, 109
16 MAYFIELD 400 1:56:09 1:57 57, 66, 81, 88, 108
17 LOS ALTOS (HH) 472 2:01:49 4:30 47, 74, 101, 121, 129, 144
18 BREA OLINDA 477 2:04:38 5:34 28, 55, 126, 130, 138, 140, 142
19 ESPERANZA 480 1:59:16 1:28 69, 100, 102, 103, 106
20 CHADWICK 543 2:03:55 3:07 96, 97, 104, 113, 133, 136, 141
21 ST. MARGARETS 554 2:04:19 2:35 97, 119, 122, 129, 133, 135, 150
22 GAHR 638 2:12:15 2:02 117, 120, 127, 135, 139, 143, 145
23 DESERT CHRISTIAN (LAN) 646 2:15:34 5:35 116, 125, 128, 131, 146
DNP SAN LORENZO VALLEY 0:44:23 2 Runners
DNP CORONADO 0:42:33 2 Runners
DNP WOODCREST CHRISTIAN 0:51:15 2 Runners
DNP SAN LUIS OBISPO 1:09:15 3 Runners
DNP FILLMORE 1:49:40 4 Runners
DNP ROSARY 1:46:04 4 Runners
Race #41 Boys JV National Championships Division 4 & 5 4:36 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 HALF MOON BAY 35 1:28:08 0:59 1, 5, 6, 11, 12, 41, 67
2 FILLMORE 43 1:28:54 1:09 2, 4, 7, 8, 22, 38
3 FLINTRIDGE (LCF) 89 1:31:08 1:08 3, 17, 18, 24, 27, 31, 33
4 HARVARD-WESTLAKE 123 1:32:40 0:40 16, 19, 26, 30, 32, 34, 35
5 JSERRA 151 1:34:17 2:19 13, 14, 25, 39, 60
6 ROSAMOND 191 1:36:12 1:20 21, 23, 45, 49, 53, 63, 74
7 ST. MARGARETS 191 1:36:42 4:20 9, 10, 40, 51, 81, 85
8 COUNTRY DAY (LJ) 214 1:36:58 2:32 15, 42, 44, 47, 66, 68
9 WEBB 227 1:37:43 1:36 29, 37, 50, 52, 59, 69, 83
10 WOODCREST CHRISTIAN 237 1:37:43 1:13 36, 43, 46, 54, 58, 65, 82
11 DESERT CHRISTIAN (LAN) 240 1:39:10 3:06 20, 28, 56, 61, 75, 79, 87
12 BRENTWOOD 302 1:42:08 1:43 48, 55, 62, 64, 73, 77
13 HAMILTON (ANZ) 371 1:47:46 2:36 57, 70, 78, 80, 86, 89, 90
14 CHADWICK 391 1:50:08 2:26 71, 72, 76, 84, 88, 91
Race #42 Girls Sweepstakes Division 4 4:47 PM
Girls 3 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals
=======================================================================
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SAN LORENZO VALLEY 85 1:33:59 3:28 1, 6, 9, 16, 53, 57, 72
2 JSERRA 93 1:36:31 0:36 10, 13, 18, 24, 28, 71, 86
3 TRUCKEE 126 1:36:19 2:29 3, 5, 15, 51, 52, 91, 94
4 HARVARD-WESTLAKE 159 1:38:16 2:01 4, 22, 29, 49, 55, 59, 96
5 HALF MOON BAY 234 1:40:41 1:25 26, 35, 41, 54, 78, 83
6 BIG BEAR 237 1:40:53 3:00 12, 23, 31, 64, 107, 119, 121
7 WEST VALLEY (COT) 239 1:40:44 3:23 7, 11, 38, 75, 108, 113, 136
8 CORONADO 269 1:41:33 1:35 19, 33, 68, 69, 80, 103, 112
9 TEMPLETON (TEM) 287 1:42:13 2:43 14, 39, 40, 90, 104, 105, 126
10 LAGUNA BEACH 297 1:42:31 1:40 25, 56, 63, 66, 87, 89, 117
11 XAVIER PREP (PD) 302 1:42:44 1:46 36, 42, 62, 67, 95, 98, 101
12 FILLMORE 302 1:42:12 2:12 8, 65, 70, 77, 82, 100
13 MAYFIELD 313 1:43:22 2:30 37, 43, 45, 74, 114
14 LA REINA 315 1:42:46 1:53 27, 32, 79, 85, 92, 93, 110
15 OAKS CHRISTIAN 337 1:44:08 3:12 17, 48, 58, 99, 115, 128
16 PARACLETE 349 1:44:55 3:42 20, 34, 44, 122, 129, 132, 135
17 FLINTRIDGE (LC) 383 1:45:05 1:48 47, 61, 81, 88, 106, 124
18 ROSARY 401 1:46:00 3:15 30, 60, 84, 102, 125, 131, 140
19 THE BISHOP'S 406 1:46:25 3:04 21, 50, 97, 118, 120, 127, 134
20 PAGE 429 1:46:53 2:24 46, 73, 76, 111, 123, 130
21 MALIBU 497 1:50:48 7:33 2, 109, 116, 133, 137, 138, 139
Race #43 Boys Sweepstakes Division 4 5:02 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 MCFARLAND 56 1:20:14 0:53 3, 5, 12, 16, 20, 42, 55
2 XAVIER PREP (PD) 93 1:21:13 1:27 1, 10, 22, 25, 35, 96, 116
3 PAGE 123 1:22:15 1:05 6, 8, 30, 38, 41, 53, 89
4 JSERRA 143 1:22:57 1:16 9, 21, 23, 32, 58, 64, 78
5 HALF MOON BAY 158 1:23:19 1:01 11, 26, 28, 45, 48, 57, 79
6 DON BOSCO 177 1:07:23 1:42 4, 52, 59, 62, 91
7 FILLMORE 178 1:23:57 0:56 19, 27, 29, 43, 60, 63, 66
8 HARVARD-WESTLAKE 219 1:24:40 0:33 33, 34, 46, 50, 56, 61
9 ST. BONAVENTURE 242 1:25:22 1:20 15, 39, 51, 67, 70, 77, 87
10 THE BISHOP'S 250 1:25:44 1:56 17, 18, 47, 71, 97, 110, 112
11 OAKS CHRISTIAN 278 1:25:57 3:05 2, 31, 40, 102, 103, 107, 117
12 BIG BEAR 330 1:27:40 1:24 24, 65, 76, 81, 84, 90, 93
13 CRESPI 339 1:27:48 1:43 37, 49, 73, 75, 105, 106
14 RIVERSIDE PREP 365 1:28:54 3:16 7, 44, 94, 109, 111, 114
15 PARACLETE 373 1:28:43 1:34 36, 72, 74, 92, 99, 101, 104
16 ROSAMOND 374 1:28:30 1:06 54, 68, 69, 88, 95, 98, 115
17 MATER DEI (CV) 375 1:28:49 2:31 14, 82, 85, 86, 108
18 ORCUTT ACADEMY 389 1:30:03 3:25 13, 80, 83, 100, 113
Race #44 Girls Sweepstakes Division 5 5:13 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 WEST POINT GREY ACADEMY (CAN) 51 1:37:19 1:48 2, 7, 8, 12, 22, 23, 24
2 FLINTRIDGE (LCF) 56 1:37:54 1:22 4, 5, 13, 14, 20, 38, 58
3 BRANSON 107 1:41:45 1:32 11, 15, 17, 28, 36, 84
4 WOODCREST CHRISTIAN 151 1:43:44 2:48 3, 29, 31, 41, 47, 57, 64
5 CHADWICK 207 1:47:05 1:31 25, 34, 37, 49, 62, 63, 69
6 THACHER 210 1:47:01 0:23 33, 42, 44, 45, 46, 48
7 CROSSROADS 224 1:47:04 3:07 9, 40, 53, 55, 67, 80, 100
8 BRENTWOOD 232 1:48:14 1:23 27, 35, 50, 59, 61, 65, 91
9 POMONA CATHOLIC 257 1:51:43 6:58 18, 19, 51, 66, 103, 104
10 DESERT CHRISTIAN (LAN) 276 1:49:59 4:50 6, 21, 75, 85, 89, 94, 95
11 SAGE HILL 282 1:50:17 1:54 30, 43, 60, 72, 77, 82, 86
12 ST. MARGARETS 288 1:51:56 3:35 26, 39, 52, 81, 90, 93
13 COUNTRY DAY (LJ) 304 1:49:32 5:18 1, 70, 76, 78, 79, 88, 98
14 POLY (PAS) 312 1:51:22 4:13 10, 68, 73, 74, 87, 96
15 ST. MATTHIAS 316 1:52:41 4:33 16, 54, 71, 83, 92, 97, 106
16 VILLAGE CHRISTIAN 390 2:01:03 5:09 32, 56, 99, 101, 102, 105
DNP MAMMOTH 0:44:02 2 Runners
DNP LINFIELD 1:22:16 4 Runners
Race #45 Boys Sweepstakes Division 5 5:28 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 ST. JOSEPH (ALA) 39 1:19:01 1:07 2, 4, 5, 8, 20, 38, 39
2 FLINTRIDGE (LCF) 72 1:20:23 2:07 1, 3, 13, 24, 31, 41, 45
3 COUNTRY DAY (LJ) 88 1:21:50 1:26 6, 14, 16, 17, 35, 58, 74
4 WOODCREST CHRISTIAN 132 1:23:45 1:25 10, 18, 28, 30, 46, 55, 67
5 THACHER 144 1:23:46 1:20 12, 15, 22, 47, 48, 89
6 ST. MARGARETS 151 1:24:18 1:31 7, 27, 33, 40, 44, 49, 57
7 DESERT CHRISTIAN (LAN) 208 1:26:09 1:37 19, 25, 50, 51, 63, 75, 84
8 ONTARIO CHRISTIAN 214 1:26:11 2:13 9, 21, 54, 64, 66, 79, 82
9 CROSSROADS 224 1:27:10 1:43 26, 32, 34, 56, 76, 96, 101
10 CHADWICK 273 1:28:49 2:05 23, 37, 60, 70, 83, 85, 92
11 WEBB 288 1:29:00 1:07 42, 52, 53, 68, 73, 77
12 BRENTWOOD 308 1:29:45 2:52 11, 59, 71, 80, 87, 88, 99
13 SAGE HILL 347 1:31:20 0:41 61, 62, 65, 78, 81, 91
14 HAMILTON (ANZ) 349 1:32:07 2:46 29, 43, 86, 93, 98, 100
15 POLY (PAS) 361 1:32:04 1:58 36, 69, 72, 90, 94, 95, 97
DNP LINFIELD 0:53:56 3 Runners
Race #46 Girls Sweepstakes Division 3 5:31 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 NORTHWOOD 72 1:32:50 2:32 1, 3, 18, 20, 30, 43, 50
2 BISHOP O'DOWD 103 1:35:48 1:10 7, 9, 12, 35, 40, 75
3 ESPERANZA 123 1:36:39 0:57 15, 22, 23, 26, 37, 48, 66
4 BONITA 124 1:36:28 0:54 17, 19, 24, 28, 36, 77, 98
5 LOS ALTOS (HH) 168 1:38:15 1:33 5, 27, 42, 45, 49, 58
6 CATHEDRAL CATHOLIC 175 1:38:05 1:50 11, 13, 32, 56, 63
7 DEL ORO 185 1:38:46 1:50 6, 38, 39, 41, 61, 97
8 REDWOOD (LAR) 208 1:39:29 1:40 8, 44, 46, 53, 57, 83
9 BREA OLINDA 208 1:39:15 2:07 10, 33, 34, 60, 71, 84, 88
10 LA CANADA 228 1:39:50 3:11 2, 14, 65, 67, 80, 91
11 SAN LUIS OBISPO 263 1:41:40 2:53 16, 31, 52, 79, 85, 87, 96
12 DEL NORTE (SD) 269 1:41:27 2:01 21, 47, 55, 70, 76
13 IRVINE 280 1:41:48 1:24 29, 51, 59, 68, 73, 74, 81
14 GAHR 328 1:44:13 2:39 25, 64, 72, 78, 89, 93, 99
15 AZUSA 341 1:45:13 3:45 4, 69, 86, 90, 92, 94, 101
16 HOOVER (GLE) 393 1:48:27 3:37 54, 62, 82, 95, 100, 102
DNP BISHOP AMAT 0:38:37 2 Runners
DNP ACALANES 1:01:38 3 Runners
Race #47 Boys Sweepstakes Division 3 5:47 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 BREA OLINDA 62 1:16:39 1:11 1, 10, 11, 14, 26, 43, 54
2 JURUPA HILLS 124 1:18:39 0:46 5, 20, 29, 33, 37, 68, 94
3 RUBIDOUX 145 1:18:53 1:01 4, 30, 32, 34, 45, 47, 79
4 ST. JOHN BOSCO 192 1:19:49 1:00 12, 22, 41, 44, 73, 100, 107
5 LUTHERAN (ORA) 226 1:20:24 0:44 21, 24, 51, 60, 70, 122
6 CATHEDRAL 232 1:20:20 1:21 8, 16, 39, 83, 86, 87, 98
7 INDIO 256 1:20:09 1:56 2, 31, 66, 72, 85, 119, 124
8 DEL NORTE (SD) 259 1:20:59 0:55 25, 40, 55, 58, 81, 96
9 UNIVERSITY CITY (SD) 271 1:21:03 0:53 17, 56, 59, 64, 75, 76, 88
10 EL MODENA 274 1:20:45 2:14 3, 35, 53, 74, 109
11 BONITA 298 1:21:26 1:53 7, 36, 52, 90, 113
12 SAN MARCOS (SB) 301 1:21:37 1:47 18, 28, 65, 67, 123, 130
13 BISHOP O'DOWD 315 1:21:40 1:27 13, 15, 84, 101, 102, 103
14 SAN LUIS OBISPO 346 1:22:42 2:25 6, 38, 49, 125, 128, 136
15 LOS ALTOS (HH) 364 1:22:31 0:42 48, 61, 78, 82, 95, 105
16 ACALANES 374 1:22:39 1:53 9, 63, 80, 106, 116, 127, 139
17 DAMIEN 407 1:23:43 2:08 27, 42, 97, 110, 131, 138, 141
18 SOUTH PASADENA 409 1:23:23 1:34 19, 57, 108, 111, 114, 118, 137
19 NORTHWOOD 411 1:23:17 0:50 50, 77, 89, 91, 104, 117
20 ESPERANZA 458 1:24:16 1:10 69, 71, 93, 99, 126, 135
21 YUCCA VALLEY 467 1:25:06 2:12 23, 62, 120, 129, 133, 134
22 DEER VALLEY 486 1:24:41 1:17 46, 92, 112, 115, 121, 132, 140
DNP REDWOOD (LAR) 0:16:30 1 Runner
SATURDAY OCTOBER 26, 2013
Race #50 Boys Junior Varsity Division 1 7:15 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 EL TORO 125 1:27:04 0:54 5, 13, 24, 37, 46
2 WARREN 132 1:27:13 1:22 3, 10, 26, 30, 63, 84, 88
3 CLAREMONT 160 1:27:51 0:56 8, 20, 35, 44, 53, 82, 90
4 BALDWIN PARK 161 1:27:44 0:51 9, 11, 36, 50, 55, 62, 68
5 AYALA 179 1:28:22 0:45 18, 19, 32, 45, 65, 100, 104
6 VALENCIA (VAL) 190 1:28:34 1:13 12, 17, 23, 60, 78, 95, 121
7 LA SIERRA 226 1:29:29 2:15 14, 21, 27, 42, 122, 124, 126
8 MOORPARK 236 1:29:20 0:47 22, 34, 48, 61, 71, 73, 87
9 FOOTHILL (SA) 237 1:28:57 1:34 4, 38, 54, 67, 74, 97, 99
10 VILLA PARK 238 1:29:29 0:51 25, 28, 52, 56, 77, 83, 108
11 REDONDO UNION 279 1:30:04 1:10 15, 58, 59, 66, 81, 117, 130
12 YUCAIPA 292 1:30:17 3:06 2, 7, 49, 103, 131, 153, 161
13 GLENDORA 346 1:31:16 0:59 33, 57, 76, 86, 94, 136, 148
14 POLY (RIV) 347 1:31:07 0:59 43, 51, 70, 85, 98, 102, 114
15 VACAVILLE 383 1:31:51 1:15 39, 64, 80, 93, 107, 132, 138
16 SAN MARCOS (SM) 407 1:32:56 4:19 1, 6, 113, 128, 159
17 MIRA COSTA 456 1:34:54 3:29 16, 29, 105, 146, 160
18 SANTA ANA 462 1:34:06 2:35 31, 72, 106, 111, 142, 156, 174
19 RANCHO BUENA VISTA 464 1:33:25 1:29 41, 91, 101, 115, 116
20 TESORO 498 1:35:10 2:22 47, 69, 110, 133, 139, 143, 149
21 SERRANO 515 1:35:23 2:59 40, 79, 118, 120, 158, 170
22 ALISO NIGUEL 537 1:35:44 2:01 75, 89, 96, 127, 150
23 BUENA 663 1:40:29 3:39 92, 112, 134, 157, 168, 169
24 NORCO 690 1:40:53 2:54 109, 119, 140, 155, 167, 173
25 COSUMNES OAKS 705 1:40:36 0:55 123, 135, 144, 151, 152, 163, 172
26 FOOTHILL (PLE) 710 1:41:12 1:08 125, 137, 141, 145, 162, 164, 166
27 MONTE VISTA (SV) 766 1:45:12 3:19 129, 147, 154, 165, 171, 175
DNP BIRMINGHAM 0:25:54 1 Runner
DNP CANYON SPRINGS 0:20:22 1 Runner
DNP GARFIELD 1:02:51 3 Runners
DNP CALIFORNIA (WHI) 1:15:24 4 Runners
DNP ROSEVILLE 1:21:53 4 Runners
DNP CRESCENTA VALLEY 1:11:01 4 Runners
DNP PARAMOUNT 1:20:24 4 Runners
Race #51 Boys Junior Varsity Division 1 7:22 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 VISTA MURRIETA 51 1:24:59 0:56 2, 3, 4, 8, 34, 55, 90
2 LOYOLA 137 1:26:55 0:45 7, 15, 28, 40, 47, 49, 57
3 DAVIS 138 1:26:23 1:20 1, 5, 9, 60, 63, 66, 70
4 CHINO HILLS 143 1:27:12 0:36 13, 23, 29, 33, 45, 72, 104
5 TRABUCO HILLS 156 1:27:08 0:51 6, 18, 36, 42, 54, 73, 116
6 EDISON (HB) 181 1:27:46 0:51 11, 27, 39, 43, 61, 89, 109
7 WEST RANCH 205 1:27:52 1:04 10, 17, 46, 56, 76, 86, 139
8 WHITTIER 210 1:28:06 1:09 19, 20, 22, 62, 87
9 BURROUGHS (BUR) 247 1:28:43 1:29 14, 37, 38, 52, 106, 132
10 SIMI VALLEY 296 1:29:27 1:47 21, 24, 51, 69, 131
11 ETIWANDA 300 1:29:35 0:42 31, 59, 64, 67, 79, 83, 130
12 POLY (LB) 301 1:29:23 1:36 12, 35, 65, 74, 115, 122, 128
13 STEELE CANYON 311 1:29:37 0:29 48, 53, 58, 75, 77, 85, 97
14 SANTA MONICA 317 1:29:56 1:02 26, 32, 71, 92, 96, 107, 134
15 EL RANCHO 375 1:30:43 1:48 16, 44, 93, 95, 127, 181
16 SANTEE 424 1:31:24 1:13 41, 68, 82, 110, 123, 141, 185
17 LOS OSOS 480 1:32:13 1:11 50, 81, 111, 113, 125, 162, 176
18 PATRICK HENRY 498 1:32:38 1:50 25, 100, 117, 120, 136, 140, 207
19 MARINA 583 1:34:26 2:10 30, 94, 147, 149, 163, 192
20 CAPO VALLEY 639 1:35:01 1:07 91, 119, 124, 145, 160, 172, 174
21 SAN LEANDRO 647 1:35:18 0:59 102, 103, 133, 151, 158, 165, 168
22 WEST COVINA 658 1:35:45 2:02 101, 118, 121, 129, 189, 194, 204
23 PALOMA VALLEY 671 1:36:51 2:28 78, 80, 138, 184, 191
24 CORONA 677 1:36:07 2:02 84, 114, 135, 161, 183, 188
25 UNIVERSITY (IRV) 713 1:36:30 0:51 108, 146, 152, 153, 154, 155, 159
26 JAMES LOGAN 738 1:37:47 2:14 88, 142, 143, 175, 190, 200
27 BIRMINGHAM 743 1:38:05 2:57 105, 112, 148, 169, 209
28 SANTA FE 757 1:37:46 1:48 99, 126, 170, 180, 182, 203, 219
29 EL CAMINO (OCE) 857 1:42:34 4:49 98, 166, 173, 202, 218
30 ALHAMBRA (ALH) 878 1:41:14 2:08 137, 167, 171, 197, 206, 215, 217
31 WILSON (LB) 892 1:41:25 1:40 150, 157, 187, 193, 205, 210, 216
32 TEMECULA VALLEY 910 1:42:50 2:54 144, 177, 179, 199, 211, 213, 214
33 BAKERSFIELD 936 1:43:02 2:01 156, 178, 196, 198, 208
34 LA QUINTA (LQ) 958 1:44:18 2:39 164, 186, 195, 201, 212, 220, 221
DNP MONTA VISTA (CUP) 0:18:30 1 Runner
DNP RANCHO CUCAMONGA 0:18:35 1 Runner
DNP HERITAGE (ROM) 0:45:21 2 Runners
DNP RANCHO VERDE 1:03:43 3 Runners
DNP ANAHEIM 1:12:50 3 Runners
DNP TOKAY 0:57:36 3 Runners
DNP CUPERTINO 1:23:21 4 Runners
DNP VENICE 1:17:23 4 Runners
DNP WARREN 1:17:36 4 Runners
Race #52 Boys Junior Varsity Division 1 7:29 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 GREAT OAK 35 1:24:06 0:21 2, 4, 5, 11, 13, 23, 26
2 DOWNEY (DOW) 90 1:25:41 0:57 3, 7, 9, 35, 36, 50, 63
3 DANA HILLS 114 1:26:07 0:28 12, 16, 27, 29, 30, 46, 48
4 ARCADIA 136 1:26:57 0:39 17, 20, 22, 37, 40, 45, 91
5 KING (RIV) 137 1:27:05 1:09 8, 21, 25, 34, 49, 122, 124
6 QUARTZ HILL 138 1:26:59 1:09 10, 19, 24, 33, 52, 58, 74
7 CAMARILLO 163 1:27:32 1:15 6, 15, 43, 44, 55, 60, 61
8 BURBANK 244 1:28:59 2:18 1, 14, 59, 81, 89, 92, 100
9 VENTURA 244 1:29:24 0:59 28, 38, 41, 66, 71, 119, 126
10 CARLSBAD 272 1:29:46 1:25 18, 39, 57, 76, 82
11 NEWBURY PARK 282 1:30:15 0:55 31, 47, 64, 65, 75, 108, 115
12 LOS ALAMITOS 335 1:31:38 1:34 32, 53, 62, 84, 104, 138, 139
13 AMADOR VALLEY 393 1:33:03 2:10 54, 56, 70, 73, 140
14 WALNUT 402 1:32:53 1:29 42, 69, 83, 102, 106, 123, 127
15 WARREN 458 1:34:03 0:54 78, 80, 96, 97, 107, 110, 114
16 NORTHGATE 477 1:34:52 1:35 72, 79, 87, 109, 130, 136, 144
17 FOUNTAIN VALLEY 487 1:34:48 0:56 77, 85, 101, 111, 113, 128, 133
18 CHAPARRAL 517 1:35:43 1:03 88, 98, 99, 103, 129, 132
19 LOARA 579 1:38:09 2:04 86, 105, 120, 121, 147, 148, 150
20 HUNTINGTON BEACH 582 1:41:10 5:43 67, 90, 134, 135, 156, 157, 158
21 LA SERNA 591 1:39:27 3:32 68, 93, 137, 142, 151, 152
22 SANTIAGO (COR) 593 1:41:10 5:28 51, 116, 125, 146, 155
23 MISSION HILLS 604 1:38:22 1:28 94, 95, 131, 141, 143, 149, 153
24 ALTA LOMA 646 1:41:15 3:03 112, 117, 118, 145, 154
DNP PIEDMONT HILLS 0:20:34 20:34 1 Runner
DNP PALISADES 0:18:06 18:06 1 Runner
DNP PALO VERDE 0:19:25 19:25 1 Runner
DNP VALLEY VIEW (MV) 0:19:58 19:58 1 Runner
DNP RIALTO 0:42:07 21:04 2 Runners
DNP ROOSEVELT (COR) 0:54:53 18:18 3 Runners
DNP CENTENNIAL (COR) 1:07:46 22:35 3 Runners
DNP ALISAL 0:56:29 18:50 3 Runners
DNP CATALINA FOOTHILLS 0:56:27 18:49 3 Runners
DNP UPLAND 1:25:33 21:23 4 Runners
DNP HAMILTON (LA) 1:19:18 19:50 4 Runners
Race #53 Girls Junior Varsity Division 1 7:36 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 LOS ALAMITOS 58 1:42:30 0:54 5, 7, 13, 16, 17, 36, 57
2 VISTA MURRIETA 103 1:44:32 1:52 6, 9, 14, 27, 47, 71, 113
3 SERRANO 108 1:44:19 2:37 3, 12, 15, 19, 59, 73, 89
4 EDISON (HB) 150 1:44:20 3:23 1, 2, 28, 51, 68, 70, 72
5 REDONDO UNION 155 1:46:09 3:37 4, 8, 25, 26, 92, 93, 114
6 EL TORO 156 1:47:32 0:54 21, 23, 30, 37, 45, 50, 58
7 VENTURA 185 1:47:37 1:46 11, 20, 49, 52, 53, 55, 81
8 CLAREMONT 211 1:49:14 1:20 24, 29, 43, 46, 69, 77, 108
9 SAN CLEMENTE 241 1:50:18 0:34 38, 41, 44, 56, 62
10 MOORPARK 276 1:51:12 0:47 34, 48, 63, 64, 67, 83, 84
11 FOOTHILL (SA) 302 1:56:28 8:44 10, 18, 39, 107, 128
12 AYALA 320 1:52:58 1:37 35, 42, 75, 78, 90, 100, 103
13 MIRA COSTA 347 1:54:00 2:40 22, 40, 91, 95, 99, 105, 111
14 CASTRO VALLEY 370 1:56:14 4:22 33, 54, 66, 96, 121, 127
15 FOUNTAIN VALLEY 374 1:55:04 2:54 32, 74, 79, 80, 109, 110
16 VILLA PARK 425 1:56:29 1:36 61, 82, 87, 94, 101, 102, 119
17 POLY (RIV) 445 1:59:46 5:28 31, 88, 97, 104, 125, 126
18 GLENDORA 481 2:04:26 7:29 60, 76, 98, 118, 129
19 MONTE VISTA (SV) 490 2:00:44 2:56 65, 86, 106, 116, 117, 120
20 CORONA 557 2:06:15 3:14 85, 112, 115, 122, 123, 124
DNP QUARTZ HILL 0:21:33 1 Runner
DNP RANCHO CUCAMONGA 0:28:04 1 Runner
DNP ARCADIA 0:49:06 2 Runners
DNP PALOMA VALLEY 0:48:24 2 Runners
DNP VACAVILLE 0:48:41 2 Runners
DNP BALDWIN PARK 1:17:28 3 Runners
DNP BUENA 1:13:19 3 Runners
DNP BURROUGHS (BUR) 1:11:01 3 Runners
DNP LOS OSOS 1:22:21 3 Runners
DNP TESORO 1:08:51 3 Runners
DNP CARLSBAD 1:36:37 4 Runners
DNP SAN LEANDRO 1:49:26 4 Runners
DNP FOOTHILL (PLE) 1:43:30 4 Runners
DNP RANCHO BUENA VISTA 1:35:32 4 Runners
DNP PATRICK HENRY 1:39:58 4 Runners
DNP ST. FRANCIS (SAC) 1:35:22 4 Runners
Race #54 Girls Junior Varsity Division 1 7:44 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 GREAT OAK 24 1:40:56 0:26 2, 3, 5, 6, 8, 17, 21
2 DANA HILLS 52 1:43:21 0:55 4, 9, 12, 13, 14, 16, 19
3 KING (RIV) 72 1:44:44 1:14 7, 10, 11, 20, 24, 25, 28
4 WARREN 122 1:48:16 1:16 15, 18, 23, 29, 37, 39, 52
5 YUCAIPA 137 1:48:36 3:00 1, 22, 34, 36, 44, 58, 90
6 SIMI VALLEY 211 1:53:02 0:41 33, 40, 45, 46, 47, 60, 61
7 WEST RANCH 226 1:54:18 2:13 26, 35, 49, 53, 63, 79, 81
8 VALENCIA (VAL) 245 1:55:26 2:02 30, 31, 56, 62, 66, 75, 77
9 STEELE CANYON 252 1:55:38 1:53 32, 48, 51, 57, 64, 78, 87
10 LA QUINTA (LQ) 270 1:56:42 1:49 38, 42, 55, 65, 70, 71, 72
11 SANTIAGO (COR) 292 1:58:03 1:29 43, 54, 59, 67, 69, 82, 91
12 UNIVERSITY (IRV) 317 2:03:37 7:26 27, 41, 68, 88, 93
13 CHAFFEY 372 2:03:31 2:33 50, 73, 80, 84, 85, 86, 89
14 COSUMNES OAKS 419 2:13:14 5:17 74, 76, 83, 92, 94
DNP CHAPARRAL 0:22:01 1 Runner
DNP TROY 0:23:52 1 Runner
DNP MISSION HILLS 0:52:55 2 Runners
DNP CAMARILLO 0:47:04 2 Runners
DNP ALTA LOMA 0:58:24 2 Runners
DNP MARINA 0:50:34 2 Runners
DNP ROOSEVELT (COR) 0:46:15 2 Runners
DNP ROSEVILLE 0:57:17 2 Runners
DNP SANTA ANA 0:50:34 2 Runners
DNP VALLEY VIEW (MV) 0:54:38 2 Runners
DNP LA SERNA 1:23:43 3 Runners
DNP EL RANCHO 1:20:19 3 Runners
DNP EL CAMINO (OCE) 2:31:40 3 Runners
DNP WHITTIER 1:13:16 3 Runners
DNP PARAMOUNT 1:43:45 4 Runners
DNP DOWNEY (DOW) 1:37:05 4 Runners
DNP CENTENNIAL (COR) 1:50:59 4 Runners
DNP PALISADES 1:33:57 4 Runners
Race #55 Girls Junior Varsity Division 1 7:52 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 DAVIS 58 1:44:00 1:49 3, 4, 5, 19, 27, 73, 81
2 CAPO VALLEY 59 1:42:41 3:09 1, 2, 6, 8, 42, 52, 65
3 TRABUCO HILLS 99 1:47:10 1:29 7, 16, 18, 24, 34, 45, 47
4 ALISO NIGUEL 117 1:48:26 0:55 13, 17, 28, 29, 30, 32, 46
5 CATALINA FOOTHILLS 122 1:48:48 2:48 9, 11, 20, 26, 56, 62, 78
6 POLY (LB) 168 1:51:21 2:27 12, 22, 38, 41, 55, 63, 69
7 MONTA VISTA (CUP) 238 1:55:02 4:55 15, 25, 43, 49, 106
8 AMADOR VALLEY 249 1:55:32 5:56 10, 21, 37, 72, 109
9 VALENCIA (PLA) 261 1:55:48 1:55 31, 44, 48, 67, 71, 76, 89
10 NEWBURY PARK 275 1:56:36 3:12 23, 33, 54, 75, 90, 101
11 CHINO HILLS 281 1:57:05 1:36 36, 50, 61, 66, 68, 80, 102
12 ETIWANDA 301 1:57:53 2:37 35, 51, 60, 70, 85, 94
13 WILSON (LB) 336 1:59:24 2:51 39, 59, 64, 77, 97
14 PALO VERDE 371 2:01:11 3:18 40, 58, 74, 96, 103
15 ALHAMBRA (ALH) 408 2:04:54 6:21 14, 84, 93, 107, 110, 112
16 GROSSMONT 426 2:04:12 2:20 53, 83, 86, 100, 104, 105
17 NORCO 437 2:07:06 5:03 57, 79, 91, 99, 111, 113
18 LA SIERRA 444 2:04:36 0:42 82, 87, 88, 92, 95, 98, 108
DNP TEMECULA VALLEY 0:28:20 1 Runner
DNP CRESCENTA VALLEY 0:51:22 2 Runners
DNP ALISAL 0:46:19 2 Runners
DNP MONTE VISTA (DAN) 0:43:37 2 Runners
DNP HUNTINGTON BEACH 1:21:28 3 Runners
DNP RIALTO 1:23:08 3 Runners
DNP SANTA MONICA 1:10:37 3 Runners
DNP WALNUT 1:06:33 3 Runners
DNP NORTHGATE 1:35:57 4 Runners
DNP RANCHO VERDE 1:42:41 4 Runners
DNP BIRMINGHAM 1:36:23 4 Runners
Race #56 Boys Varsity Division 1 8:05 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CLOVIS 64 1:20:38 1:00 2, 4, 5, 26, 27, 33, 79
2 DOWNEY (DOW) 87 1:22:04 0:20 10, 12, 13, 24, 28, 44, 65
3 CAMARILLO 102 1:22:25 0:44 9, 11, 14, 22, 46, 48, 72
4 HUNTINGTON BEACH 102 1:21:55 1:10 3, 16, 17, 31, 35, 54, 66
5 HELIX 137 1:22:56 1:06 6, 18, 25, 36, 52, 68, 95
6 PALO VERDE 188 1:23:52 1:29 7, 15, 19, 69, 78, 86
7 LOARA 201 1:23:30 2:02 1, 8, 51, 64, 77
8 SAN CLEMENTE 240 1:25:09 0:26 37, 45, 47, 49, 62, 71, 81
9 ALTA LOMA 246 1:25:19 1:11 21, 32, 40, 70, 83, 97
10 WILSON (LB) 301 1:26:32 1:44 29, 43, 60, 67, 102
11 MONTA VISTA (CUP) 301 1:26:14 1:15 23, 50, 58, 82, 88, 89, 94
12 MONTE VISTA (DAN) 312 1:26:29 0:57 34, 39, 74, 80, 85, 106
13 NORTHGATE 323 1:27:05 1:45 30, 42, 63, 84, 104
14 SANTA FE 349 1:27:12 0:58 41, 55, 75, 87, 91, 98
15 POLY(SV) 384 1:28:17 1:35 38, 56, 92, 93, 105, 108, 119
16 UPLAND 388 1:29:08 2:04 53, 57, 59, 103, 116, 121
17 MILLIKAN 405 1:28:26 0:53 61, 73, 76, 96, 99, 110, 118
18 CENTENNIAL (BAK) 484 1:34:10 3:47 20, 107, 114, 120, 123, 124, 125
19 LA QUINTA (LQ) 533 1:33:25 1:44 90, 101, 112, 113, 117, 126
20 SUMMIT 557 1:34:42 1:44 100, 109, 111, 115, 122
DNP BAKERSFIELD 0:16:38 1 Runner
DNP MANUAL ARTS 0:16:44 1 Runner
Race #57 Boys Varsity Division 1 8:12 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 MARINA 109 1:22:24 1:17 4, 14, 18, 25, 48, 58, 78
2 EL CAMINO (OCE) 114 1:22:27 1:26 3, 10, 24, 26, 51, 52, 73
3 BIRMINGHAM 147 1:23:09 1:53 2, 9, 22, 45, 69, 85, 105
4 COSUMNES OAKS 157 1:23:11 1:49 1, 15, 32, 42, 67, 74, 92
5 AMADOR VALLEY 161 1:23:44 1:07 8, 12, 34, 53, 54, 98
6 CAPO VALLEY 191 1:24:32 1:13 13, 23, 43, 46, 66, 75, 88
7 LA SIERRA 192 1:24:09 1:28 6, 30, 33, 60, 63, 86
8 MISSION HILLS 203 1:24:44 0:43 31, 35, 37, 38, 62, 65, 95
9 VALLEY VIEW (MV) 210 1:25:00 1:22 21, 28, 39, 41, 81, 115
10 LOS ALAMITOS 214 1:24:39 2:01 5, 7, 57, 61, 84, 114
11 OTAY RANCH 220 1:25:19 0:51 19, 47, 49, 50, 55, 79, 82
12 PALOMA VALLEY 240 1:25:34 1:38 11, 20, 64, 68, 77, 90, 91
13 TOKAY 270 1:26:24 1:17 27, 36, 44, 80, 83, 89, 100
14 SAN LEANDRO 376 1:28:50 1:16 40, 71, 76, 93, 96, 99, 112
15 LA SERNA 386 1:29:05 2:20 16, 72, 94, 97, 107, 108, 111
16 FONTANA 389 1:29:02 1:08 56, 59, 70, 101, 103, 104
17 HAMILTON (LA) 422 1:30:07 2:21 17, 87, 102, 106, 110, 118
18 HERITAGE (ROM) 484 1:32:46 2:40 29, 109, 113, 116, 117
19 CHAFFEY 605 1:46:08 1:59 119, 120, 121, 122, 123, 124
DNP COACHELLA VALLEY 0:17:53 1 Runner
DNP STRATHMORE 0:16:56 1 Runner
DNP RANCHO VERDE 0:54:57 3 Runners
Race #58 Boys Varsity Division 1 8:19 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SAN PASQUAL 79 1:21:56 1:08 4, 9, 10, 16, 40
2 MARSHALL (LA) 90 1:21:55 1:26 1, 3, 15, 25, 46, 49, 99
3 VENICE 100 1:22:35 0:59 5, 12, 14, 32, 37, 68, 69
4 EL CAMINO REAL 151 1:24:14 0:23 21, 27, 28, 34, 41, 59
5 HERITAGE (BRE) 160 1:23:57 1:12 7, 19, 29, 52, 53, 74, 84
6 LOS OSOS 192 1:24:54 0:42 20, 26, 44, 45, 57, 63
7 CARTER 200 1:25:17 1:44 13, 22, 33, 54, 78, 79, 94
8 CHANNEL ISLANDS 201 1:25:09 1:06 18, 30, 31, 55, 67, 83, 92
9 BLOOMINGTON (BLO) 227 1:25:24 1:32 6, 36, 56, 64, 65, 93
10 FOOTHILL (PLE) 233 1:26:02 1:38 17, 23, 51, 62, 80, 91
11 OXNARD 236 1:25:40 2:34 2, 8, 61, 75, 90, 97, 105
12 MONROE 268 1:26:31 0:42 39, 47, 50, 60, 72, 101, 111
13 PIEDMONT HILLS 271 1:27:06 1:52 11, 24, 70, 81, 85, 87, 106
14 CUPERTINO 304 1:27:47 1:14 38, 42, 58, 77, 89, 95
15 ANAHEIM 387 1:30:20 2:09 43, 71, 76, 88, 109, 115
16 CLEVELAND 423 1:30:46 0:55 66, 73, 86, 98, 100, 102, 103
17 ALHAMBRA (ALH) 426 1:39:51 8:01 35, 48, 113, 114, 116
18 KIMBALL 497 1:33:31 0:54 82, 96, 104, 107, 108, 110, 112
DNP NORTH HOLLYWOOD 0:57:48 3 Runners
DNP RIALTO 1:04:21 3 Runners
DNP JAMES LOGAN 1:07:01 4 Runners
Race #59 Boys Varsity Division 1 8:26 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 BURBANK 40 1:18:31 0:25 3, 4, 8, 11, 14, 18, 19
2 EL RANCHO 98 1:20:40 0:27 12, 13, 22, 25, 26, 29, 32
3 CASA GRANDE 128 1:21:33 1:15 2, 24, 31, 34, 37, 47, 81
4 ROOSEVELT (COR) 135 1:21:33 1:30 1, 17, 33, 39, 45, 53, 74
5 KNIGHT 164 1:22:23 1:21 7, 27, 36, 40, 54, 64, 73
6 CHAPARRAL 200 1:22:59 2:16 9, 15, 28, 43, 105, 108, 126
7 LYNBROOK 206 1:22:54 1:47 5, 10, 48, 71, 72, 95
8 SANTA ANA 222 1:23:53 0:44 23, 44, 49, 51, 55, 75, 121
9 WEST COVINA 253 1:24:08 2:11 6, 16, 65, 70, 96, 106, 114
10 PALISADES 298 1:25:24 1:07 30, 41, 69, 76, 82, 83, 85
11 KATELLA 301 1:25:28 1:30 21, 46, 67, 78, 89, 119, 131
12 POLY (RIV) 311 1:25:51 1:21 35, 52, 60, 63, 101, 103, 112
13 UNIVERSITY (IRV) 329 1:26:10 0:56 42, 58, 62, 79, 88, 90, 99
14 ARMIJO 332 1:26:11 0:45 50, 57, 61, 77, 87, 98, 100
15 ALISAL 394 1:27:36 1:33 38, 56, 92, 97, 111, 115, 129
16 DIAMOND BAR 427 1:28:31 1:27 59, 66, 80, 104, 118, 123, 127
17 HIGHLAND (PAL) 434 1:28:19 0:44 68, 84, 86, 94, 102, 117
18 MERCED 464 1:30:35 3:57 20, 93, 109, 110, 132
19 NORCO 562 1:31:51 0:56 91, 113, 116, 120, 122, 125, 128
20 LICK 628 1:39:01 4:08 107, 124, 130, 133, 134, 135
DNP GLENDALE 0:16:33 1 Runner
DNP FAIRFAX 0:17:29 1 Runner
DNP GARFIELD 1:08:55 4 Runners
Race #60 Boys Varsity Division 1 8:33 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 QUARTZ HILL 116 1:20:36 0:39 6, 12, 25, 35, 38, 49, 54
2 WEST RANCH 120 1:20:27 1:06 2, 15, 18, 27, 58, 100, 105
3 BURROUGHS (BUR) 123 1:20:38 0:46 10, 11, 17, 23, 62, 89, 101
4 KING (RIV) 141 1:21:03 0:45 7, 24, 28, 37, 45, 57, 68
5 YUCAIPA 150 1:21:17 0:36 9, 31, 33, 34, 43, 66, 104
6 NEWBURY PARK 166 1:21:14 0:56 4, 36, 39, 41, 46, 74, 91
7 WHITTIER 167 1:21:29 0:34 16, 19, 26, 51, 55, 59, 60
8 BUENA 182 1:21:26 1:01 8, 13, 29, 56, 76, 121, 131
9 SAN RAMON VALLEY 220 1:21:55 1:20 3, 30, 40, 69, 78, 84, 114
10 CHINO HILLS 277 1:23:05 0:35 44, 47, 48, 50, 88, 97, 102
11 TRABUCO HILLS 302 1:23:17 0:40 22, 63, 67, 73, 77, 90, 108
12 STEELE CANYON 307 1:23:17 1:38 5, 20, 81, 98, 103, 113, 116
13 PARAMOUNT 317 1:23:31 0:52 21, 42, 82, 85, 87, 132
14 ALISO NIGUEL 368 1:24:18 1:35 14, 70, 80, 94, 110, 115, 117
15 EDISON (HB) 399 1:25:02 1:18 32, 65, 79, 111, 112
16 CASTRO VALLEY 431 1:28:00 3:59 1, 53, 109, 133, 135, 139
17 CORONA 451 1:26:15 1:37 61, 64, 99, 107, 120
18 SANTIAGO (COR) 454 1:26:03 1:16 71, 75, 93, 96, 119, 122, 123
19 TEMECULA VALLEY 494 1:27:42 1:56 72, 86, 92, 118, 126, 137, 138
20 CENTENNIAL (COR) 519 1:30:18 2:31 52, 83, 125, 129, 130, 134, 140
21 SILVERADO 580 1:30:56 1:40 95, 106, 124, 127, 128, 136
DNP GARFIELD 0:14:19 1 Runner
DNP TROY 0:39:05 2 Runners
Race #61 Boys Varsity-Sub Sweeps Division 1 8:40 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CORONA 130 1:19:13 0:54 4, 20, 23, 24, 59, 70, 80
2 CARLSBAD 151 1:19:35 0:58 12, 18, 21, 22, 78, 105, 120
3 VENTURA 171 1:19:58 1:00 5, 19, 33, 49, 65, 103
4 HOMESTEAD 178 1:20:05 0:40 10, 36, 39, 41, 52, 67, 114
5 VISTA MURRIETA 178 1:20:09 0:15 28, 29, 32, 43, 46, 71, 102
6 CLAREMONT 206 1:20:31 0:37 26, 27, 30, 55, 68, 90, 101
7 MOORPARK 245 1:20:53 1:14 2, 47, 51, 64, 81, 107, 126
8 CALIFORNIA (WHI) 245 1:20:47 1:09 9, 11, 61, 76, 88, 109, 116
9 DAVIS 250 1:21:06 0:34 25, 48, 57, 58, 62, 85, 104
10 CATALINA FOOTHILLS 271 1:21:01 1:53 1, 38, 50, 72, 110, 133, 147
11 SERRANO 286 1:21:25 1:18 8, 53, 56, 73, 96, 106, 113
12 SANTEE 314 1:21:56 1:24 7, 40, 74, 94, 99, 136, 138
13 RANCHO BUENA VISTA 319 1:21:54 1:37 13, 14, 54, 117, 121, 145
14 MIRA COSTA 323 1:22:01 1:11 15, 42, 79, 89, 98, 111, 115
15 ETIWANDA 328 1:22:09 1:14 17, 34, 82, 95, 100, 122
16 ROSEVILLE 359 1:22:34 2:04 3, 16, 93, 118, 129
17 VALENCIA (VAL) 359 1:22:31 0:34 44, 60, 77, 87, 91, 97, 119
18 FOOTHILL (SA) 412 1:23:26 1:14 45, 63, 84, 92, 128, 137, 139
19 PATRICK HENRY 415 1:23:26 1:17 31, 66, 83, 112, 123, 146, 149
20 CANYON (CC) 442 1:24:30 2:38 6, 75, 86, 134, 141, 148
21 GRANADA HILLS 558 1:26:20 1:59 37, 124, 125, 132, 140, 150
22 VACAVILLE 565 1:25:58 1:04 69, 108, 127, 130, 131, 142, 143
23 MONTE VISTA (SV) 617 1:33:02 4:43 35, 135, 144, 151, 152, 153
DNP LIBERTY (BRE) 0:16:40 1 Runner
DNP ELK GROVE 1:13:39 4 Runners
Race #62 Girls Varsity Division 1 8:47 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 LOS ALAMITOS 66 1:36:22 2:00 2, 3, 9, 18, 34, 59, 60
2 MONTA VISTA (CUP) 73 1:36:08 2:13 1, 4, 15, 25, 28, 38, 39
3 KNIGHT 80 1:37:29 1:34 5, 8, 14, 23, 30, 42
4 EL CAMINO (OCE) 85 1:37:52 1:21 7, 11, 16, 22, 29, 36, 43
5 CENTENNIAL (COR) 123 1:40:16 0:32 19, 21, 24, 27, 32, 45, 54
6 STEELE CANYON 127 1:39:58 2:05 6, 10, 33, 37, 41, 50, 51
7 ARMIJO 148 1:41:20 2:08 12, 17, 20, 47, 52
8 GROSSMONT 198 1:43:51 1:36 26, 31, 40, 46, 55, 58
9 POLY (RIV) 210 1:44:54 2:36 13, 35, 49, 56, 57, 61
10 BURROUGHS (BUR) 270 1:50:58 3:12 44, 48, 53, 62, 63
DNP BLOOMINGTON (BLO) 0:21:30 1 Runner
DNP ALHAMBRA (ALH) 0:21:37 1 Runner
DNP JAMES LOGAN 0:20:34 1 Runner
DNP COACHELLA VALLEY 0:40:49 2 Runners
DNP CLEVELAND 0:47:40 2 Runners
DNP CANYON SPRINGS 1:07:39 3 Runners
DNP SAN LEANDRO 1:07:48 3 Runners
DNP HIGHLAND (PAL) 1:04:34 3 Runners
DNP VALLEY VIEW (MV) 1:26:50 4 Runners
DNP KIMBALL 1:25:28 4 Runners
DNP ROSEVILLE 1:30:01 4 Runners
Race #63 Girls Varsity Division 1 8:55 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 NEWBURY PARK 54 1:38:32 2:26 2, 3, 4, 15, 30, 40
2 CASA GRANDE 57 1:38:56 1:07 6, 7, 9, 16, 19, 35, 48
3 CALIFORNIA (WHI) 105 1:42:40 1:43 12, 13, 22, 26, 32, 54, 56
4 KATELLA 108 1:42:30 2:16 8, 11, 17, 33, 39, 47, 83
5 TOKAY 146 1:45:41 1:46 14, 23, 28, 31, 50, 67, 74
6 LYNBROOK 184 1:46:11 3:49 1, 34, 36, 51, 62, 70, 72
7 POLY(SV) 200 1:47:28 1:51 20, 21, 43, 55, 61
8 SANTA ANA 209 1:47:19 3:15 5, 29, 52, 57, 66, 68, 80
9 CHAFFEY 267 1:51:29 3:15 24, 45, 46, 63, 89
10 MONROE 278 1:50:40 1:42 25, 58, 59, 65, 71
11 NORCO 278 1:51:03 1:22 38, 42, 53, 69, 76, 84, 90
12 COSUMNES OAKS 303 1:52:07 1:22 37, 49, 64, 75, 78, 81, 86
13 EL CAMINO REAL 314 1:53:19 2:50 27, 44, 73, 82, 88
14 CUPERTINO 316 1:54:14 4:50 18, 41, 79, 87, 91
15 HELIX 324 1:53:50 5:44 10, 60, 77, 85, 92
DNP GARFIELD 0:43:12 2 Runners
DNP WEST COVINA 1:07:58 3 Runners
DNP ALTA LOMA 1:27:53 4 Runners
DNP SAN PASQUAL 1:18:19 4 Runners
Race #64 Girls Varsity Division 1 9:03 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CAMARILLO 59 1:39:18 1:09 4, 9, 12, 16, 18, 20, 24
2 CASTRO VALLEY 62 1:39:09 2:18 1, 5, 11, 17, 28, 36
3 NORTHGATE 71 1:40:17 1:12 7, 10, 13, 19, 22
4 WALNUT 89 1:41:33 1:59 3, 14, 15, 26, 31, 37
5 OTAY RANCH 122 1:43:33 1:41 8, 25, 27, 30, 32, 34, 44
6 DIAMOND BAR 182 1:47:50 2:17 21, 23, 40, 47, 51, 59, 62
7 MARSHALL (LA) 183 1:48:47 5:52 2, 29, 35, 50, 67
8 SANTA FE 225 1:52:32 5:18 6, 41, 55, 58, 65, 68
9 SANTEE 235 1:52:30 2:51 33, 38, 45, 56, 63
10 LA SERNA 244 1:52:53 1:16 42, 48, 49, 52, 53, 54, 60
11 CHANNEL ISLANDS 246 1:53:20 2:07 39, 43, 46, 57, 61, 64, 66
DNP TROY 0:19:52 1 Runner
DNP BAKERSFIELD 0:19:07 1 Runner
DNP GLENDALE 0:48:37 2 Runners
DNP RANCHO VERDE 0:42:21 2 Runners
DNP EL RANCHO 1:02:11 3 Runners
DNP ELK GROVE 1:12:06 3 Runners
DNP HERITAGE (ROM) 1:35:22 4 Runners
Race #65 Girls Varsity Division 1 9:11 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 AMADOR VALLEY 80 1:37:18 0:40 10, 12, 13, 20, 25, 47, 53
2 WHITTIER 97 1:37:47 0:42 14, 16, 18, 19, 30
3 CATALINA FOOTHILLS 111 1:38:35 0:39 11, 21, 24, 26, 29, 35, 48
4 PALO VERDE 120 1:38:19 1:35 1, 27, 28, 31, 33, 58
5 CHAPARRAL 132 1:39:08 2:54 3, 9, 22, 38, 60
6 DOWNEY (DOW) 145 1:39:47 3:12 2, 6, 32, 41, 64, 81, 94
7 CARLSBAD 156 1:40:20 1:17 15, 17, 36, 43, 45, 66
8 SANTA MONICA 199 1:42:28 2:16 7, 37, 44, 50, 61, 62, 72
9 SANTIAGO (COR) 242 1:44:37 2:55 8, 39, 54, 68, 73, 83
10 MILLIKAN 256 1:45:33 3:59 5, 23, 56, 82, 90, 97, 99
11 HUNTINGTON BEACH 271 1:47:17 5:54 4, 34, 55, 76, 102
12 BIRMINGHAM 277 1:45:39 0:47 46, 52, 57, 59, 63, 78
13 ALISAL 293 1:47:08 2:52 40, 42, 49, 71, 91, 96
14 HERITAGE (BRE) 370 1:51:08 2:03 51, 70, 77, 85, 87, 101
15 FOOTHILL (PLE) 379 1:51:28 1:15 67, 69, 75, 79, 89, 100
16 LA SIERRA 416 1:54:16 1:55 65, 80, 86, 92, 93, 95, 103
17 OXNARD 448 1:58:15 3:45 74, 84, 88, 98, 104, 105
DNP HAMILTON (LA) 1:11:01 3 Runners
DNP UNIVERSITY (IRV) 1:25:11 4 Runners
Race #66 Girls Varsity Division 1 9:19 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 VENTURA 79 1:36:42 1:20 8, 9, 14, 18, 30, 33, 52
2 MARINA 94 1:37:11 2:12 3, 6, 21, 25, 39
3 CLOVIS 110 1:38:43 1:36 10, 13, 16, 34, 37, 51, 55
4 SAN RAMON VALLEY 112 1:37:49 3:07 1, 11, 20, 35, 45, 56, 65
5 ROOSEVELT (COR) 122 1:39:16 0:52 15, 22, 26, 28, 31, 38, 60
6 CRESCENTA VALLEY 126 1:38:56 2:24 4, 23, 24, 27, 48, 57
7 HOMESTEAD 182 1:40:54 3:30 2, 5, 43, 64, 68
8 CENTENNIAL (BAK) 207 1:42:45 3:14 7, 29, 41, 61, 69, 79, 82
9 EDISON (HB) 234 1:44:07 2:11 17, 40, 49, 62, 66, 67
10 UPLAND 244 1:45:05 2:59 19, 32, 53, 63, 77, 78, 93
11 LOARA 250 1:46:04 3:55 12, 36, 46, 72, 84, 89
12 FONTANA 295 1:47:23 1:23 47, 50, 54, 70, 74, 88, 96
13 PARAMOUNT 344 1:49:58 1:28 58, 59, 71, 76, 80, 85, 87
14 PIEDMONT HILLS 368 1:52:52 3:28 44, 73, 75, 86, 90, 92
15 LICK 391 1:56:25 4:29 42, 81, 83, 91, 94, 95, 97
DNP NORTH HOLLYWOOD 1:14:24 3 Runners
DNP WILSON (LB) 1:22:55 4 Runners
DNP SILVERADO 1:37:06 4 Runners
DNP MISSION HILLS 1:26:00 4 Runners
Race #67 Girls Varsity-Sub Sweeps Division 1 9:27 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SAN CLEMENTE 88 1:34:33 1:38 1, 4, 13, 26, 44, 70, 86
2 VISTA MURRIETA 108 1:35:21 1:32 2, 7, 20, 33, 46, 48
3 KING (RIV) 124 1:35:47 1:26 3, 11, 16, 45, 49, 53, 68
4 DANA HILLS 137 1:36:35 0:59 14, 19, 23, 31, 50, 66
5 GRANADA HILLS 164 1:37:10 1:05 12, 24, 30, 47, 51, 105, 133
6 TORREY PINES 203 1:37:56 1:20 8, 35, 42, 56, 62, 99, 123
7 FOUNTAIN VALLEY 240 1:38:35 1:39 9, 21, 63, 71, 76, 98, 102
8 EL TORO 245 1:38:43 1:23 15, 17, 67, 72, 74, 78
9 VACAVILLE 255 1:38:56 2:17 5, 37, 38, 83, 92, 114, 130
10 VALENCIA (VAL) 258 1:39:30 1:01 28, 41, 43, 69, 77, 81
11 RANCHO BUENA VISTA 269 1:39:27 1:24 18, 54, 58, 59, 80, 94, 113
12 ALISO NIGUEL 275 1:39:42 1:13 25, 52, 55, 61, 82, 90, 95
13 VALENCIA (PLA) 303 1:40:30 1:34 34, 36, 40, 89, 104, 128, 136
14 BUENA 334 1:41:51 2:55 29, 39, 64, 75, 127, 138, 140
15 BURBANK 335 1:41:17 3:13 10, 57, 65, 79, 124, 137
16 QUARTZ HILL 385 1:42:13 1:54 27, 73, 85, 91, 109, 115, 117
17 CHINO HILLS 431 1:43:10 1:05 60, 84, 88, 96, 103, 116, 134
18 PALOMA VALLEY 445 1:44:01 3:14 6, 87, 112, 118, 122, 135, 139
19 PATRICK HENRY 457 1:44:24 2:38 22, 97, 107, 110, 121, 129, 132
20 VILLA PARK 509 1:46:52 2:58 32, 101, 119, 126, 131
21 ETIWANDA 518 1:45:36 0:36 93, 100, 106, 108, 111, 120, 125
DNP RANCHO CUCOMUNGA 0:20:34 1 Runner
DNP LIBERTY (BRE) 0:58:17 3 Runners
DNP VENICE 1:08:11 3 Runners
DNP LOS OSOS 1:02:01 3 Runners
DNP HIGHLAND (PAL) 1:47:34 4 Runners
DNP SAN MARCOS (SM) 1:22:55 4 Runners
Race #68 Girls JV National Championship Division 1 & 2 9:35 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 GREAT OAK 23 1:36:01 0:36 1, 3, 4, 6, 9, 16, 73
2 XAVIER PREP (PHE) 55 1:37:45 0:55 2, 7, 10, 17, 19, 20, 34
3 TRABUCO HILLS 109 1:39:24 1:08 8, 13, 14, 29, 45, 46, 48
4 AYALA 147 1:41:12 0:18 24, 25, 30, 33, 35, 98, 106
5 LA COSTA CNYN 153 1:41:16 0:28 21, 23, 28, 39, 42, 54, 66
6 SIMI VALLEY 216 1:42:09 2:20 5, 15, 50, 61, 85, 101
7 WEST RANCH 233 1:43:09 0:48 31, 40, 43, 56, 63, 70, 92
8 CLAREMONT 235 1:43:07 2:00 12, 36, 41, 62, 84
9 WARREN 237 1:43:12 1:11 18, 38, 55, 58, 68, 96
10 POLY (LB) 244 1:43:09 1:40 11, 32, 60, 67, 74, 75, 80
11 MIRA COSTA 248 1:43:26 0:59 27, 44, 51, 57, 69, 78, 83
12 ARCADIA 323 1:45:17 1:11 49, 52, 53, 76, 93, 102, 103
13 TESORO 368 1:46:27 0:45 59, 64, 77, 81, 87, 88, 91
14 CANYON (CC) 376 1:48:47 3:17 22, 37, 99, 108, 110, 117, 120
15 POWAY 403 1:48:56 3:32 26, 82, 86, 95, 114, 116, 118
16 ST. FRANCIS (SAC) 412 1:48:16 2:12 47, 71, 90, 97, 107, 109, 113
17 GLENDORA 430 1:48:22 1:08 65, 72, 89, 100, 104, 105, 112
18 ARROYO GRANDE 518 1:55:40 3:27 79, 94, 111, 115, 119
Race #69 Boys JV National Championship Division 1 & 2 9:44 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 GREAT OAK 46 1:21:23 0:20 5, 6, 10, 11, 14, 18, 21
2 DANA HILLS 85 1:22:16 0:51 4, 9, 12, 19, 41, 56, 64
3 ARCADIA 109 1:23:03 0:37 8, 13, 24, 29, 35, 50
4 LOYOLA 114 1:22:31 1:01 2, 3, 34, 36, 39, 46, 57
5 EL TORO 145 1:23:55 0:21 20, 26, 27, 30, 42, 54, 58
6 REDONDO UNION 151 1:23:50 0:29 15, 17, 32, 43, 44, 61, 95
7 WARREN 196 1:24:12 1:30 1, 38, 40, 52, 65, 87
8 CRESCENTA VALLEY 210 1:24:45 1:17 7, 28, 33, 68, 74, 84, 88
9 AGOURA 242 1:25:32 1:28 16, 22, 53, 59, 92, 94, 99
10 POLY (LB) 252 1:25:36 0:55 23, 31, 48, 73, 77, 79, 85
11 TESORO 282 1:26:09 0:45 25, 49, 67, 70, 71, 72
12 DE LA SALLE 283 1:26:07 1:07 37, 47, 51, 55, 93, 103, 104
13 AYALA 343 1:27:05 0:37 45, 69, 75, 76, 78, 81
14 DOS PUEBLOS 353 1:27:28 0:27 60, 62, 66, 82, 83, 86, 97
15 FOUNTAIN VALLEY 451 1:30:54 1:23 63, 89, 98, 100, 101
16 ARROYO GRANDE 459 1:31:26 2:03 80, 90, 91, 96, 102
Race #70 Girls Individual Sweepstakes Division 1 & 2 9:58 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 DAVIS 95 1:31:42 2:12 1, 9, 24, 30, 31, 42, 45
2 MIRA COSTA 104 1:32:46 1:48 3, 14, 25, 27, 35, 39, 74
3 ARROYO GRANDE 127 1:34:37 0:40 17, 20, 26, 28, 36
4 ARCADIA 130 1:33:49 2:33 4, 19, 21, 29, 57, 76, 77
5 REDONDO UNION 146 1:34:10 2:04 11, 15, 16, 49, 55, 65
6 AYALA 218 1:37:13 2:04 12, 41, 51, 54, 60, 64, 90
7 MONTE VISTA (DAN) 221 1:37:16 1:59 13, 38, 53, 58, 59, 61, 94
8 LA QUINTA (LQ) 226 1:37:13 3:39 7, 18, 40, 68, 93, 99, 101
9 FOOTHILL (SA) 234 1:38:00 1:19 23, 34, 48, 63, 66, 82, 84
10 TESORO 240 1:37:36 2:59 5, 43, 46, 71, 75, 80, 95
11 REDLANDS 253 1:38:10 3:03 10, 44, 47, 69, 83, 98
12 PALISADES 288 1:38:59 3:42 2, 52, 62, 85, 87
13 RANCHO CUCAMONGA 297 1:39:43 3:53 6, 33, 70, 92, 96, 103
14 CORONA 306 1:40:35 2:25 22, 32, 73, 88, 91, 97
15 MONTE VISTA (SV) 311 1:40:32 1:23 37, 56, 67, 72, 79, 81, 104
16 LOS ALTOS (LA) 311 1:39:51 3:21 8, 50, 78, 86, 89, 100, 102
DNP BALDWIN PARK 1:23:41 4 Runners
Race #71 Girls Team Sweepstakes Division 1 & 2 10:18 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SIMI VALLEY 72 1:29:34 2:17 1, 14, 16, 20, 21, 58, 119
2 GREAT OAK 73 1:29:53 1:16 3, 4, 12, 25, 29, 33, 68
3 LA COSTA CNYN 129 1:32:18 1:02 7, 17, 31, 34, 40, 60
4 TRABUCO HILLS 163 1:33:09 1:08 8, 26, 35, 41, 53, 57, 65
5 ST. FRANCIS (SAC) 163 1:31:49 2:26 2, 5, 10, 55, 91, 118, 126
6 SERRANO 164 1:33:08 1:15 9, 19, 22, 47, 67, 111, 121
7 YUCAIPA 195 1:33:40 1:11 11, 38, 39, 44, 63, 75, 82
8 CANYON (CC) 237 1:34:37 1:20 15, 24, 56, 59, 83, 102, 106
9 CLAREMONT 274 1:35:31 0:37 45, 48, 49, 54, 78, 103, 104
10 CAPO VALLEY 295 1:35:52 0:57 30, 42, 70, 74, 79
11 XAVIER PREP (PHE) 301 1:35:46 1:15 23, 28, 61, 94, 95
12 GLENDORA 307 1:36:01 1:02 32, 46, 51, 88, 90, 120, 127
13 RANCHO BERNARDO 318 1:36:14 0:57 43, 50, 62, 66, 97, 115, 131
14 MOORPARK 330 1:36:25 1:52 13, 36, 76, 100, 105, 109, 129
15 DOS PUEBLOS 335 1:36:04 2:14 6, 64, 71, 93, 101, 122, 135
16 WEST RANCH 348 1:36:57 1:49 27, 37, 72, 98, 114, 123, 128
17 POWAY 381 1:37:39 2:00 18, 52, 92, 107, 112, 113, 125
18 WARREN 390 1:37:37 0:21 69, 73, 77, 84, 87, 130, 133
19 POLY (LB) 457 1:38:54 0:41 80, 85, 86, 96, 110, 117, 124
20 TEMECULA VALLEY 493 1:39:42 0:51 81, 89, 99, 108, 116, 132, 134
Race #72 Boys Individual Sweepstakes Division 1 & 2 10:38 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 LOYOLA 66 1:18:50 1:12 4, 11, 12, 16, 23, 33, 52
2 TESORO 91 1:20:01 1:06 7, 9, 20, 26, 29, 42, 58
3 AGOURA 138 1:21:48 0:41 15, 21, 24, 35, 43, 51, 70
4 TORREY PINES 152 1:20:52 2:18 1, 28, 32, 45, 46, 59, 72
5 WALNUT 154 1:22:03 0:50 13, 19, 37, 41, 44, 48, 71
6 ARROYO GRANDE 163 1:21:40 1:29 6, 22, 27, 53, 55, 56, 80
7 BALDWIN PARK 176 1:22:09 1:17 10, 18, 38, 50, 60, 62, 68
8 AYALA 203 1:22:54 1:06 14, 25, 47, 54, 63, 66, 69
9 RANCHO CUCAMONGA 207 1:23:01 1:59 8, 30, 31, 65, 73, 77
10 VILLA PARK 214 1:22:22 3:15 2, 17, 39, 74, 82, 84
11 STOCKDALE 246 1:23:35 2:48 3, 36, 57, 67, 83
12 SAN MARCOS (SM) 260 1:24:09 2:08 5, 40, 64, 75, 76, 79, 81
13 CANYON SPRINGS 307 1:26:21 1:44 34, 49, 61, 78, 85, 86
DNP REDWOOD (LAR) 0:15:32 1 Runner
DNP BIG BEAR 0:14:56 1 Runner
DNP KODIAK 0:14:46 1 Runner
DNP SAN PEDRO 0:30:48 2 Runners
DNP EL DIAMANTE 1:10:04 4 Runners
Race #73 Boys Team Sweepstakes Division 1 & 2 10:58 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 ARCADIA 75 1:16:56 0:55 2, 10, 13, 21, 29, 44, 64
2 WARREN 106 1:17:30 1:10 4, 7, 18, 26, 51
3 DE LA SALLE 124 1:17:46 1:39 1, 6, 19, 30, 68, 71, 72
4 DANA HILLS 135 1:18:12 0:43 8, 17, 23, 41, 46, 61, 70
5 EL TORO 172 1:19:08 0:51 15, 27, 35, 39, 56, 58, 75
6 GREAT OAK 206 1:19:49 0:43 25, 32, 36, 54, 59, 63, 65
7 DOS PUEBLOS 206 1:19:48 0:51 14, 38, 49, 52, 53, 86
8 REDONDO UNION 226 1:20:03 1:15 11, 16, 48, 69, 82, 85, 90
9 LA COSTA CNYN 245 1:20:07 1:41 3, 22, 60, 79, 81, 103
10 SANTA MONICA 258 1:20:37 1:04 20, 42, 43, 76, 77, 83, 100
11 CRESCENTA VALLEY 258 1:20:32 2:01 5, 37, 45, 80, 91, 99
12 POLY (LB) 265 1:20:46 0:32 40, 47, 50, 62, 66, 84, 94
13 GLENDORA 271 1:21:13 1:37 9, 28, 73, 74, 87, 92, 105
14 SIMI VALLEY 298 1:21:55 1:11 31, 33, 57, 88, 89
15 WOODBRIDGE 325 1:22:21 1:52 24, 55, 67, 78, 101, 102, 104
16 FOUNTAIN VALLEY 330 1:22:41 1:47 12, 34, 93, 95, 96, 97, 98
Race #74 Girls Freshman Division 1 11:05 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 KING (RIV) 62 1:48:29 1:54 4, 10, 12, 13, 23
2 WARREN 82 1:49:49 2:31 6, 8, 9, 22, 37, 51, 63
3 TESORO 122 1:54:28 1:01 18, 19, 24, 26, 35, 43, 49
4 CAPO VALLEY 142 1:54:39 3:14 7, 15, 30, 40, 50, 53, 56
5 TRABUCO HILLS 145 1:55:34 1:06 17, 29, 31, 32, 36, 38, 41
6 DAVIS 147 1:53:33 5:07 1, 2, 27, 57, 60, 65, 68
7 QUARTZ HILL 164 1:56:57 2:10 14, 16, 42, 45, 47, 79
8 YUCAIPA 220 2:01:54 6:29 3, 28, 46, 71, 72, 78
9 POLY (RIV) 244 2:02:02 2:59 21, 48, 52, 59, 64, 70, 87
10 EL RANCHO 258 2:09:28 10:04 11, 20, 58, 83, 86, 88
11 SANTIAGO (COR) 263 2:03:48 2:46 33, 34, 61, 66, 69, 82
12 PATRICK HENRY 269 2:06:46 7:24 5, 44, 62, 77, 81
13 CRESCENTA VALLEY 292 2:10:52 8:10 25, 54, 55, 73, 85
14 SANTA FE 331 2:11:59 3:57 39, 67, 74, 75, 76, 80, 84
DNP GLENDALE 0:24:45 1 Runner
DNP FOOTHILL (SA) 0:20:39 1 Runner
DNP CALIFORNIA (WHI) 0:47:46 2 Runners
DNP BURBANK 0:45:33 2 Runners
DNP ELK GROVE 0:42:32 2 Runners
DNP HIGHLAND (PAL) 0:50:01 2 Runners
DNP ALTA LOMA 0:53:22 2 Runners
DNP PARAMOUNT 0:52:58 2 Runners
DNP UPLAND 1:04:05 2 Runners
DNP HUNTINGTON BEACH 1:13:46 3 Runners
DNP SANTEE 1:18:45 3 Runners
DNP WILSON (LB) 1:07:43 3 Runners
DNP MONTA VISTA (CUP) 1:03:49 3 Runners
DNP REDONDO UNION 1:32:54 4 Runners
DNP ARMIJO 1:35:50 4 Runners
Race #75 Girls Freshman Division 1 11:13 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 GREAT OAK 18 1:38:28 0:22 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9
2 POLY (LB) 74 1:48:20 1:13 11, 13, 14, 17, 19, 22, 41
3 VENTURA 94 1:49:25 2:30 10, 15, 16, 23, 30, 38, 40
4 SAN CLEMENTE 99 1:49:25 3:41 3, 7, 25, 29, 35, 39
5 STEELE CANYON 144 1:55:20 0:37 21, 26, 31, 32, 34, 36, 37
6 DOWNEY (DOW) 201 2:00:11 6:55 12, 20, 24, 64, 81
7 VALENCIA (VAL) 205 1:58:42 2:44 18, 27, 43, 57, 60, 66, 72
8 RANCHO CUCAMONGA 246 2:01:28 0:37 46, 47, 49, 50, 54, 55, 56
9 EL CAMINO (OCE) 274 2:04:33 3:21 28, 48, 61, 67, 70, 74
10 CHINO HILLS 288 2:04:59 2:11 44, 45, 62, 68, 69, 80, 82
11 BUENA 288 2:06:48 4:27 33, 52, 53, 71, 79, 86
12 WEST RANCH 327 2:10:58 4:47 42, 51, 73, 77, 84, 85, 89
13 LOARA 358 2:13:37 4:56 59, 63, 65, 83, 88
14 CHAFFEY 374 2:16:09 4:28 58, 75, 76, 78, 87
DNP CARLSBAD 0:25:12 1 Runner
DNP CATALINA FOOTHILLS 0:48:10 2 Runners
DNP LOS OSOS 0:54:06 2 Runners
DNP NORCO 0:53:44 2 Runners
DNP GARFIELD 1:17:50 3 Runners
DNP ALHAMBRA (ALH) 1:15:02 3 Runners
DNP ST. FRANCIS (SAC) 1:16:25 3 Runners
DNP LA SERNA 1:10:08 3 Runners
DNP EL TORO 1:37:35 4 Runners
DNP DOS PUEBLOS 1:33:13 4 Runners
DNP RANCHO VERDE 1:41:41 4 Runners
DNP SANTA ANA 1:46:23 4 Runners
DNP VISTA MURRIETA 1:26:57 4 Runners
Race #76 Girls Freshman Division 1 11:21 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CHAPARRAL 38 1:45:38 1:36 2, 3, 5, 12, 16, 41, 43
2 DANA HILLS 78 1:49:02 2:57 1, 9, 10, 26, 32, 36, 40
3 ARCADIA 97 1:50:53 2:12 7, 8, 14, 33, 35, 38, 78
4 NEWBURY PARK 112 1:52:18 1:53 13, 15, 22, 23, 39, 42, 62
5 CAMARILLO 134 1:53:43 3:41 4, 20, 27, 28, 55, 80, 83
6 WHITTIER 148 1:54:20 3:21 6, 17, 29, 45, 51, 84
7 CORONA 207 1:58:39 2:51 19, 21, 50, 54, 63, 64, 67
8 ALISO NIGUEL 213 1:58:55 1:29 31, 34, 44, 48, 56, 57, 58
9 SANTA MONICA 228 1:59:30 3:46 11, 37, 46, 66, 68, 69, 72
10 FOUNTAIN VALLEY 241 2:03:42 6:35 18, 25, 30, 81, 87
11 VALENCIA (PLA) 261 2:01:58 2:45 24, 47, 59, 60, 71, 74, 85
12 BAKERSFIELD 350 2:10:58 5:39 49, 61, 73, 77, 90
13 LA SIERRA 360 2:14:04 5:19 52, 53, 76, 88, 91, 92
14 PALOMA VALLEY 371 2:10:48 2:22 65, 70, 75, 79, 82, 86, 89
DNP ROOSEVELT (COR) 0:23:07 1 Runner
DNP FAIRFAX 0:26:28 1 Runner
DNP SAN MARCOS (SM) 0:28:01 1 Runner
DNP LA QUINTA (LQ) 0:52:06 2 Runners
DNP UNIVERSITY (IRV) 0:49:59 2 Runners
DNP ROSEVILLE 1:06:46 3 Runners
DNP TEMECULA VALLEY 1:22:23 3 Runners
DNP TROY 1:17:39 3 Runners
DNP VACAVILLE 1:10:33 3 Runners
DNP MARINA 1:21:10 3 Runners
Race #77 Girls Freshman Division 1 11:29 AM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 PALISADES 88 2:14:05 3:26 2, 4, 8, 14, 22, 38, 65
2 CLAREMONT 105 1:54:37 2:29 10, 13, 18, 20, 44
3 MIRA COSTA 113 1:55:59 1:54 7, 25, 26, 27, 28, 30, 33
4 CANYON (CC) 128 1:56:43 3:29 3, 11, 31, 41, 42, 70
5 SIMI VALLEY 132 1:56:18 4:36 1, 9, 15, 50, 57
6 MOORPARK 174 1:59:47 3:24 17, 21, 24, 51, 61
7 FOOTHILL (SA) 174 1:38:48 3:16 23, 37, 48, 66, 79, 80
8 BURROUGHS (BUR) 177 2:00:41 4:01 5, 34, 35, 45, 58, 68
9 VILLA PARK 177 2:00:00 4:13 6, 16, 43, 49, 63, 71, 78
10 AYALA 196 2:01:35 2:56 12, 39, 46, 47, 52, 53, 54
11 BIRMINGHAM 216 2:04:01 1:56 29, 32, 36, 59, 60, 62, 64
12 COSUMNES OAKS 264 2:09:55 6:38 19, 40, 56, 72, 77
13 GLENDORA 338 2:15:23 3:13 55, 67, 69, 73, 74, 75, 76
DNP VALLEY VIEW (MV) 0:20:45 1 Runner
DNP VENICE 0:24:12 1 Runner
DNP FAIRFAX 0:28:47 1 Runner
DNP ETIWANDA 0:47:09 2 Runners
DNP AMADOR VALLEY 0:49:49 2 Runners
DNP MISSION HILLS 0:50:44 2 Runners
DNP PALO VERDE 0:43:09 2 Runners
DNP SERRANO 0:45:15 2 Runners
DNP WEST COVINA 0:52:26 2 Runners
DNP BALDWIN PARK 1:19:54 3 Runners
DNP HERITAGE (ROM) 1:16:16 3 Runners
DNP WALNUT 1:18:30 3 Runners
DNP GROSSMONT 1:35:07 4 Runners
Race #78 Boys Freshman Division 1 11:45 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 GREAT OAK 39 1:28:33 0:30 2, 4, 10, 11, 12, 15, 17
2 ROOSEVELT (COR) 71 1:30:11 1:20 3, 8, 14, 19, 27, 85
3 WARREN 96 1:31:18 1:47 5, 6, 21, 23, 41, 43, 72
4 AYALA 117 1:32:30 1:20 9, 18, 22, 32, 36, 48, 57
5 VALENCIA (VAL) 121 1:33:02 0:44 16, 20, 26, 29, 30, 38, 69
6 ALTA LOMA 147 1:34:02 1:32 13, 25, 28, 39, 42, 45, 66
7 MONTA VISTA (CUP) 216 1:37:18 2:51 1, 47, 53, 56, 59
8 CHAPARRAL 232 1:38:29 2:52 24, 34, 37, 60, 77, 78, 96
9 ALISO NIGUEL 234 1:38:16 0:55 35, 44, 49, 51, 55, 67, 70
10 TESORO 243 1:38:47 3:40 7, 40, 61, 62, 73, 82, 88
11 EDISON (HB) 329 1:43:35 3:13 31, 64, 68, 74, 92
12 WALNUT 349 1:44:37 2:17 52, 58, 63, 86, 90
13 MOORPARK 365 1:45:56 1:50 50, 75, 79, 80, 81, 98, 101
14 NORCO 387 1:48:34 4:54 33, 54, 94, 102, 104, 105
15 HUNTINGTON BEACH 398 1:48:22 3:20 46, 71, 89, 93, 99
16 LOARA 433 1:50:32 2:41 65, 84, 87, 97, 100
17 CUPERTINO 448 1:51:21 2:04 76, 83, 91, 95, 103
DNP RANCHO CUCAMONGA 0:20:39 1 Runner
DNP DOS PUEBLOS 0:36:31 2 Runners
DNP HIGHLAND (PAL) 1:21:49 4 Runners
DNP TOKAY 1:17:53 4 Runners
Race #79 Boys Freshman Division 1 11:53 AM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 BURBANK 77 1:31:02 2:42 1, 11, 14, 17, 34, 51, 52
2 PALISADES 110 1:33:25 1:06 15, 16, 18, 23, 38, 43, 55
3 PALOMA VALLEY 112 1:33:49 1:23 7, 10, 21, 35, 39, 71, 74
4 BLOOMINGTON (BLO) 119 1:33:46 2:27 5, 6, 20, 26, 62
5 COSUMNES OAKS 139 1:34:45 1:55 3, 12, 36, 42, 46, 67, 101
6 VISTA MURRIETA 145 1:34:57 1:55 4, 24, 27, 41, 49, 50, 53
7 SAN MARCOS (SM) 150 1:35:16 2:08 9, 19, 30, 32, 60, 77, 93
8 WEST COVINA 174 1:36:14 1:34 22, 25, 31, 37, 59, 63, 65
9 WHITTIER 222 1:38:12 2:48 8, 33, 48, 54, 79, 94, 97
10 CAMARILLO 262 1:38:43 4:05 2, 47, 68, 70, 75, 76, 91
11 CRESCENTA VALLEY 275 1:40:12 1:47 28, 56, 58, 61, 72, 88, 96
12 SAN LEANDRO 314 1:41:40 2:24 29, 40, 78, 81, 86, 87
13 FOOTHILL (SA) 368 1:43:53 0:24 64, 69, 73, 80, 82, 90, 95
14 DOWNEY (DOW) 380 1:52:15 11:41 13, 84, 85, 92, 106
15 CENTENNIAL (COR) 381 1:45:24 2:42 44, 66, 83, 89, 99, 105
16 ANAHEIM 402 1:50:01 4:49 45, 57, 98, 100, 102, 103, 104
DNP SANTEE 0:39:58 2 Runners
DNP COACHELLA VALLEY 0:54:22 2 Runners
DNP AMADOR VALLEY 1:30:22 4 Runners
DNP NORTH HOLLYWOOD 1:25:56 4 Runners
DNP PATRICK HENRY 1:25:04 4 Runners
DNP POLY (RIV) 1:25:15 4 Runners
DNP VACAVILLE 1:22:01 4 Runners
DNP EL CAMINO (OCE) 1:23:44 4 Runners
Race #80 Boys Freshman Division 1 12:01 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CLOVIS 41 1:27:18 0:59 1, 4, 7, 13, 16, 28
2 CLAREMONT 65 1:28:48 1:25 3, 6, 11, 21, 24, 27, 29
3 RANCHO CUCAMONGA 80 1:29:45 1:46 2, 8, 14, 23, 33, 64, 85
4 BURROUGHS (BUR) 125 1:31:57 1:38 12, 18, 19, 35, 41, 58, 69
5 DANA HILLS 180 1:34:37 1:30 17, 34, 37, 39, 53, 56, 62
6 EL CAMINO REAL 205 1:35:24 3:29 10, 26, 32, 51, 86
7 TRABUCO HILLS 232 1:36:20 1:47 20, 44, 45, 60, 63, 66, 68
8 ARMIJO 251 1:40:49 7:16 15, 31, 49, 50, 106
9 VILLA PARK 272 1:38:29 1:46 40, 46, 47, 57, 82, 87, 96
10 ARCADIA 274 1:38:04 1:46 25, 52, 54, 71, 72, 76, 78
11 LA SIERRA 305 1:40:57 4:15 22, 43, 67, 75, 98, 101, 104
12 CAPO VALLEY 313 1:41:41 5:20 9, 30, 81, 93, 100, 103, 107
13 JAMES LOGAN 325 1:42:29 3:41 36, 38, 59, 95, 97
14 CHINO HILLS 335 1:40:31 1:13 48, 61, 70, 77, 79, 80, 88
15 LOS OSOS 336 1:41:01 2:12 42, 55, 73, 74, 92, 105, 108
16 BALDWIN PARK 342 1:42:24 5:34 5, 65, 83, 90, 99, 109
17 CANYON (CC) 460 1:48:34 2:08 84, 89, 91, 94, 102
DNP GLENDALE 0:23:05 1 Runner
DNP RANCHO VERDE 0:40:49 2 Runners
DNP VENICE 0:38:31 2 Runners
DNP ELK GROVE 0:45:47 2 Runners
DNP SANTIAGO (COR) 1:06:03 56, 147, 17Saturday 10/26/13 1:13 PM
DNP BIRMINGHAM 1:24:07 25, 82, 134, 170
DNP ALHAMBRA (ALH) 1:38:30 165, 168, 175, 185
DNP SANTA FE 1:31:33 122, 148, 166, 171
DNP SANTA ANA 1:14:58 10, 24, 46, 85
DNP CORONA 1:18:28 9, 54, 104, 113
Race #81 Boys Freshman Division 1 12:09 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 QUARTZ HILL 61 1:33:08 1:50 2, 8, 9, 18, 24, 38, 42
2 VENTURA 71 1:34:03 2:09 1, 11, 15, 17, 27, 48, 75
3 EL RANCHO 86 1:35:21 1:56 3, 7, 21, 25, 30, 51, 62
4 KING (RIV) 106 1:36:33 1:41 10, 13, 23, 28, 32, 33, 34
5 FOUNTAIN VALLEY 106 1:18:43 0:44 19, 20, 31, 36, 50, 58
6 CARLSBAD 147 1:38:04 2:27 4, 22, 35, 37, 49, 55, 64
7 STEELE CANYON 180 1:39:39 3:19 6, 16, 46, 47, 65
8 WILSON (LB) 264 1:49:48 9:30 5, 29, 63, 77, 90
9 SANTA MONICA 264 1:43:50 0:42 45, 52, 54, 56, 57, 59, 76
10 TEMECULA VALLEY 266 1:46:26 4:43 12, 41, 53, 78, 82, 83, 84
11 EL TORO 273 1:45:22 2:12 26, 40, 67, 68, 72, 74
12 HERITAGE (ROM) 283 1:49:08 6:28 14, 39, 61, 81, 88
13 LOS ALAMITOS 286 1:45:31 1:36 43, 44, 60, 69, 70, 71, 73
14 GLENDORA 396 1:58:06 3:31 66, 79, 80, 85, 86, 87, 89
DNP GARFIELD 0:19:47 1 Runner
DNP PALO VERDE 0:57:21 3 Runners
DNP CHAFFEY 1:12:36 3 Runners
DNP BAKERSFIELD 1:14:28 4 Runners
DNP SERRANO 1:20:12 4 Runners
DNP DAVIS 1:18:30 4 Runners
DNP SIMI VALLEY 1:17:44 4 Runners
Race #82 Boys Freshman Division 1 12:17 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 WEST RANCH 36 1:29:17 0:43 3, 5, 7, 10, 11, 13, 69
2 MIRA COSTA 60 1:30:37 1:24 2, 9, 12, 17, 20, 30, 31
3 NEWBURY PARK 107 1:33:53 2:25 4, 8, 18, 34, 43, 63, 92
4 CALIFORNIA (WHI) 164 1:37:53 2:02 16, 27, 32, 42, 47, 51, 52
5 LOYOLA 175 1:38:16 2:21 21, 24, 28, 38, 64, 65, 84
6 TROY 175 1:38:11 2:50 15, 23, 25, 45, 67, 68
7 VALLEY VIEW (MV) 180 1:38:07 3:53 6, 19, 26, 53, 76, 80
8 REDONDO UNION 193 1:38:55 4:19 1, 36, 37, 48, 71, 78, 82
9 PARAMOUNT 235 1:41:58 0:57 35, 39, 50, 55, 56, 74, 87
10 POLY (LB) 237 1:41:33 1:38 29, 41, 49, 58, 60, 61, 62
11 YUCAIPA 241 1:42:01 1:36 33, 40, 44, 54, 70, 81, 85
12 UNIVERSITY (IRV) 301 1:44:47 1:15 46, 57, 59, 66, 73, 75, 86
13 BUENA 342 1:48:54 5:29 14, 72, 79, 88, 89, 93
14 MARINA 363 1:51:17 4:56 22, 77, 83, 90, 91
DNP ROSEVILLE 0:42:16 2 Runners
DNP LA SERNA 0:39:38 2 Runners
DNP CLEVELAND 0:45:00 2 Runners
DNP MONTE VISTA (DAN) 0:34:42 2 Runners
DNP MISSION HILLS 1:06:46 3 Runners
DNP ETIWANDA 1:27:46 4 Runners
DNP UPLAND 1:41:00 4 Runners
Race #83 Girls Sophomore Division 1 12:24 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 GREAT OAK 22 1:40:58 1:20 1, 2, 3, 6, 10, 11, 14
2 CAPO VALLEY 40 1:43:28 1:24 4, 5, 7, 9, 15, 19, 21
3 FOUNTAIN VALLEY 110 1:49:11 1:52 8, 12, 25, 32, 33, 43, 60
4 ARMIJO 190 1:33:11 27, 45, 57, 61
5 PALO VERDE 196 1:54:26 1:29 20, 29, 44, 50, 53, 56
6 EL TORO 207 1:54:56 2:05 17, 38, 40, 54, 58, 67
7 VALLEY VIEW (MV) 207 1:54:15 3:09 13, 23, 30, 70, 71, 86
8 CORONA 214 1:55:20 1:03 28, 35, 48, 51, 52, 68, 74
9 ELK GROVE 215 1:55:13 2:30 16, 22, 46, 65, 66, 92, 94
10 ALISO NIGUEL 221 1:55:29 2:34 18, 34, 41, 59, 69, 72, 80
11 TROY 252 1:36:52 2:57 37, 63, 64, 88, 101, 103
12 ST. FRANCIS (SAC) 260 1:57:19 2:01 26, 39, 47, 73, 75, 78, 102
13 VALENCIA (PLA) 322 2:02:13 3:38 36, 49, 55, 89, 93, 99, 104
14 RANCHO CUCAMONGA 323 2:02:24 5:07 24, 42, 76, 85, 96
15 WEST RANCH 332 2:01:09 2:41 31, 62, 77, 79, 83, 91, 97
16 LA SERNA 447 2:12:58 6:10 81, 84, 87, 90, 105
17 ALHAMBRA (ALH) 481 2:18:49 6:18 82, 95, 98, 100, 106, 107
DNP MONTA VISTA (CUP) 0:20:55 1 Runner
DNP PALOMA VALLEY 0:27:05 1 Runner
DNP BUENA 0:54:15 2 Runners
DNP RANCHO VERDE 0:54:11 2 Runners
DNP DOS PUEBLOS 1:11:35 3 Runners
DNP TEMECULA VALLEY 1:21:44 3 Runners
DNP CHAPARRAL 1:36:09 4 Runners
Race #84 Girls Sophomore Division 1 12:32 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CAMARILLO 73 1:49:37 2:27 4, 5, 9, 24, 31, 62, 67
2 VISTA MURRIETA 74 1:49:16 3:43 1, 2, 10, 22, 39, 58, 61
3 YUCAIPA 96 1:51:49 2:22 6, 7, 21, 28, 34, 66, 73
4 REDONDO UNION 100 1:52:25 2:33 3, 11, 27, 29, 30, 36, 37
5 EL CAMINO (OCE) 108 1:51:33 3:22 12, 13, 14, 15, 54, 78, 81
6 AMADOR VALLEY 140 1:55:31 1:52 18, 19, 20, 41, 42, 44, 50
7 DOWNEY (DOW) 163 1:56:58 4:41 8, 23, 33, 35, 64
8 CHAFFEY 199 1:59:44 1:35 26, 38, 40, 43, 52, 53, 69
9 WHITTIER 208 2:00:50 4:36 17, 25, 46, 48, 72
10 SANTIAGO (COR) 258 2:04:54 2:24 32, 51, 55, 57, 63
11 CENTENNIAL (COR) 285 2:07:27 3:05 47, 49, 56, 59, 74, 75, 82
12 UNIVERSITY (IRV) 287 2:09:35 6:21 16, 45, 71, 76, 79, 80, 83
13 BALDWIN PARK 340 2:12:36 2:06 60, 65, 68, 70, 77
DNP ALTA LOMA 0:26:57 1 Runner
DNP GROSSMONT 0:49:37 2 Runners
DNP ALISAL 0:50:44 2 Runners
DNP BAKERSFIELD 0:49:06 2 Runners
DNP SAN CLEMENTE 1:05:09 3 Runners
DNP SAN LEANDRO 1:21:11 3 Runners
DNP CARLSBAD 1:18:05 3 Runners
DNP EL RANCHO 1:18:23 3 Runners
Race #85 Girls Sophomore Division 1 12:40 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 DAVIS 65 1:49:41 2:50 1, 3, 14, 15, 32, 38, 47
2 HIGHLAND (PAL) 68 1:50:19 2:47 2, 6, 8, 18, 34, 44, 80
3 BURBANK 73 1:50:34 2:03 4, 5, 7, 26, 31
4 VENTURA 112 1:53:50 1:16 13, 16, 22, 24, 37, 43, 45
5 CRESCENTA VALLEY 114 1:53:56 2:29 9, 11, 20, 23, 51
6 TRABUCO HILLS 138 1:55:44 2:12 12, 17, 28, 29, 52, 59, 63
7 SANTA FE 185 1:58:15 2:14 10, 35, 41, 49, 50, 72
8 PALISADES 212 2:00:25 2:30 25, 27, 42, 58, 60, 73, 75
9 LOS OSOS 229 2:02:01 4:14 19, 39, 40, 57, 74, 76
10 LA SIERRA 238 2:02:23 3:00 21, 36, 55, 61, 65, 66, 67
11 ARCADIA 249 2:02:27 2:49 33, 46, 48, 54, 68, 78, 81
12 TESORO 278 2:06:54 5:17 30, 53, 56, 62, 77
13 WEST COVINA 353 2:13:35 3:17 64, 69, 70, 71, 79
DNP VENICE 0:21:19 1 Runner
DNP WALNUT 0:27:16 1 Runner
DNP SUMMIT 0:44:57 2 Runners
DNP HERITAGE (ROM) 0:47:30 2 Runners
DNP CHINO HILLS 0:50:32 2 Runners
DNP POLY (RIV) 1:08:41 3 Runners
DNP SANTA ANA 1:15:04 3 Runners
DNP UPLAND 1:54:47 4 Runners
DNP ROOSEVELT (COR) 1:39:16 4 Runners
Race #86 Girls Sophomore Division 1 12:48 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 DANA HILLS 19 1:45:07 1:12 1, 2, 3, 6, 7, 22
2 MOORPARK 55 1:51:10 2:02 5, 8, 9, 14, 19, 38, 42
3 VALENCIA (VAL) 60 1:51:51 2:06 4, 10, 11, 15, 20, 24, 39
4 MIRA COSTA 124 1:59:35 2:11 13, 23, 28, 29, 31, 34, 37
5 VACAVILLE 132 2:00:57 4:22 12, 16, 30, 33, 41
6 LA QUINTA (LQ) 140 1:44:09 5:27 21, 26, 45, 48, 49
7 SIMI VALLEY 153 2:03:03 2:01 18, 27, 32, 36, 40
8 FOOTHILL (SA) 164 2:06:14 3:34 17, 25, 35, 43, 44, 46, 47
DNP QUARTZ HILL 0:22:16 1 Runner
DNP SAN MARCOS (SM) 0:25:28 1 Runner
DNP BURROUGHS (BUR) 0:49:46 2 Runners
DNP CLAREMONT 0:46:25 2 Runners
DNP JAMES LOGAN 0:44:22 2 Runners
DNP SERRANO 0:44:03 2 Runners
DNP WILSON (LB) 0:51:53 2 Runners
DNP ROSEVILLE 1:12:10 3 Runners
DNP KING (RIV) 1:08:56 3 Runners
DNP PARAMOUNT 1:15:22 3 Runners
DNP BIRMINGHAM 1:16:37 3 Runners
DNP AYALA 1:38:56 4 Runners
DNP CANYON (CC) 1:33:52 4 Runners
DNP GLENDORA 1:46:39 4 Runners
Race #87 Boys Sophomore Division 1 12:58 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 KING (RIV) 18 1:22:37 0:52 1, 2, 4, 5, 6, 7, 10
2 TRABUCO HILLS 85 1:27:20 1:00 9, 12, 18, 19, 27, 35, 37
3 EL TORO 97 1:28:06 0:37 14, 15, 20, 23, 25, 26, 29
4 BURROUGHS (BUR) 109 1:28:27 1:10 8, 17, 21, 31, 32, 33, 36
5 ARMIJO 165 1:14:09 0:22 39, 40, 41, 45, 64, 65
6 HIGHLAND (PAL) 188 1:32:06 2:56 3, 24, 49, 55, 57, 69, 72
7 DAVIS 223 1:34:00 2:28 11, 48, 50, 51, 63, 78, 81
8 POLY (LB) 231 1:34:09 0:52 38, 42, 46, 52, 53, 58, 59
9 VALENCIA (VAL) 245 1:34:42 2:18 16, 34, 62, 66, 67, 68, 85
10 RANCHO CUCAMONGA 296 1:37:47 3:23 22, 30, 76, 79, 89, 94, 101
11 SANTEE 315 1:40:27 6:37 13, 54, 71, 73, 104
12 POLY (RIV) 375 1:43:43 5:29 43, 61, 75, 91, 105
13 ALISO NIGUEL 386 1:45:10 6:04 47, 56, 86, 90, 107
14 GLENDALE 386 1:43:07 3:50 44, 74, 80, 88, 100
15 ALHAMBRA (ALH) 406 1:44:02 2:23 60, 77, 82, 92, 95, 102, 103
16 LA SERNA 408 1:51:48 9:22 28, 70, 96, 106, 108
17 CENTENNIAL (COR) 444 1:45:58 1:16 83, 84, 87, 93, 97, 98, 99
DNP OXNARD 0:39:43 2 Runners
DNP CALIFORNIA (WHI) 1:02:32 3 Runners
DNP ROOSEVELT (COR) 1:02:19 3 Runners
DNP LOS OSOS 0:56:15 3 Runners
DNP SANTA FE 1:27:29 4 Runners
DNP TROY 1:30:41 4 Runners
Race #88 Boys Sophomore Division 1 1:05 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 RANCHO VERDE 90 1:29:10 0:29 11, 13, 18, 23, 25, 31, 101
2 SIMI VALLEY 131 1:30:16 0:52 10, 16, 29, 36, 40
3 NEWBURY PARK 137 1:30:04 1:37 5, 15, 20, 44, 53, 58, 63
4 VISTA MURRIETA 144 1:30:18 1:45 3, 14, 34, 38, 55, 111, 126
5 ARCADIA 162 1:30:46 1:19 8, 28, 30, 46, 50, 61, 62
6 VENTURA 164 1:31:13 0:43 19, 26, 27, 45, 47, 51, 80
7 LA SIERRA 195 1:30:35 2:38 1, 7, 39, 71, 77, 90, 113
8 BURBANK 231 1:32:57 1:17 24, 35, 37, 56, 79, 121, 123
9 BALDWIN PARK 273 1:34:03 2:02 21, 22, 52, 81, 97, 100
10 AMADOR VALLEY 282 1:34:06 1:13 32, 42, 54, 68, 86, 120, 136
11 VALLEY VIEW (MV) 299 1:34:59 4:18 6, 17, 49, 95, 132
12 PALOMA VALLEY 368 1:36:13 1:19 41, 64, 82, 88, 93
13 CHAFFEY 371 1:36:09 3:43 4, 67, 87, 89, 124, 125, 130
14 JAMES LOGAN 373 1:36:15 3:45 2, 48, 102, 104, 117, 141, 150
15 WALNUT 374 1:39:45 6:55 12, 33, 73, 107, 149
16 CHINO HILLS 400 1:37:03 1:31 43, 76, 84, 98, 99, 112, 129
17 WARREN 402 1:36:56 0:51 59, 75, 85, 91, 92, 110, 115
18 BUENA 424 1:37:46 1:41 57, 69, 74, 106, 118, 122, 139
19 DOWNEY (DOW) 444 1:39:43 4:17 9, 60, 103, 134, 138, 153
20 LOARA 470 1:39:31 2:34 65, 78, 83, 109, 135
21 LOS ALAMITOS 522 1:41:14 2:04 66, 96, 105, 127, 128, 143, 145
22 CAMARILLO 564 1:42:58 2:38 70, 108, 116, 133, 137, 147
23 WHITTIER 612 1:49:25 6:35 72, 114, 131, 144, 151
24 FOUNTAIN VALLEY 641 1:48:41 3:45
DNP CATALINA FOOTHILLS 1:03:28 3 Runners
DNP CLEVELAND 1:05:29 3 Runners
DNP CUPERTINO 1:00:25 3 Runners
DNP LA QUINTA (LQ) 1:07:40 3 Runners
DNP HOMESTEAD 1:12:41 4 Runners
Race #89 Boys Sophomore Division 1 1:12 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CORONA 58 1:28:06 0:42 3, 9, 12, 13, 21, 22, 36
2 GREAT OAK 95 1:29:39 0:36 11, 16, 17, 25, 26, 31, 34
3 LOYOLA 163 1:32:06 2:12 1, 35, 38, 44, 45, 60, 73
4 WILSON (LB) 197 1:33:59 1:09 27, 33, 41, 42, 54, 59, 105
5 CARLSBAD 198 1:33:44 3:34 7, 18, 30, 46, 97, 101, 102
6 QUARTZ HILL 205 1:33:41 2:22 6, 14, 47, 68, 70, 76, 106
7 REDONDO UNION 208 1:34:12 3:18 2, 15, 28, 77, 86
8 SANTA ANA 244 1:35:24 1:47 24, 37, 40, 69, 74, 78, 90
9 YUCAIPA 266 1:36:22 3:09 8, 10, 79, 81, 88, 118
10 PALISADES 298 1:38:58 5:28 5, 52, 53, 75, 113, 115, 116
11 BAKERSFIELD 300 1:38:32 3:48 19, 20, 49, 104, 108
12 CRESCENTA VALLEY 301 1:37:32 0:11 57, 58, 61, 62, 63, 65, 66
13 UNIVERSITY (IRV) 311 1:38:08 2:43 23, 32, 67, 94, 95, 99, 107
14 CAPO VALLEY 330 1:38:58 1:32 43, 50, 72, 82, 83, 87, 93
15 EL RANCHO 355 1:42:15 5:08 39, 51, 56, 92, 117, 120
16 HUNTINGTON BEACH 386 1:41:44 4:58 4, 84, 89, 98, 111, 122
17 BIRMINGHAM 392 1:41:37 2:44 48, 64, 71, 100, 109, 112, 119
18 SANTIAGO (COR) 393 1:41:36 3:01 29, 80, 85, 96, 103
19 ANAHEIM 491 1:50:52 5:43 55, 91, 110, 114, 121, 123
DNP COACHELLA VALLEY 1:09:18 3 Runners
DNP UPLAND 1:12:06 3 Runners
DNP VENICE 0:55:42 3 Runners
DNP PALO VERDE 1:18:02 4 Runners
DNP BLOOMINGTON (BLO) 1:20:35 4 Runners
DNP MONTA VISTA (CUP) 1:19:30 4 Runners
Race #90 Boys Sophomore Division 1 1:19 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CLAREMONT 44 1:28:18 0:57 1, 9, 10, 11, 13, 42, 43
2 ELK GROVE 82 1:29:31 1:13 3, 4, 18, 26, 31, 84
3 SAN MARCOS (SM) 119 1:31:00 1:16 6, 8, 24, 37, 44, 68, 91
4 MOORPARK 135 1:31:28 1:48 5, 7, 20, 48, 55, 58, 62
5 SERRANO 150 1:14:27 0:34 27, 36, 40, 47, 86, 95
6 VILLA PARK 153 1:14:33 1:17 12, 34, 53, 54, 56, 76
7 AYALA 178 1:32:55 0:50 22, 29, 32, 46, 49, 79, 87
8 SANTA MONICA 205 1:33:46 1:21 21, 35, 41, 45, 63, 70, 77
9 CANYON (CC) 212 1:33:44 2:51 2, 33, 39, 64, 74, 88, 93
10 MIRA COSTA 216 1:34:25 1:53 17, 23, 38, 57, 81, 89, 90
11 EL CAMINO (OCE) 224 1:34:41 2:03 14, 15, 59, 61, 75, 83, 98
12 FOOTHILL (SA) 236 1:35:09 1:44 19, 28, 51, 65, 73, 80, 82
13 VACAVILLE 289 1:19:46 1:22 60, 66, 71, 92, 100, 102
14 MARINA 293 1:38:00 3:29 16, 30, 52, 96, 99, 101, 103
15 TESORO 305 1:37:16 1:53 25, 50, 67, 78, 85, 94, 104
16 WEST COVINA 449 1:47:49 4:42 69, 72, 97, 105, 106, 107
DNP ALTA LOMA 0:42:12 2 Runners
DNP FAIRFAX 0:44:26 2 Runners
DNP PARAMOUNT 0:57:58 3 Runners
DNP WEST RANCH 1:07:31 3 Runners
DNP ROSEVILLE 1:00:04 3 Runners
DNP HERITAGE (ROM) 1:09:32 3 Runners
DNP EDISON (HB) 1:00:26 3 Runners
DNP GLENDORA 1:24:03 4 Runners
DNP SAN LEANDRO 1:30:56 4 Runners
Race #100 Boys Sophomore Division 2 2:30 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 ROWLAND 58 1:31:47 1:35 5, 8, 10, 11, 24, 31, 56
2 PENINSULA 73 1:32:55 1:52 2, 12, 13, 21, 25, 27, 33
3 WESTLAKE 87 1:34:22 1:01 9, 17, 18, 20, 23, 28, 40
4 J.W. NORTH 122 1:36:02 3:58 3, 15, 19, 30, 55, 63
5 BRAVO MEDICAL MAGNET 139 1:36:29 2:09 6, 16, 37, 38, 42, 49, 51
6 MURRIETA VALLEY 140 1:36:59 2:44 7, 22, 29, 34, 48, 50, 57
7 COLONY 142 1:36:09 3:31 1, 14, 39, 41, 47, 53
8 ROYAL 188 1:40:49 4:58 4, 26, 44, 52, 62, 64, 65
9 SOUTH TORRANCE 210 1:41:10 1:46 32, 36, 43, 45, 54, 60, 61
10 PATRIOT 264 1:51:09 7:34 35, 46, 58, 59, 66
DNP LANCASTER 0:20:47 1 Runner
DNP CITRUS VALLEY 0:54:58 3 Runners
DNP NORTH TORRANCE 1:04:29 3 Runners
DNP BECKMAN 1:23:22 4 Runners
DNP GOLDEN VALLEY (SC) 1:15:39 4 Runners
DNP SAN GABRIEL 1:28:46 4 Runners
DNP TAFT (WH) 1:20:30 4 Runners
Race #101 Boys Sophomore Division 2 2:37 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 BEAUMONT 62 1:29:45 0:58 4, 11, 13, 16, 18, 49, 58
2 POWAY 69 1:29:52 1:56 2, 7, 17, 20, 23, 43
3 SAUGUS 82 1:30:36 2:22 1, 5, 24, 25, 27, 29, 56
4 WEST TORRANCE 136 1:34:30 1:34 12, 22, 32, 33, 37, 39, 42
5 SANTA ANA VALLEY 157 1:35:34 3:03 10, 19, 30, 34, 64, 87
6 HART 172 1:36:03 2:29 9, 28, 38, 45, 52, 59, 66
7 THOUSAND OAKS 207 1:38:19 4:37 3, 14, 47, 69, 74, 78
8 CERRITOS 208 1:38:21 2:46 15, 26, 51, 55, 61, 68, 83
9 MURRIETA MESA 252 1:42:16 5:23 6, 41, 46, 79, 80
10 MAYFAIR 262 1:41:34 2:20 35, 40, 44, 70, 73
11 SHAFTER 282 1:42:46 1:42 36, 57, 60, 62, 67, 72, 86
12 SANTA BARBARA 282 1:44:34 5:04 31, 50, 54, 63, 84, 90
13 FULLERTON 284 1:44:56 5:39 8, 48, 65, 81, 82, 85, 88
14 PERRIS 296 1:44:47 3:48 21, 53, 71, 75, 76, 77, 89
DNP APPLE VALLEY 0:21:35 1 Runner
DNP VISTA DEL LAGO (MV) 0:22:33 1 Runner
DNP HEMET 1:20:45 4 Runners
Race #102 Boys Sophomore Division 2 2:44 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 MISSION VIEJO 50 1:33:31 1:31 2, 6, 7, 17, 18, 22, 34
2 AGOURA 67 1:33:53 2:52 1, 12, 13, 14, 27, 35, 46
3 CANYON (ANA) 67 1:34:41 0:44 9, 10, 11, 16, 21, 47
4 ARROYO (EM) 88 1:37:00 2:39 3, 4, 23, 26, 32, 40, 43
5 TORRANCE 93 1:37:42 2:18 5, 8, 19, 30, 31, 37, 45
6 REDLANDS 132 1:40:09 2:05 15, 24, 25, 29, 39, 41, 44
7 MIGUEL CONTRERAS LEARNING 155 1:42:52 1:50 20, 28, 33, 36, 38, 49, 53
8 LAWNDALE 243 1:59:08 4:47 42, 48, 50, 51, 52
DNP WESTMONT 0:19:11 1 Runner
DNP ARLINGTON 0:31:02 1 Runner
DNP LELAND 0:21:11 1 Runner
DNP CULVER CITY 0:51:00 2 Runners
DNP NEWPORT HARBOR 1:01:29 3 Runners
DNP KAISER 1:16:01 4 Runners
DNP EISENHOWER 1:31:56 4 Runners
DNP REDLANDS EAST VALLEY 1:22:05 4 Runners
DNP SANTIAGO (GG) 1:21:37 4 Runners
Race #103 Girls Sophomore Division 2 2:51 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SAUGUS 16 1:41:58 1:51 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9
2 CANYON (ANA) 65 1:49:56 0:39 7, 12, 14, 15, 17, 20, 25
3 MISSION VIEJO 140 1:54:08 2:19 5, 29, 32, 36, 38, 41, 49
4 WEST TORRANCE 156 1:56:04 1:17 24, 27, 30, 33, 42, 61, 66
5 ROYAL 163 1:56:12 2:46 10, 13, 40, 46, 54, 78
6 THOUSAND OAKS 186 1:58:50 4:42 18, 21, 26, 45, 76
7 GOLDEN VALLEY (SC) 201 2:01:24 7:17 16, 23, 28, 47, 87
8 REDLANDS EAST VALLEY 212 1:59:11 1:32 31, 35, 39, 52, 55, 64
9 BRAVO MEDICAL MAGNET 221 2:00:19 3:16 11, 44, 51, 56, 59, 75, 81
10 TORRANCE 278 2:06:08 5:14 19, 48, 60, 71, 80, 82, 85
11 PENINSULA 288 2:05:55 3:32 37, 53, 62, 63, 73, 89, 90
12 SAN GORGONIO 303 2:09:02 5:14 43, 50, 57, 67, 86, 88
13 BECKMAN 305 2:08:08 3:40 34, 58, 69, 70, 74, 77, 79
14 COLONY 310 2:09:48 5:14 22, 65, 68, 72, 83, 84
DNP NORTH BAKERSFIELD 0:24:16 1 Runner
DNP HEMET 0:51:41 2 Runners
DNP SANTA ANA VALLEY 0:55:15 2 Runners
DNP SANTIAGO (GG) 0:49:43 2 Runners
DNP J.W. NORTH 1:11:51 3 Runners
DNP SUNNY HILLS 1:15:09 3 Runners
DNP KAISER 1:28:40 4 Runners
DNP AGOURA 1:37:35 4 Runners
DNP FULLERTON 1:46:50 4 Runners
DNP MAYFAIR 1:41:51 4 Runners
Race #104 Girls Sophomore Division 2 2:59 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 WESTLAKE 55 1:56:20 1:20 6, 10, 12, 13, 14, 18, 19
2 SHAFTER 87 2:00:12 2:21 7, 16, 17, 23, 24, 36, 43
3 HART 99 2:00:33 6:57 1, 11, 22, 28, 37
4 NEWPORT HARBOR 104 2:02:09 5:59 4, 9, 15, 35, 41, 44, 45
5 CITRUS VALLEY 111 2:04:22 9:11 3, 5, 21, 31, 51, 52
6 CERRITOS 124 2:06:31 4:19 8, 20, 29, 33, 34, 40, 47
7 MURRIETA VALLEY 130 2:05:52 6:07 2, 27, 30, 32, 39, 50
8 EISENHOWER 177 2:13:10 2:33 25, 26, 38, 42, 46, 48, 49
DNP ROOSEVELT (FRE) 0:19:59 1 Runner
DNP ARLINGTON 0:31:29 1 Runner
DNP SAN GABRIEL 0:51:40 2 Runners
DNP CULVER CITY 0:55:40 2 Runners
DNP SOUTH TORRANCE 0:57:21 2 Runners
DNP PATRIOT 0:51:59 2 Runners
DNP POWAY 1:09:55 3 Runners
DNP BEAUMONT 1:15:14 3 Runners
DNP PERRIS 2:01:44 4 Runners
DNP REDLANDS 1:39:36 4 Runners
DNP MIGUEL CONTRERAS LEARNING 1:44:37 4 Runners
DNP SANTA BARBARA 1:29:03 4 Runners
DNP ARROYO (EM) 1:36:49 4 Runners
Race #105 Boys Freshman Division 2 3:09 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 WEST TORRANCE 45 1:30:01 0:08 7, 8, 9, 10, 11, 27, 33
2 BEAUMONT 48 1:30:38 1:44 2, 4, 13, 14, 15, 16, 22
3 POWAY 65 1:32:13 2:14 3, 5, 12, 21, 24, 32, 37
4 MURRIETA MESA 120 1:37:06 2:28 6, 23, 26, 31, 34, 62
5 THOUSAND OAKS 160 1:39:01 4:14 1, 20, 43, 45, 51, 55, 63
6 TORRANCE 165 1:40:32 2:10 18, 28, 30, 41, 48, 49, 50
7 SAN GORGONIO 176 1:41:08 2:22 17, 29, 38, 40, 52, 67
8 BRAVO MEDICAL MAGNET 236 1:46:11 3:23 19, 47, 53, 56, 61
9 REDLANDS 239 1:49:05 6:50 36, 42, 44, 46, 71
10 CERRITOS 242 1:47:33 3:33 25, 39, 54, 60, 64, 65, 66
11 SANTA BARBARA 277 1:51:10 4:10 35, 57, 58, 59, 68, 69, 70
DNP NORTH BAKERSFIELD 0:18:42 1 Runner
DNP KAISER 1:08:48 3 Runners
DNP FULLERTON 1:03:51 3 Runners
Race #106 Boys Freshman Division 2 3:17 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 HART 41 1:31:19 1:25 2, 7, 9, 11, 12, 16, 17
2 PENINSULA 85 1:34:23 1:45 4, 14, 19, 23, 25, 42, 43
3 AGOURA 102 1:35:12 2:47 3, 8, 15, 36, 40
4 NEWPORT HARBOR 123 1:36:44 2:34 5, 21, 22, 37, 38, 47
5 MURRIETA VALLEY 137 1:38:14 2:04 10, 24, 28, 30, 45, 48, 51
6 COLONY 139 1:37:36 4:21 1, 6, 33, 49, 50, 52, 55
7 MISSION VIEJO 149 1:38:51 1:23 18, 26, 31, 35, 39, 41, 44
8 CANYON (ANA) 175 1:41:31 3:08 20, 27, 29, 46, 53
9 ARROYO (EM) 189 1:45:47 6:05 13, 32, 34, 54, 56
DNP ROYAL 0:17:45 1 Runner
DNP WESTMONT 0:41:27 2 Runners
DNP ARLINGTON 1:11:23 3 Runners
DNP APPLE VALLEY 1:07:38 3 Runners
DNP CITRUS VALLEY 1:26:06 4 Runners
Race #107 Boys Freshman Division 2 3:25 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 GOLDEN VALLEY (SC) 62 1:32:04 2:04 3, 7, 12, 13, 27
2 WESTLAKE 81 1:33:24 0:59 8, 10, 19, 20, 24, 25, 33
3 ROWLAND 114 1:35:38 3:30 2, 9, 26, 28, 49, 80
4 SOUTH TORRANCE 122 1:36:19 2:17 5, 23, 29, 31, 34, 37, 44
5 NORTH TORRANCE 163 1:39:08 1:47 15, 30, 35, 41, 42, 43, 53
6 BECKMAN 164 1:38:40 3:41 4, 22, 36, 46, 56, 61, 62
7 HEMET 166 1:38:34 3:55 1, 14, 47, 50, 54, 65, 78
8 SAUGUS 187 1:40:04 3:27 6, 16, 52, 55, 58, 63, 71
9 SANTIAGO (GG) 204 1:41:43 3:58 11, 18, 38, 67, 70
10 REDLANDS EAST VALLEY 238 1:43:49 3:05 21, 39, 48, 64, 66
11 PATRIOT 248 1:46:26 6:04 17, 32, 51, 69, 79
12 SAN GABRIEL 293 1:48:24 3:08 40, 45, 57, 74, 77
13 CULVER CITY 332 1:50:31 1:19 59, 60, 68, 72, 73, 75, 76
DNP SHAFTER 0:45:58 2 Runners
DNP TAFT (WH) 0:39:50 2 Runners
DNP SANTA ANA VALLEY 1:16:13 4 Runners
DNP J.W. NORTH 1:17:38 4 Runners
Race #108 Girls Freshman Division 2 3:33 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SAUGUS 26 1:46:17 0:39 3, 4, 5, 6, 8, 14, 16
2 CANYON (ANA) 31 1:47:24 1:30 1, 2, 7, 10, 11, 12, 22
3 SOUTH TORRANCE 75 1:54:29 2:22 9, 13, 15, 17, 21, 26, 33
4 MURRIETA VALLEY 119 2:06:21 2:47 19, 23, 24, 25, 28, 30, 32
5 BRAVO MEDICAL MAGNET 125 2:07:37 3:44 18, 20, 27, 29, 31, 34
DNP VERDUGO HILLS 0:23:10 1 Runner
DNP CULVER CITY 0:25:47 1 Runner
DNP SAN GABRIEL 0:57:01 2 Runners
DNP ROWLAND 1:17:26 3 Runners
DNP PATRIOT 1:12:17 3 Runners
DNP ARLINGTON 1:39:28 3 Runners
DNP APPLE VALLEY 1:13:27 3 Runners
DNP SANTA ANA VALLEY 1:51:48 4 Runners
DNP REDLANDS 1:36:40 4 Runners
DNP GOLDEN VALLEY (SC) 1:33:56 4 Runners
Race #109 Girls Freshman Division 2 3:42 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 HART 52 1:51:19 3:02 2, 3, 11, 15, 21, 40, 49
2 COLONY 68 1:53:39 3:45 1, 7, 12, 23, 25, 33, 38
3 TORRANCE 105 1:59:08 3:10 8, 16, 24, 26, 31, 32, 47
4 WESTLAKE 126 2:02:16 3:06 10, 17, 28, 35, 36, 45, 46
5 SANTIAGO (GG) 130 2:02:18 3:26 13, 20, 27, 29, 41
6 PENINSULA 140 2:03:50 5:49 4, 22, 30, 34, 50, 54, 56
7 ROYAL 159 2:07:59 7:48 5, 9, 37, 53, 55
8 CERRITOS 159 2:06:17 6:14 6, 18, 39, 44, 52, 57, 58
9 ARROYO (EM) 166 2:06:35 4:14 14, 19, 42, 43, 48, 51
DNP PERRIS 0:25:35 1 Runner
DNP LELAND 0:21:51 1 Runner
DNP HILLTOP 0:49:10 2 Runners
DNP VISTA DEL LAGO (MV) 1:14:34 3 Runners
DNP MURRIETA MESA 1:15:31 3 Runners
Race #110 Girls Freshman Division 2 3:51 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 WEST TORRANCE 28 1:49:20 0:44 2, 3, 4, 8, 11, 14, 23
2 MISSION VIEJO 71 1:53:00 2:03 5, 9, 10, 19, 28, 30, 33
3 POWAY 88 1:52:10 6:41 1, 6, 7, 29, 45, 48
4 SHAFTER 133 1:58:44 2:48 15, 17, 24, 35, 42, 47, 50
5 BECKMAN 135 1:58:34 1:53 18, 21, 22, 36, 38, 40, 46
6 THOUSAND OAKS 159 2:02:45 5:11 13, 25, 31, 39, 51
7 NORTH TORRANCE 163 2:01:16 3:13 12, 32, 34, 41, 44, 52, 58
8 HEMET 171 2:06:04 6:14 16, 20, 27, 53, 55, 56
9 SAN GORGONIO 209 2:09:26 4:18 26, 37, 43, 49, 54, 57
DNP WESTMONT 0:20:23 1 Runner
DNP AGOURA 0:23:44 1 Runner
DNP TAFT (WH) 0:22:40 1 Runner
DNP EISENHOWER 0:55:05 2 Runners
DNP SANTA BARBARA 1:17:51 3 Runners
DNP NEWPORT HARBOR 1:12:40 3 Runners
DNP SUNNY HILLS 1:09:36 3 Runners
DNP CITRUS VALLEY 1:39:31 4 Runners
Race #111 Boys Varsity Division 2 4:10 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 LOS ALTOS (LA) 27 1:22:28 0:22 2, 3, 6, 7, 9, 10, 16
2 VALHALLA 44 1:23:27 1:15 1, 4, 8, 13, 18, 29, 33
3 APPLE VALLEY 117 1:28:43 0:24 19, 21, 22, 27, 28, 30
4 CHINO 124 1:29:22 1:29 15, 20, 23, 32, 34, 47, 50
5 LA HABRA 150 1:33:21 5:51 5, 17, 24, 46, 58
6 J.W. NORTH 165 1:32:38 2:21 14, 31, 36, 41, 43, 56
7 SOUTHWEST (EC) 173 1:33:15 2:36 11, 37, 39, 42, 44, 49, 51
8 MISSION OAK 182 1:33:43 2:05 25, 26, 38, 45, 48, 53
9 OAK HILLS 193 1:35:03 3:28 12, 35, 40, 52, 54, 55, 57
DNP SANTA ANA VALLEY 0:16:24 1 Runner
DNP GARDEN GROVE 0:18:04 1 Runner
DNP EISENHOWER 1:19:21 4 Runners
Race #112 Boys Varsity Division 2 4:17 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 ROWLAND 49 1:23:04 0:45 3, 5, 9, 12, 20, 35, 38
2 COLLEGE PARK 59 1:23:36 0:35 6, 8, 10, 16, 19, 22, 54
3 MURRIETA VALLEY 124 1:25:42 1:08 7, 14, 27, 33, 43, 44, 47
4 CITRUS VALLEY 129 1:25:42 1:10 4, 21, 29, 36, 39, 41, 46
5 WESTMONT 130 1:25:17 1:51 1, 11, 30, 40, 48, 55, 56
6 SULTANA 135 1:26:14 0:19 18, 25, 26, 32, 34, 60, 62
7 OLYMPIAN 144 1:26:32 0:54 13, 15, 24, 42, 50, 59, 64
8 BECKMAN 193 1:27:35 2:00 2, 31, 45, 57, 58, 63, 71
9 SANTA BARBARA 226 1:29:37 2:01 17, 37, 52, 53, 67
10 LANCASTER 232 1:30:35 2:30 23, 28, 51, 61, 69, 70, 73
11 EL CAJON VALLEY 320 1:34:44 2:11 49, 65, 66, 68, 72, 74, 75
DNP SERRA (SD) 0:17:46 1 Runner
Race #113 Boys Varsity Division 2 4:24 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 BRAVO MEDICAL MAGNET 78 1:24:59 1:46 1, 9, 20, 21, 27, 39, 55
2 SUNNY HILLS 86 1:25:36 1:06 5, 8, 22, 25, 26, 28, 37
3 SCRIPPS RANCH 90 1:25:27 1:19 4, 6, 17, 31, 32, 35
4 KENNEDY (LP) 104 1:26:39 1:37 7, 12, 14, 23, 48, 51, 57
5 PATRIOT 146 1:28:18 1:09 15, 19, 24, 38, 50, 54, 70
6 MAYFAIR 164 1:28:04 2:30 2, 18, 43, 49, 52, 74
7 FRONTIER 167 1:29:16 3:13 3, 11, 33, 59, 61, 67, 73
8 CASTLE PARK 190 1:29:36 1:06 16, 40, 41, 46, 47, 58, 72
9 SAN GORGONIO 191 1:30:23 2:22 10, 29, 36, 56, 60, 68, 69
10 NORTH BAKERSFIELD 203 1:29:55 0:49 30, 34, 42, 44, 53, 63, 64
11 ARLINGTON 286 1:38:09 4:10 13, 45, 75, 76, 77, 79, 80
12 CULVER CITY 342 1:40:10 2:12 62, 65, 66, 71, 78
DNP VERDUGO HILLS 0:18:11 1 Runner
DNP LAWNDALE 1:01:39 3 Runners
DNP ROYAL 1:09:05 4 Runners
Race #114 Boys Varsity Division 2 4:31 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 GOLDEN VALLEY (SC) 56 1:22:28 0:56 2, 4, 6, 19, 25, 36, 43
2 CANYON (ANA) 83 1:24:01 1:00 7, 10, 15, 20, 31, 37, 57
3 ARROYO (EM) 112 1:24:48 0:37 16, 18, 22, 26, 30, 41, 52
4 CERRITOS 134 1:25:58 1:14 11, 17, 24, 40, 42, 46
5 NORTH TORRANCE 137 1:26:31 1:27 12, 13, 29, 33, 50, 70
6 LELAND 140 1:26:12 1:38 9, 14, 27, 39, 51, 81, 84
7 PERRIS 160 1:11:06 2:27 5, 32, 60, 63, 64, 74, 79
8 FULLERTON 182 1:28:35 3:06 3, 8, 34, 65, 72, 85, 87
9 SOUTH TORRANCE 197 1:28:03 3:04 1, 21, 55, 58, 62, 67, 73
10 TAFT (WH) 222 1:29:48 0:44 35, 38, 47, 49, 53, 59, 69
11 TULARE UNION 260 1:31:42 2:42 23, 45, 48, 68, 76, 80, 82
12 MIGUEL CONTRERAS LEARNING 306 1:39:06 6:57 28, 44, 54, 90, 92, 93
13 EASTSIDE 357 1:37:26 2:02 56, 66, 75, 78, 83, 89
14 SAN GABRIEL 381 1:40:20 2:52 61, 71, 77, 86, 88, 91
Race #115 Boys Varsity-Sub Sweeps Division 2 4:38 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 WESTVIEW 102 1:20:21 0:42 6, 16, 18, 27, 35, 47, 81
2 WESTLAKE 124 1:20:25 1:03 4, 9, 20, 38, 53, 54, 68
3 COLONY 147 1:21:12 0:32 13, 15, 33, 40, 46, 60, 64
4 SAUGUS 162 1:21:27 0:52 8, 26, 31, 48, 49, 56, 79
5 LOS GATOS 178 1:20:46 2:03 1, 3, 32, 57, 85, 95
6 THOUSAND OAKS 186 1:21:59 0:25 24, 25, 42, 43, 52, 91, 113
7 BEAUMONT 194 1:21:48 1:29 7, 10, 28, 63, 86, 92, 122
8 POWAY 219 1:22:29 0:49 19, 37, 39, 58, 66, 117
9 MURRIETA MESA 225 1:22:35 0:42 22, 30, 50, 61, 62, 67, 100
10 WEST TORRANCE 255 1:22:43 1:42 2, 23, 65, 78, 87, 115
11 HEMET 268 1:23:19 1:25 14, 17, 70, 71, 96, 116, 121
12 REDWOOD (VIS) 297 1:23:31 1:57 5, 21, 77, 88, 106, 107, 124
13 HART 298 1:23:51 0:48 29, 45, 69, 72, 83, 98, 109
14 PENINSULA 317 1:24:07 0:37 36, 59, 73, 74, 75, 76, 101
15 SHAFTER 379 1:25:16 1:12 34, 55, 84, 102, 104
16 MISSION VIEJO 406 1:25:47 2:01 12, 80, 97, 99, 118, 120, 128
17 VISTA DEL LAGO (MV) 416 1:27:02 2:39 11, 41, 108, 126, 130, 132, 136
18 TORRANCE 419 1:25:50 0:56 51, 82, 90, 93, 103, 110, 133
19 SANTIAGO (GG) 513 1:28:39 1:59 44, 105, 112, 125, 127, 129, 131
20 REDLANDS 527 1:28:14 0:47 89, 94, 111, 114, 119, 123, 134
DNP CORONA 0:17:13 1 Runner
DNP REDLANDS EAST VALLEY 0:15:43 1 Runner
DNP NEWPORT HARBOR 0:53:14 3 Runners
DNP TEMESCAL CANYON 1:28:18 3:36 24, 93, 109, 117, 144, 146, 147
Race #116 Girls Varsity Division 2 4:45 PM
Boys 3 Mile Run
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 HEMET 79 1:42:16 2:26 3, 9, 18, 23, 26, 28, 40
2 ARROYO (EM) 88 1:43:39 1:21 11, 16, 17, 19, 25, 30, 32
3 LELAND 89 1:42:04 2:41 4, 5, 6, 31, 43, 48, 58
4 COLLEGE PARK 99 1:42:47 3:27 1, 13, 20, 24, 41, 49, 61
5 SUNNY HILLS 138 1:45:54 2:09 7, 14, 35, 38, 44, 46
6 VISTA DEL LAGO (MV) 147 1:46:40 2:03 12, 21, 29, 33, 52, 56, 65
7 SCRIPPS RANCH 164 1:47:10 2:18 8, 27, 37, 45, 47, 66
8 NORTH BAKERSFIELD 175 1:47:28 2:40 10, 15, 39, 54, 57, 60, 62
9 TAFT (WH) 182 1:46:48 3:35 2, 34, 42, 51, 53, 55, 59
10 SAN GORGONIO 257 1:55:04 3:23 22, 36, 63, 67, 69, 70, 72
11 MIGUEL CONTRERAS LEARNING 326 2:01:18 4:02 50, 64, 68, 71, 73, 74
DNP PERRIS 0:22:40 1 Runner
DNP BRANHAM 0:20:04 1 Runner
DNP PATRIOT 0:47:35 2 Runners
DNP SOUTHWEST (EC) 1:07:45 3 Runners
DNP LA HABRA 1:29:09 4 Runners
DNP FRONTIER 1:27:18 4 Runners
DNP EISENHOWER 1:39:33 4 Runners
Race #117 Girls Varsity Division 2 4:53 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SOUTH TORRANCE 47 1:36:58 1:49 1, 6, 12, 13, 15, 42
2 LOS GATOS 61 1:39:11 0:56 3, 7, 8, 20, 23, 43, 48
3 WESTLAKE 70 1:39:38 0:48 5, 9, 11, 19, 26, 28, 56
4 THOUSAND OAKS 93 1:40:03 1:24 2, 10, 25, 27, 29, 50, 57
5 MISSION VIEJO 104 1:41:09 0:51 14, 17, 18, 24, 31, 44, 47
6 BECKMAN 204 1:45:13 1:21 21, 39, 41, 49, 54, 64, 80
7 GOLDEN VALLEY (SC) 209 1:45:45 2:22 16, 30, 34, 59, 70
8 CERRITOS 210 1:45:33 1:29 22, 35, 40, 55, 58, 76
9 APPLE VALLEY 239 1:46:57 2:10 33, 38, 45, 46, 77, 79, 85
10 EL CAJON VALLEY 248 1:14:45 5:25 52, 96, 100, 103, 104
11 FULLERTON 274 1:49:04 4:07 4, 53, 60, 73, 84
12 ROWLAND 309 1:50:42 2:25 36, 51, 67, 74, 81, 89, 91
13 CULVER CITY 339 1:53:18 3:31 37, 61, 72, 82, 87
14 SANTA ANA VALLEY 367 1:58:37 5:28 32, 62, 86, 92, 95
15 OAK HILLS 380 1:57:41 5:31 65, 66, 69, 78, 102
16 TULARE UNION 410 1:59:40 4:27 63, 75, 83, 90, 99, 101
17 MISSION OAK 414 2:01:11 3:39 68, 71, 88, 93, 94, 97, 98
DNP CASTLE PARK 0:22:09 1 Runner
DNP SERRA (SD) 0:20:55 1 Runner
DNP HILLTOP 1:30:59 4 Runners
Race #118 Girls Varsity Division 2 5:01 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 CHINO 67 1:42:03 2:01 4, 8, 9, 20, 26, 32, 38
2 MURRIETA VALLEY 70 1:41:32 2:28 1, 3, 16, 23, 27, 36, 39
3 TORRANCE 77 1:41:42 2:19 2, 5, 21, 24, 25, 44
4 STOCKDALE 94 1:45:04 2:21 6, 11, 12, 31, 34, 42, 51
5 REDWOOD (VIS) 98 1:45:11 0:48 13, 17, 18, 22, 28, 30, 33
6 OLYMPIAN 166 1:49:44 2:48 7, 35, 37, 41, 46, 47, 53
7 ARLINGTON 205 1:54:13 3:54 15, 19, 54, 56, 61, 64, 69
8 EL DIAMANTE 213 1:53:40 1:57 29, 40, 43, 49, 52, 55
9 BRAVO MEDICAL MAGNET 223 1:55:52 4:07 10, 45, 50, 58, 60, 62, 67
10 SANTA BARBARA 244 1:58:12 4:38 14, 48, 57, 59, 66, 70
11 LANCASTER 339 2:17:28 5:40 63, 65, 68, 71, 72
DNP LEIGH 0:19:54 1 Runner
DNP SAN GABRIEL 1:15:43 3 Runners
DNP KENNEDY (LP) 1:23:40 4 Runners
DNP J.W. NORTH 1:27:51 4 Runners
DNP NORTH TORRANCE 1:28:52 4 Runners
DNP EASTSIDE 1:41:42 4 Runners
DNP PIONEER (SJ) 1:25:22 4 Runners
Race #119 Girls Varsity-Sub Sweeps Division 2 5:09 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SAUGUS 40 1:31:59 2:18 1, 6, 7, 10, 16, 17, 41
2 WESTVIEW 88 1:35:31 1:27 9, 11, 12, 14, 42, 45, 81
3 NEWPORT HARBOR 120 1:37:15 1:23 8, 18, 25, 29, 40, 43, 57
4 CITRUS VALLEY 136 1:37:04 2:46 2, 20, 26, 32, 56, 64, 67
5 WEST TORRANCE 143 1:38:11 1:21 13, 22, 27, 37, 44, 53, 54
6 MURRIETA MESA 182 1:38:48 2:58 3, 24, 30, 55, 70, 71, 80
7 ROYAL 187 1:39:07 2:33 5, 33, 34, 50, 65, 66
8 COLONY 192 1:39:48 1:33 15, 28, 39, 52, 58, 60, 62
9 PENINSULA 209 1:40:31 1:14 21, 31, 47, 49, 61, 68, 88
10 BEAUMONT 240 1:40:57 3:15 4, 19, 69, 72, 76, 82, 89
11 AGOURA 252 1:42:04 1:44 23, 46, 51, 59, 73, 83, 84
12 SHAFTER 315 1:45:13 2:13 35, 38, 78, 79, 85, 90
13 SANTIAGO (GG) 361 1:46:30 1:50 48, 74, 75, 77, 87
14 SULTANA 368 1:50:57 4:49 36, 63, 86, 91, 92, 93, 94
DNP REDLANDS EAST VALLEY 0:18:34 1 Runner
DNP TEMESCAL CANYON 1:08:04 3 Runners
Race #120 Boys Junior Varsity Division 2 5:21 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 MISSION VIEJO 62 1:29:24 2:25 1, 2, 5, 7, 47, 65, 67
2 MURRIETA MESA 69 1:30:40 1:16 3, 6, 19, 20, 21, 27, 32
3 CERRITOS 79 1:31:05 1:27 4, 8, 13, 25, 29, 40, 45
4 TORRANCE 109 1:32:58 1:06 11, 14, 24, 26, 34, 37, 43
5 AGOURA 128 1:33:51 1:13 12, 16, 30, 31, 39, 44, 46
6 MURRIETA VALLEY 147 1:34:29 2:17 9, 17, 23, 41, 57, 74
7 SANTA ANA VALLEY 165 1:35:06 2:00 10, 18, 28, 54, 55, 71, 75
8 SANTA BARBARA 204 1:36:47 1:33 15, 36, 49, 51, 53, 56, 66
9 SAN GORGONIO 215 1:37:24 1:30 22, 35, 48, 52, 58, 63, 70
10 EISENHOWER 254 1:39:36 1:27 33, 38, 59, 60, 64, 69, 72
11 SHAFTER 309 1:43:54 3:12 42, 61, 62, 68, 76
12 CITRUS VALLEY 357 1:54:39 5:23 50, 73, 77, 78, 79
DNP NORTH TORRANCE 0:58:53 3 Runners
DNP WESTMONT 1:17:54 4 Runners
DNP SUNNY HILLS 1:15:50 4 Runners
DNP CANYON (ANA) 1:11:42 4 Runners
Race #121 Boys Junior Varsity Division 2 5:28 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SAUGUS 17 1:25:57 0:37 1, 2, 3, 4, 7, 16, 21
2 WEST TORRANCE 61 1:28:52 0:41 5, 9, 13, 15, 19, 54, 58
3 THOUSAND OAKS 107 1:31:04 1:16 6, 22, 25, 26, 28, 42, 47
4 TAFT (WH) 116 1:31:39 1:30 8, 10, 31, 33, 34, 37, 40
5 ARROYO (EM) 139 1:32:46 1:12 17, 20, 29, 32, 41, 43, 50
6 APPLE VALLEY 146 1:33:14 1:44 12, 24, 27, 39, 44, 45, 51
7 GOLDEN VALLEY (SC) 167 1:34:26 1:33 18, 30, 35, 38, 46
8 BECKMAN 175 1:35:05 2:30 11, 23, 36, 52, 53, 57, 59
9 POWAY 222 1:38:52 2:52 14, 48, 49, 55, 56, 60
DNP J.W. NORTH 0:21:21 1 Runner
DNP CULVER CITY 0:46:29 2 Runners
DNP ROYAL 1:00:09 3 Runners
DNP KENNEDY (LP) 0:58:36 3 Runners
DNP SOUTH TORRANCE 1:19:05 4 Runners
DNP FULLERTON 1:32:35 4 Runners
Race #122 Boys Junior Varsity Division 2 5:35 PM
Boys 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 PENINSULA 28 1:26:17 0:22 3, 4, 6, 7, 8, 12, 13
2 ROWLAND 78 1:29:41 1:11 5, 9, 18, 22, 24, 31, 39
3 WESTLAKE 101 1:30:02 1:55 2, 10, 20, 29, 40, 46, 52
4 HART 115 1:30:37 2:20 1, 14, 23, 35, 42, 43, 48
5 BEAUMONT 122 1:31:44 0:31 16, 21, 25, 28, 32, 36, 55
6 HEMET 152 1:34:00 3:02 11, 15, 19, 50, 57, 59
7 SANTIAGO (GG) 159 1:33:17 1:24 17, 26, 30, 37, 49, 54, 58
8 COLONY 182 1:34:01 0:49 27, 33, 34, 41, 47, 56
9 REDLANDS 231 1:36:24 1:02 38, 44, 45, 51, 53
DNP NORTH BAKERSFIELD 0:20:02 1 Runner
DNP ARLINGTON 0:44:15 2 Runners
DNP LANCASTER 1:01:36 3 Runners
Race #123 Girls Junior Varsity Division 2 5:42 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SAUGUS 26 1:44:31 1:36 1, 3, 5, 8, 9, 14, 15
2 MISSION VIEJO 63 1:49:42 1:41 6, 10, 12, 16, 19, 22, 27
3 WEST TORRANCE 68 1:50:11 4:03 2, 4, 7, 26, 29
4 PENINSULA 114 1:57:12 3:35 11, 17, 21, 32, 33, 43
5 MURRIETA VALLEY 125 1:58:10 1:32 18, 24, 25, 28, 30, 37, 38
6 CERRITOS 145 2:03:39 5:09 13, 23, 34, 36, 39, 40, 41
7 BECKMAN 173 2:11:46 7:06 20, 31, 35, 42, 45
8 EISENHOWER 234 2:33:36 3:28 44, 46, 47, 48, 49, 50, 51
DNP TAFT (WH) 0:23:30 1 Runner
DNP CULVER CITY 0:27:08 1 Runner
DNP ARLINGTON 0:54:51 2 Runners
DNP AGOURA 0:48:33 2 Runners
DNP HEMET 0:46:36 2 Runners
DNP WESTLAKE 1:18:11 3 Runners
DNP ROYAL 1:07:16 3 Runners
DNP TORRANCE 1:14:04 3 Runners
DNP MURRIETA MESA 1:10:55 3 Runners
DNP APPLE VALLEY 1:37:41 4 Runners
Race #124 Girls Junior Varsity Division 2 5:50 PM
Girls 3 Mile Run
TEAM SCORE TEAM TIME SPREAD SCORING ORDER
================================================================================
1 SANTIAGO (GG) 34 1:51:21 3:04 2, 3, 5, 7, 17, 22, 24
2 BEAUMONT 56 1:55:20 2:23 6, 8, 10, 11, 21, 25, 28
3 ARROYO (EM) 82 1:59:02 2:53 9, 12, 15, 20, 26, 30, 32
4 CITRUS VALLEY 99 2:05:59 9:54 1, 14, 18, 29, 37, 38
5 SHAFTER 102 2:03:30 4:13 13, 16, 19, 23, 31, 36
6 COLONY 133 2:12:20 7:25 4, 27, 33, 34, 35
DNP NORTH BAKERSFIELD 0:25:07 1 Runner
DNP SANTA BARBARA 0:27:30 1 Runner
DNP GOLDEN VALLEY (SC) 0:29:01 1 Runner
DNP HART 0:42:52 2 Runners
DNP NORTH TORRANCE 0:48:31 2 Runners
DNP POWAY 0:48:28 2 Runners
DNP REDLANDS 0:49:24 2 Runners
DNP SANTA ANA VALLEY 0:53:46 2 Runners
DNP STOCKDALE 0:49:20 2 Runners
DNP CANYON (ANA) 1:03:08 3 Runners
DNP BRAVO MEDICAL MAGNET 1:22:22 3 Runners
DNP NEWPORT HARBOR 1:12:58 3 Runners
DNP THOUSAND OAKS 1:32:32 4 Runners
|